Spišský Hrhov je podľa Pellegriniho príkladom, ako možno zmeniť život Rómov: Písal o ňom aj New York Times!

NETKY.SK • 16 Október 2018, 17:44 • 2 min
Spišský Hrhov je podľa Pellegriniho príkladom, ako možno zmeniť život Rómov: Písal o ňom aj New York Times!

SPIŠSKÝ HRHOV - Práca, vzdelanie a slušné bývanie sú základom pre integráciu rómskej menšiny do majoritnej spoločnosti. Konštatovali to dnes po návšteve obce Spišský Hrhov generálny tajomník Rady Európy Thorbj?rn Jagland, predseda vlády SR Peter Pellegrini a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz.

slovakia

left justify in out

Hostia v sprievode starostu Spišského Hrhova Vladimíra Ledeckého si prezreli obecné podniky, v ktorých pracuje okolo 50 a v sezóne približne stovka Rómov, navštívili miestnu pálenicu. Pozreli si hudobné múzeum, navštívili aj základnú školu. Obzreli si staršie i novšie modelové domy, ktoré si postavili s pomocou miestneho podniku Rómovia. V obci žije takmer 2 000 obyvateľov, z toho je približne štyristo Rómov. Nikde sme nevideli chatrče, všetci Rómovia žijú v murovaných domoch.

Ako povedal generálny tajomník Rady Európy Thorbjorn Jagland, o Spišskom Hrhove vedel skôr, ako o obci písali noviny New York Times.

 

"Táto návšteva na mňa hlboko zapôsobila a na vlastné oči som mal možnosť vidieť, že sa dajú robiť úžasné veci bez veľkého množstva financií, keď sa chce, no je to na ľuďoch. Kľúčom k úspechu je práca a vzdelanie. Je to dobrý príklad pre ostatných,“ vyslovil Jagland, uznanie starostovi Spišského Hrhova.

Predseda vlády Peter Pellegrini uviedol, že na riešenie rómskej problematiky máme potrebnú legislatívu, grantové schémy. Teraz už treba len konkrétne činy.

 

„Tu v Spišskom Hrhove sa ukázalo, že sa to dá a robotu vidieť. Rómovia tu nažívajú spolu s väčšinovým obyvateľstvom bez problémov. Musím oceniť prácu starostu,“ povedal Pellegrini. Doložil, že na Slovensku je viac takýchto obcí, no pripustil, že v niektorých osadách je situácia katastrofálna. Vyslovil však presvedčenie, že po komunálnych voľbách sa nájdu ďalší starostovia, ktorí budú mať chuť a pustia sa riešiť zlepšenie života Rómov.

 

"V spolupráci so splnomocnencom prijme vláda rad opatrení, ktoré nebudú zamerané len na sociálnu inklúziu, ale najmä na zlepšenie vzdelávania, ako aj na opatrenia, ktoré by mohli motivovať zamestnávateľov, aby viacej Rómov prijímali do práce, aby videli, že keď sa pracuje, tak sa aj zarába a dá sa slušne žiť. Rómom treba dať prácu, vzdelanie,“ povedal Pellegrini. Doložil, že treba pracovať nielen so starostami, ale aj s rómskymi komunitami, aby sa chceli zmeniť, aby chceli krajší a lepší život.

„My nie sme dokonalí, nie sme geniálni, my sme nerobili nijaké štúdie, len postupujeme podľa zdravého rozumu,“ povedal Ledecký. Problém, ktorý sa ukazuje, treba riešiť, lebo všetko je problém starostu. Doložil, že naša vláda, tá bývalá, súčasná i budúca, by mali klásť väčší dôraz, aby starostovia konali, bez nich to nejde, musia veci riešiť a vláda im na to musí vytvoriť podmienky. Doložil, že samospráva nie je presvedčená, že ona s tým problémom môže pohnúť.

 

„My sa tomu systematicky venujeme 18 rokov. Po desiatich rokoch každý mal bývanie, teplú vodu. Chodí tu veľa starostov, veľa primátorov, aby zistili, ako to u nich zlepšiť. Poviem úprimne, len desať percent z tých či prídu a venujeme im svoj čas, naozaj dosiahnu nejaké výsledky, ten zvyšok pokračuje v ignorovaní tejto problematiky,“ povedal Ledecký. Aj on potvrdil, že základom je dať Rómom prácu, ale takú prácu v normálnej napríklad obecnej firme, kde nazbierajú nejaké zručnosti a skúsenosti a vedia sa potom uplatniť aj v inej firme.
 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona