SR - Nemecko 73:67, Slovenky postúpili na ME 2011

NETKY.SK • 30 August 2010, 08:14 • 2 min

Slovenské basketbalové reprezentantky v nedeľu zvládli svoj posledný a zároveň rozhodujúci kvalifikačný duel D-skupiny, keď v košickej Infiniti aréne na radosť divákov zdolali tím Nemecka o šesť bodov 73:67 a postúpili tak spoločne s Veľkou Britániou na ME 2011, ktoré sa uskutočnia v Poľsku. V dodatkovej kvalifikácii si zahrá Ukrajina, ktorá zdolala v domácom prostredí Veľkú Britániu 70:66.
D-skupina:   Slovensko - Nemecko 73:67 (45:44)   Zostava a body SR: Kupčíková 15, Jalčová 14, Vyňuchalová 10, Hricková 8, Lawlessová 8 (Michulková 14, Podešvová 4, Lásková 0, Jurčenková 0, Čarnoká 0) - najviac bodov: Fröhlichová 27, Breitreinerová 11, Gläserová a Barnertová po 9. TH: 16/20–16/21, trojky: 7:3, osob. chyby: 22:25, 5 faulov: Bärová (Nem.), 1200 divákov.
Úvodná desaťminútovka priniesla vyrovnaný basketbal, v ktorej dominovala najmä hosťujúca Linda Fröhlichová s trinástimi bodmi. Slovenkám sa podarilo odskočiť na 9:5, ale na 11:11 vyrovnala aktívna Fröhlichová, keď do tých chvíľ v nemeckom drese bodovala iba ona. Aj ďalší priebeh priniesol vyrovnaný basketbal a prvá štvrtina priniesla dvojbodové vedenie Slovenska 23:21. Domáce reprezentantky pridali, čoho výsledkom bol sedembodový náskok (32:25), no húževnaté Nemky sa v 15. minúte opäť dotiahli na rozdiel dvoch bodov 32:34. O štyri minúty neskôr už bolo po trestných hodoch Fröhlichovej vyrovnané a tridsaťpäť sekúnd pred koncom prvého dejstva šli hostky do vedenia 44:42. Posledné slovo však mala Jalčová, ktorej trojkový zápis stanovil polčasový rezultát na 45:44 v prospech Slovenska. Od začiatku druhého polčasu sa hral rýchly basketbal, v ktorom dominovali obrany a vyrážalo sa do rýchlych protiútokov. V 27. minúte sa slovenským hráčkam podarilo po presnom zásahu Hrickovej spoza trojkového oblúka újsť na 58:51, o dve minúty to už bolo o jedenásť bodov (63:52) a po tridsiatich minútach svietil na ukazovateli stav 68:56. Tri minúty pred koncom sa nemecké reprezentantky priblížili na rozdiel troch bodov (67:70), avšak Slovenky napriek streleckým suchotám dotiahli zápas do víťazného konca v pomere 73:67.
Hlasy po zápase:   Natália Hejková, športová riaditeľka SR: "Boli sme lepší a víťazstvo bolo zaslúžené. Nemky držala najmä Linda Fröhlichová v prvom polčase, no v druhom sa jej prestalo dariť aj vďaka nášmu lepšiemu stráženiu. Potom sa váhy otočili na našu stranu, aj keď sme trošíčku v poslednej štvrtine zaváhali. Našťastie sme to ustrážili a zaslúžene vyhrali."   Ivana Jalčová, reprezentantka SR: "Posledná štvrtina nám veľmi nevyšla, ale našťastie sme mali dobrý náskok. Bolo to síce trošku nervózne, ale možno si diváci prišli na svoje. Linda Fröhlichová je kvalitná hráčka a svoj post si vie dobre zastať. Snažili sme sa ju brániť, ale skoro všetko, čo vystrelila jej tam padlo. Napriek jej dobrému výkonu sa rátajú víťazstvá a my sme vyhrali."      výsledok druhého zápasu:   Ukrajina - V. Británia 70:66