Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. sep. 2020Ľuboš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
05.06.2018 06:00 Domov
SR a ČR si budú vymieňať skúsenosti pri vývoji úložiska rádioaktívnych odpadov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.06.2018 06:00 Domov

SR a ČR si budú vymieňať skúsenosti pri vývoji úložiska rádioaktívnych odpadovBRATISLAVA - Na konferencii ENEF 2018 (European Nuclear Energy Forum), ktorá sa koná pod záštitou Európskej komisie (EK) v pondelok až utorok (5.6.) v Bratislave, podpísali v pondelok najvyšší predstavitelia spoločností Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) a Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Českej republiky memorandum o porozumení (MoP). Informovala o tom Miriam Žiaková, hovorkyňa JAVYS.


Priblížila, že MoP je výsledkom vzájomnej intenzívnej spolupráce, ktorú tieto dve spoločnosti nadviazali. Jeho cieľom je výmena informácií a skúseností z oblasti výskumu a vývoja v procese budovania hlbinného úložiska, čo umožní optimalizáciu celého procesu a jeho zefektívnenie z pohľadu ekonomickej a časovej náročnosti.

 

Podľa nej sú tým zároveň napĺňané požiadavky vyplývajúce z Vnútroštátnej politiky a Vnútroštátneho programu nakladania s vyhoreným jadrovým palivom (VJP) a rádioaaktívnym odpadom (RAO) v SR a požiadavky obsiahnuté v eurosmernici 2011/70/Euratom. Vývoj hlbinného úložiska je podľa nej finálnou etapou v činnostiach komplexného nakladania s VJP a RAO smerujúcou k vybudovaniu hlbinného úložiska pre uloženie vyhoreného jadrového paliva a rádioaktívnych odpadov neuložiteľných v súčasnosti prevádzkovanom povrchovom Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov v SR.

 

Upozornila, že Slovensko má ako jedna z mála členských krajín Európskej únie komplexne vybudovanú infraštruktúru vo všetkých oblastiach jadrovej energetiky, teda aj jej záverečnej časti, ktorú na Slovensku zabezpečuje spoločnosť JAVYS realizujúca komplexné procesy vyraďovania jadrových elektrární A1 a V1, nakladania s vyhoretým jadrovým palivom, rádioaktívnymi odpadmi, inštitucionálnymi RAO a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi.

 

Žiaková dodala, že hlbinné úložisko nemá v súčasnosti v prevádzke žiadna krajina v Európe, na Slovensku by malo byť vybudované do roku 2065.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok