Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. feb. 2023Tatiana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
24.01.2023 14:00 Ekonomika
Správne čítanie štítkov na spotrebičoch dokáže ušetriť peniaze
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.01.2023 14:00 Ekonomika

Správne čítanie štítkov na spotrebičoch dokáže ušetriť peniazeBratislava - Správne čítanie energetických štítkov bielej techniky, svietidiel a televízorov, ktorých podoba sa pred necelými dvomi rokmi zmenila, dokáže domácnosti ušetriť peniaze.


Energeticky najvýhodnejšie sú aktuálne spotrebiče zaradené do skupiny B a C, vysvetlil Jozef Kňúr, manažér oddelenia kvality kuchynských štúdií Oresi. "Po legislatívnej zmene už na štítkoch nenájdete znamienko plus a ani jeden spotrebič nie je zaradený do triedy A. Tá sa ponechala na označenie výrobkov s novými technológiami. Energeticky najvýhodnejšie sú preto teraz spotrebiče zaradené do skupiny B a C," priblížil Kňúr s tým, že chladnička dnes zaradená do energetickej triedy B je skutočne úsporná, pretože v minulosti mala štítok A+++. Za touto zmenou sa podľa neho skrýva snaha európskeho spoločenstva motivovať výrobcov na inovácie. Väčšina nových produktov uvádzaných na trh už totiž patrila do najvyššej energetickej triedy A. V roku 2010 sa preto pôvodných sedem kategórií rozšírilo o tri ďalšie "áčka" s plusom. To znamenalo, že výrobok s energetickým štítkom A bol až štvrtý najúspornejší. Výrobcovia darmo inovovali, aj ten najúspornejší spotrebič bol zaradený do triedy A+++. Preto sa v roku 2021 energetické štítky opäť zmenili. Okrem toho je na štítku aj údaj, koľko kilowatthodín elektriny spotrebič spotrebuje za rok, a ďalšie piktogramy, ktoré spotrebiteľa informujú o výkonnosti, spotrebe vody, skladovacej kapacite, hlučnosti. "Tieto údaje boli na štítku aj predtým, ale teraz sú veľmi jednoznačné a zákazníci si takto ľahko spotrebiče porovnajú. Novinkou je povinný QR kód, ktorý poskytuje ďalšie veľmi podrobné nekomerčné informácie," povedal Kňúr. Stačí, ak si ho človek naskenuje smartfónom, a dostane sa rovno do európskej databázy výrobkov (EPREL) a k technickým informačným listom daného spotrebiča. Upozornil, že inovované energetické štítky sa nateraz týkajú iba bielej techniky, svietidiel a televízorov. Ostatné spotrebiče sú ešte označované po starom. Pri chladničkách, mrazničkách, práčkach či umývačkách riadu sa podľa neho oplatí sledovať údaj o ročnej spotrebe elektriny aj o tom, koľko minú inej energie (napr. vody). Aj keď je ich nákupná cena vyššia, pri stúpajúcich cenách energií znamenajú úsporu a rýchlu návratnosť. "Okrem toho zvyčajne platí, že čím je spotrebič úspornejší, tým lepšie sú aj jeho ďalšie vlastnosti. Má vyšší výkon, nižšiu hlučnosť a maximálny komfort používania," uzatvoril Kňúr. reklama


reklama


Zdroj: TASR/KB

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok