Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2021Barbora
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák
12.04.2021 11:44 Ekonomika
Správa štátnych hmotných rezerv porušila zákon o verejnom obstarávaní pri nákupe tankov za takmer 3,5-milióna eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.04.2021 11:44 Ekonomika

Správa štátnych hmotných rezerv porušila zákon o verejnom obstarávaní pri nákupe tankov za takmer 3,5-milióna eurBRATISLAVA - Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zistil, že Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) v zákazke „Uvoľňovací tank“ vyhlásenej v roku 2019 porušila zákon o verejnom obstarávaní.


Ide o princípy nediskriminácie hospodárskych subjektov, princíp rovnakého zaobchádzania, princíp transparentnosti a princíp hospodárnosti a efektívnostiÚVO preukázal, že súťaž, ktorej výsledkom bolo podpísanie rámcovej dohody v objeme 3 400 000 eur bez DPH, bola zadaná diskriminačne.

 

„Kontrolovaný neopísal predmet zákazky (uvoľňovací tank) nestranne, teda tak, aby bol zabezpečený rovnaký prístup pre všetkých uchádzačov alebo záujemcov a zabezpečená čestná hospodárska súťaž. Týmto konaním zvýhodnil konkrétne zariadenie od konkrétneho výrobcu, čo malo vplyv na výsledok verejného obstarávania. Kontrolovaný tiež stanovil takú kombináciu technických parametrov v rámci opisu predmetu zákazky, ktorej zodpovedá iba konkrétny typ zariadenia od jedného výrobcu, a to Uvoľňovací tank VT-72 - špeciálne pásové vozidlo postavené na podvozku stredného tanku T-72,“ vysvetľuje predseda úradu Miroslav Hlivák.

Úrad tiež identifikoval konflikt záujmov v danej súťaži. „Z predloženej dokumentácie a z vyjadrenia kontrolovaného vyplýva, že na príprave súťažných podkladov vrátane stanovenia opisu predmetu zákazky, pred vyhlásením predmetného verejného obstarávania, sa podieľal zamestnanec úspešného uchádzača MSM Martin, s.r.o.,“ dodáva Miroslav Hlivák.

Kontrolovaný súhlasil so všetkými zistenými skutočnosťami, čím úrad mohol znížiť výšku pokuty o polovicu, teda na 15 tisíc eur. „Úrad svoje zistenia postupuje orgánom činným v trestnom konaní. Aj tento prípad je dôkazom o dôležitosti a význame spolupráce kontrolných orgánov,“ uzavrel Miroslav Hlivák. Link na právoplatné rozhodnutie úradu nájdete TU.


 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok