Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. nov. 2020Henrieta
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
21.06.2018 15:36 Relax
Špeciálna aplikácia by mohla sprístupniť liečenie zo závislosti na marihuane
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.06.2018 15:36 Relax

Špeciálna aplikácia by mohla sprístupniť liečenie zo závislosti na marihuaneBRATISLAVA – Skoro polovica devätnásťročných a takmer 60 percent 23-ročných malo už v živote skúsenosť s marihuanou. Vyplýva to z anonymných výskumov Európskeho školského prieskumu alkoholu a iných drog (ESPAD) a Global Drug Survey. Takmer štvrtina by chcela užívanie marihuany znížiť, no len veľmi malé percento sa obracia na odborníkov. Riešením by mohla byť anonymná aplikácia, ktorá by ponúkala asistovanú samoliečbu.


Celkové štatistiky liečených pre závislosť od marihuany vykazujú podľa Národného centra zdravotníckych informácií každoročný nárast. V roku 2017 sa z tejto závislosti liečilo približne 700 ľudí. „Počet liečených zo závislosti na kanabise sa za posledných desať rokov zdvojnásobil,“ povedala Simona Selepová, psychologička z Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Bratislave. Užívateľov je stále viac ako tých, ktorí podstúpia liečbu.

Podľa prieskumu Global Drug Survey, ktorého sa zúčastnilo 3726 Slovákov s priemerným vekom 23 rokov, každý druhý človek aspoň raz v živote užil marihuanu. Z čoho štvrtina ju užíva pravidelne. Tridsať percent respondentov povedalo, že by chcelo užívanie marihuany obmedziť, iba dve percentá však boli ochotné vyhľadať odbornú pomoc. "V rámci celosvetového výskumu boli tieto hodnoty najnižšie práve na Slovensku," dodal Boris Rašo, psychológ v CPLDZ.

 

Medzi dôvody, prečo ľudia nepodstúpia liečbu, patrí mylné presvedčenie, že marihuana nevyvoláva závislosť. "Existuje nie málo ľudí, ktorí sú závislí a nie je to len zlozvyk, ale stav s abstinenčnými príznakmi, kde je na mieste liečba," vysvetlil Ľubomír Okruhlica, riaditeľ CPLDZ. Závislí majú navyše obavu z evidencie, ktorá by ich mohla ovplyvniť v budúcnosti. Okruhlica odporúča zvýšenie zdravotníckej osvety, kedy by bolo zdôrazňované, že kanabis vyvoláva závislosť, ktorá je liečiteľná.

 

Ďalším krokom by mohlo byť zriadenie celoslovenskej špecializovanej anonymnej linky pomoci alebo aplikácie, čo umožní prístup tým, ktorí majú strach z registrácie. "V Nemecku existuje program anonymnej internetovej linky, ktorá je prepojená s odborníkmi. Je možné zaviesť proces samoliečby, ktorý by bol odborne štruktúrovaný. Ide o redukciu smerom k abstinencii," povedal Okruhlica. Takáto aplikácia by mala byť zastrešená sekciou protidrogovej politiky na ministerstve zdravotníctva, no v dohľadnej dobe sa žiadne podobné riešenie nepredpokladá. Posledným krokom je zvýšiť kapacitu a motiváciu psychiatrov liečiť ľudí, ktorí majú problémy s marihuanou.

 

Marihuana patrí medzi ľahké drogy, čo znamená, že neexistuje smrteľné predávkovanie. U pravidelných užívateľov môže vyvolať zdravotné, najmä psychické problémy, vrátane nedostatku koncentrácie, narušenia pamäti, znižuje intelektuálny výkon, zvyšuje nervozitu, vyvoláva úzkosť, čo môže viesť k vzniku vážnych duševných chorôb.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok