Španielsko s istotou titulu, vo finále Nadal a Ferrer

NETKY.SK • 8 Jún 2013, 09:01 • 2 min
Španielsko s istotou titulu, vo finále Nadal a Ferrer

PARÍŽ - Španielsky tenis má v predstihu istotu celkového triumfu vo dvojhre mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (26. mája - 9. júna, dotácia 21,017 milióna eur, antuka). V nedeľu o 15.00 h sa vo finále stretnú Rafael Nadal a David Ferrer. Víťaz si odnesie Pohár mušketierov, 2000 bodov do hodnotenia a prémiu 1,5 milióna eur, zdolaného uteší 1200 bodov a 750 000 eur.

slovakia

left justify in out

Od pondelka 27-ročný ľavoruký Malorčan Nadal v strhujúcej piatkovej semifinálovej repríze vlaňajšieho parížskeho finále zvíťazil nad srbským lídrom renkingu ATP Novakom Djokovičom za 277 minút 6:4, 3:6, 6:1, 6:7 (3), 9:7. Napokon sa mu nevypomstilo, že pustil rivala do piateho setu, hoci vo štvrtom viedol 6:5 a 30:15 pri svojom podaní (pričom už za stavu 4:3 inkasoval okamžitý rebrejk). V rozhodujúcej časti sa Nadal zachránil z 2:4. Tento zápas bol predčasným finále nielen podľa rebríčkového postavenia aktérov, ale aj úrovňou. 

Tridsaťjedenročný 5. muž svetového rebríčka David Ferrer nasadený ako štvrtý zvíťazil v podvečernom druhom semifinále nad 28-ročným domácim Jo-Wilfriedom Tsongom (8.), šestkou žrebu, za 124 minút až nečakane hladko 6:1, 7:6 (3), 6:2. Na tomto podujatí ešte neprehral ani set. Proti Nadalovi má bilanciu 4:19 aj vinou trvajúcej série ôsmich prehier. Nepresadil sa od štvrťfinále Australian Open 2011. Na stávkovej burze má kurz 7,8, protivník 1,14. 

Nadal sa dostal z manka 2:4 v piatom sete 

Sedemnásobný a úradujúci miestny šampión Nadal pripomenul na hlavnom Dvorci Philippa Chatriera svoj úspech 6:4, 6:3, 2:6, 7:5 spred dvanástich mesiacov a revanšoval sa Djokovičovi za aprílovú prehru 2:6, 6:7 (1) z finále v Monte Carle. V bilancii zo vzájomných duelov so zverencom Mariána Vajdu zvýšil na 20:15. Z ostatných piatich stretnutí uspel vo štvrtom. 

"Bol to skvelý zápas, musím pogratulovať Novakovi k výkonu, je to skutočne veľký bojovník. Myslím si, že na Roland Garros uspeje niekedy v budúcnosti. Moja bilancia 58 - 1? No, nie je jednoduché zdolať ma na tomto turnaji, za čo patrí vďaka aj divákom, ktorí sú fantastickí. Každý zápas na tomto mieste má svoje kúzlo, každý znamená veľa. Je ťažké nájsť podobnú atmosféru inde vo svete," povedal Nadal v interview ešte na kurte. 

"Ešte stále mám nejaké tie roky kariéry pred sebou. Vrátim sa sem a pokúsim sa získať tento titul," cituje Djokoviča oficiálne twitterové konto turnaja. "Bol to neuveriteľný zápas. Obaja bojovali do posledného dychu. Veľkí, veľkí šampióni. Som hrdá, že som v Djokovičom tíme," uviedla Srbova partnerka Jelena Rističová. 

Bývalej jednotke hodnotenia Nadalovi po siedmich mesiacoch maródky od Wimbledonu 2012 patrí v dlhodobom systéme 4. stupienok. Španiel je však líder tohtoročného bodovania Emirates ATP Race to London 2013, hoci do diania vstúpil až koncom februára po problémoch s kolenom a viróze. Hrdina 56 turnajov (z toho 41 antukových) triumfoval na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska v rokoch 2005 - 2008 a 2010 - 2012. Celkovo má v zbierke 11 primátov z okruhu veľkej štvorky zo 16 finálových pokusov. Sedemnástym dosiahnutým finále sa posunul na 4. priečku v histórii k Rodovi Laverovi (Federer 24, Lendl 19, Sampras 18). V grandslamových semifinále má Nadal skóre 17:3 (Djokovič 10:9). Vyhral 20. z ostatných 21 duelov s členmi Top 10. 

Nadal v jedinom predchádzajúcom päťsetovom dueli s Djokovičom prehral v pamätnom finále Australian Open 2012 za 5:53 h 7:5, 4:6, 2:6, 7:6 (5), 5:7. Teraz má v "maratónoch" štatistiku 16:5, Srb 18:7. 

"Keď víťazstvo prináša trofej, znamená to vždy viac ako úspech, ktorý je iba predposledným krokom. Predsa len v tom cítim rozdiel. Takéto duely však naozaj nie sú každodennou záležitosťou. Bol to veľmi emocionálny zápas, o tom niet pochýb. Obaja sme väčšinu z neho hrali na veľmi vysokej úrovni. Vďaka zápasom tohto typu je šport taký skvelý. Dnešku nechýbalo nič z ingrediencií, ktorý robia súboj veľkým. V podobnom v Austrálii, ktorý podľa mňa bol fyzicky ešte vysiľujúcejší, som napokon prehral. Dnes som mal navrch. Som spokojný s tým, ako som si počínal, a ešte viac ma teší, že som dokázal zabojovať po premrhaní veľkej šance vo štvrtom sete. Čosi také je vari najťažšie a ja som to dnes zvládol," uviedol Nadal na tlačovej besede a dodal: "Pri tom podávaní na postup to bolo proti vetru. Djokovič dokáže v takýchto situáciách vytiahnuť výnimočné údery. Returnuje úžasne a je v stave vystupňovať svoj výkon, čo súpera stavia do zradnej situácie. Vedel som teda, že som blízko, ale ešte som nevyhral. Ak by som vtedy stál na opačnej strane dvorca a išiel servovať po vetre, cítil by som, že to mám v rukách. V tajbrejku, ktorý nasleduje po niečom takomto, je normálne, že má navrch ten, kto sa dokázal dotiahnuť. Pripomenulo sa to," uviedol Nadal a ponúkol zaujímavé vyhlásenie o potrebných atribútoch: "Povedal by som, že je tu niečo, čo charakterizuje môj tenis najlepšie. Musíte milovať túto hru. Keď ju milujete, premieta sa do celého konania v akejkoľvek chvíli. Aj pri útrapách. Ja som sa naučil vychutnávať si ich, pretože súženie k tomu patrí. Na kurte si ho užívam. Verte totiž, že horšie bolo, keď som vlani trčal na Malorke a musel som takéto zápasy sledovať v televízii." 

Prípadný Nadalov zisk 8. titulu na jednom podujatí veľkej štvorky by znamenal absolútny rekord. Strýčkom Tonim Nadalom trénersky vedený Španiel je jeden zo siedmich hráčov, ktorí majú 7 trofejí z identického takto významného turnaja. "Rafa" má na Roland Garros zápasovú štatistiku 58:1. Ak získa ďalší primát, s 59 zápasovými úspechmi predstihne Argentínčana Guillerma Vilasa a Švajčiara Rogera Federera na prvej priečke miestneho historického poradia. Jedinú prehru inkasoval v osemfinále edície 2009 od Švéda Robina Söderlinga. Momentálne ťahá šnúru 21 zápasových úspechov. Radoval sa na prípravných podujatiach v Barcelone, Madride a Ríme. Na úrovni Majors hrá po takmer roku. Pre problémy s ľavým kolenom, resp. vinou virózy nútene vynechal US Open, Australian Open, ale aj olympijské hry, šampionát ATP World Tour Finals či finále Davisovho pohára. Premožiteľ Martina Kližana z 2. kola má v tejto sezóne štatistiku 42:2 (Srb 33:5). Na antuke počas celej kariéry Nadal stojí 291:21. "Nie som tu na Roland Garros nezdolateľný," vyhlásil v piatok Nadal. 

Už 35 vzájomných súbojov Nadala s Djokovičom znamená vyrovnanie rekordu tzv. otvorenej éry, toľkoto duelov absolvovali aj Jimmy Connors s Johnom McEnroom, resp. Connors a Ivan Lendl. Na Grand Slamoch sa častejšie stretli iba Djokovič s Federerom (11, proti Španielovi odohral Srb 10. takýto zápas a má z nich bilanciu 3:7). 

Sobotňajším úmrtím svojej prvej trénerky Jeleny Genčičovej prídavne motivovaný 26-ročný Belehradčan bol okrem vlaňajška v semifinále pri Seine aj v rokoch 2007, 2008 (zhodne podľahol práve Nadalovi) a 2011 (nestačil na Federera). V semifinále bol na 12. grandslamovom turnaji v rade. Víťaz 37 turnajov "Nole" Djokovič si musí minimálne ešte rok počkať na zavŕšenie tzv. kariérneho Grand Slamu, ktorý zatiaľ dobyli - abecedne - Andre Agassi, Don Budge, Roy Emerson, Roger Federer, Rod Laver, Nadal a Fred Perry. Srb má v zbierke trofeje z Australian Open 2008, 2011, 2012 a 2013, Wimbledonu 2011 a US Open 2011. V platnosti zostane, že double Melbourne - Paríž v jednej sezóne nezvládol nik od roku 1992, keď sa to podarilo Američanovi Jimovi Courierovi. 

Srb pogratuloval Španielovi k odvahe v správnych chvíľach 

"Necítim sa veru nejako veľkolepo, ale nenastal koniec sveta. Nepredpokladám, že to nejako ovplyvní moju športovú budúcnosť. Bol som v podobných situáciách už v minulosti. Azda teda tento nezdar obrátim v môj prospech, nechám sa ním motivovať aj podnietiť a už na Wimbledone predvediem môj vrcholný tenis. Teraz je to veľmi čerstvé, takže si síce uvedomujem, aký to bol kvalitný a neuveriteľný zápas, ale momentálne vo mne prevláda sklamanie. Gratulujem súperovi k tomu, že preukázal odvahu v správnych chvíľach a išiel si v nich po údery. Práve preto je šampión a toľké roky kraľuje na Roland Garros. V piatom sete bol o brejk dolu a vtedy predviedol neskutočnú hru od základnej čiary. Nečakal som ľahký duel pre žiadneho z nás. Vedel som, že obaja fyzicky aj mentálne odovzdáme všetko. Tretí set nebol skvelý, opadol som a on to zužitkoval. Podarilo sa mi dostať sa nazad a postupne som začal hrať fakt dobre, ale napokon to nestačilo," povedal Djokovič na tlačovej besede. 

Srb k spornej situácii, pri ktorej urobil prešľap "cez pol", uviedol: "Argumentoval som tým, že keď sa to stalo, loptička už bola preč z kurtu. Ovládam pravidlo, podľa ktorého sa nesmiete dotknúť siete, kým loptička nespadne druhý raz, ale netuším, či sa prihliada na jej výskyt už mimo dvorca. Ktovie, ako by sa všetko vyvinulo, ak by som získal ten fiftín. Isté však je, že som ho mal získať. Pravdepodobnosť odhadujem tak na 99,9 % prípadov." 

Nadal v prvom sete v miernom vetre dosiahol napokon postačujúci brejk, keď premenil tretiu šancu v siedmom geme. V druhom dejstve unikol na 3:2, ale následne prehral 4 gemy za sebou. Na dlhé desiatky minút to bola jediná fáza zápasu, v ktorej Djokovič priebežne vyznieval ako možný víťaz. Inak totiž súper efektívnejšie uplatňoval svoj koncept a Srbovi akoby chýbala energia na rozbitie značkovej defenzívy. Španiel umne striedal umiestňovanie a výšku odskoku svojich zákrokov, rotáciami neutralizoval výmeny a utváral si pozície na výpady, Srb si primálo chodil po údery, ktorými by prevzal taktovku. 

Po treťom geme tretieho setu zamieril Djokovič do šatne, gestami smerom k hráčskej lóži akoby signalizoval "krátky dych". Mal vtedy manko 4:6, 6:3, 0:3, pričom brejk na 0:2 inkasoval značne kontroverzne. Nadal reklamoval krížny bekhend ako "out", rozhodca Pascal Maria po kontrole stopy mal rovnaký názor, Srb sa zmieril a Jastrabie oko, ktoré však oficiálne na tomto podujatí nepoužívajú, ukázalo čiaru. Djokovič sa neskôr akurát vyhol "kanárovi", za stavu 15:40 bekhendovým volejovým sklepnutím a potom rezolútnym forhendovým krosom odstránil dva setbaly. Upravil na 1:5, ale Španiel sa vzápätí odpodával hladko na 15. Pôsobil ľahkonohejšie, cieľavedomejšie a sebavedomejšie. 

Vo štvrtej časti sa Nadal na príjme v siedmej hre dostal na 30:0, za stavu 30:15 si vynútil Djokovičovu forhendovú chybu. Srb vymazal prvé riziko nekompromisným forhendom, ale potom z rovnakej strany poslal "homerun" od rámu. Zdalo sa byť hotovo, lenže Djokovič druhý raz v tomto stretnutí predviedol okamžitý rebrejk: bekhendovým krosom si vypracoval dve možnosti a hneď pri prvej vytiahol parádny krížny return - 4:4 a bleskovo aj 5:4. Srb síce celkovo nemal najpresvedčivejší deň, ale týmto druhým vzopätím pripomenul, že nie je svetovou jednotkou bez dôvodu. Odmietal kapitulovať, akokoľvek bolo celkové vyznenie stále v prospech Nadala, ktorý bez straty fiftínu vyrovnal na 5:5. 

Djokovič sa priebežne dostal zo 4:6, 6:3, 1:6, 5:6 a 15:30 z jeho pohľadu na príjme 

Po naplnení tretej hodiny sa Djokovič trestuhodnou forhendovou chybou z výhodnej pozície dostal pod brejkbalovú hrozbu (po dvoch vlastných gembaloch), Nadal ho perfektnou defenzívou prinútil k úderu navyše a dočkal sa prestrelenia. Podával teda na postup, ale od stavu 30:15 bol príliš pasívny. Srbovi v kritickej chvíli vychádzali hlboké returny a dokázal ťažiť z tlaku - forhendom si vyslúžil tajbrejk. 

Navyše, Nadalov pokazený bekhend znamenal minibrejk. Španiel aspoň znížil na 1:2, keď forhendom presne oprášil bočnú čiaru, ale Srb potom preniesol obe svoje podania. Po učebnicovom obehnutom forhende viedol 4:1, a to zaslúžene, lebo v tejto pasáži bol odvážnejší, iniciatívnejší aj istejší. Djokovičovým bekhendom vedľa sa Nadal dostal na 3:4 a príjem, ale nemal odpoveď na ďalšie dva skvostné forhendy súpera - 3:6. Zo Srba náhle sršal rozlet: premenil hneď úvodný setbal, keď Španielovi pri sieti "vytĺkol blok". V tajbrejkoch medzi touto dvojicou vyrovnal na 5:5, v rámci grandslamových podujatí v nich upravil na 1:3. 

Povzbudený Djokovič už na returne v otváracej hre piateho setu odskočil na 40:0. Inkasoval bod priamo z podania a poto jeho defenzívny bekhend doletel za, ale za aktivitu sa predsa dočkal odmeny v podobe brejku. Potvrdil ho cez jeden brejkbal, ku ktorému viedol šokujúco pokazený smeč. Srb však pri sieti bekhendovým krosom pohotovo vyriešil zápletku, do ktorej vyústil jeho vlastný "kraťas", a napokon sa aj posunul na 2:0 krížnym bekhendom do povestne húževnatej obrany Nadala. Obaja dostávali zo seba maximum herne, fyzicky aj mentálne. Čoraz intenzívnejší Djokovič si za stavu 2:1 a 30:15 dovolil dvojchybu, ale nepykal za ňu - napokon iste dal na 3:1. Zrkadlovo sa to - tentoraz počnúc Nadalovou dvojchybou - zopakovalo v piatom geme, ktorý dokonca priniesol dve zhody. 

Španiel sa vymanil z ťažkostí fantastickými bekhendovými "winnermi", najprv popri čiare a potom krížom. Stále však bol o brejk pozadu. Platilo to aj za stavu 3:4 po dvoch gemoch s naďalej kvalitným tenisom, ale bez vážnejšieho vzruchu. Dostatok ho ponúkol ôsmy gem. Nadal na príjme unikol na 30:0. Za stavu 30:30 vytiahol Španiel špičkový forhend na čiaru. Djokovič odvrátil brejkbal, ba aj neskorší druhý, ktorý spôsobil jeho pád do siete po smeči (Srb v diskusii s arbitrom musel uznať, že loptička vtedy ešte de iure bola v hre), ale následne urobil dve ľahké chyby a vrátil nimi súpera do diania - 4:4 a aj 5:4 pre Španiela a 30:30 pri podaní Djokoviča, keď Španiel ohúril forhendovou topspinovou kontrou. 

Srb však vtedy prenikavo zabral v útoku a dal na 5:5. V dvanástom geme druhý raz podával proti vyradeniu, zvládol to na nulu, zakončil bekhendovým dropšotom. Srb sa na servise ocitol v určitých problémoch až pri skóre 6:7. Zo 40:0 náhle bolo iba 40:30 po Nadalovom forhende a najmä bravúrnej defenzíve chrbtom k sieti pomedzi nohy (tzv. tweener), na čo Djokovič zareagoval smečom do pásky siete. Včas však vyrukoval s víťazným bekhendom popri čiare na 7:7. Španiel išiel na 8:7 s prehľadom (na 15), zakončil vstúpeným bekhendom do protipohybu - 8:7. Djokovičova chyba privodila 0:15, Nadal na to nadviazal vynikajúcim bekhendovým krížnym obhodením, Srbovo forhendové zlyhanie mu dodalo tri mečbaly a prišlo ešte jedno. 

Ferrer sa dočkal pri 42. štarte na Majors, čo je nový rekord 

Finalista koncoročného šampionátu ATP World Tour Finals 2007 Ferrer sa raduje po svojom šiestom semifinálovom pokuse na Majors, druhom v rade na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska. Pre Federerovho štvrťfinálového premožiteľa Tsongu stále je grandslamovým maximom finále melbournských Australian Open 2008. Posledný francúzsky finalista RG zostáva už od roku 1988 Henri Leconte. Hostitelia čakajú na trofej od úspechu Yannicka Noaha zo sezóny 1983. 

Víťaz 20 podujatí na hlavnom profesionálnom okruhu Ferrer mal solídny pomer "winnerov" a nevynútených chýb 24:21, ofenzívne ladený Tsonga predviedol 31 víťazných úderov, ale aj 56 zlyhaní. Španiel si pripísal 66 % loptičiek rozohraných jeho druhým podaním, čo je nebývalo vysoké číslo. Zvládol 17 z 22 zákrokov pri sieti, súper len 7 zo 16. Španielsky tenisový poctivec premenil 6 zo 17 brejkbalov proti bilancii 2 z 5. 

Ferrer zužitkoval hneď prvý brejkbal v druhom aj štvrtom geme, sám sa posunul na 5:0 cez jednu hrozbu straty podania. Na príjme v šiestej hre síce nevyužil tri setbaly, z nich dva v rade, ale následne sa hladko odpodával. V druhom dejstve Tsonga unikol na 3:0 a zdalo sa, že prichádza zápletka, ktorá môže úplne zmeniť dovtedy jednoznačné vyznenie, lenže po chvíli Španiel viedol 4:3 a servis. Inkasoval rebrejk na 4:4, na podaní v desiatej hre odvrátil setbal. Naopak, v jedenástej hre Ferrer nepremenil štyri jednotlivé brejkbaly, ale v neskoršom tajbrejku mal od úvodu navrch. Tsonga mu forhendovou chybou doprial náskok už 4:0, Španiel sa zo 4:1 posunul na 6:1 a premenil tretí setbal, prvý pri svojom podaní. V treťom dejstve Ferrer na príjme vo štvrtej hre pustil Francúza na zhodu, hoci mal dva brejkbaly, premenil však tretiu šancu. Brejk potvrdil iste na 15 a napokon ani len nemusel servovať na postup: na príjme v ôsmej hre sa totiž presadil zo svojho manka 0:40. 

Zverenec Javiera Pilesa Ferrer sa dostal do svojho premiérového grandslamového finále na 42. pokus, čo je rekord v tzv. otvorenej ére. Dosiaľ na najvyššej priečke v historickom prehľade tohto typu figuroval Kim Warwick (32). Španiel je prvý finalista RG - tridsiatnik, odkedy Ekvádorčan Andrés Gómez získal titul v sezóne 1990. Ferrer sa vyhol vyrovnaniu negatívneho rekordu: Brit Tim Henman bol v šiestich semifinále na Majors bez toho, aby aspoň raz uspel. 

"Som veľmi, veľmi šťastný. Tento turnaj je pre mňa výnimočný, postup do finále Roland Garros vnímam ako úžasný výkon. Hral som veľmi koncentrovane a stabilne. V dôležitých okamihoch druhého setu som mal navrch. Nadviazal som na to v treťom sete. Robil som málo chýb, využíval som šance. Myslím si však, že kľúčom bol return, fungoval mi veľmi dobre. Teraz si to chcem vychutnať, zajtra si oddýchnem a v nedeľu sa pokúsim o maximum, vyvarovať sa prílišnej nervozity. Už finále Grand Slamu je pre mňa splnený sen. O to viac, že sa mi to podarilo práve tu v Paríži. Zdolať Rafaela je veľmi zložité na akomkoľvek povrchu, o antuke nehovoriac. Musím si nepretržite počínať agresívne a predvádzať môj vrcholný tenis. On je favorit na triumf, som si toho vedomý. Chcem v nedeľu odohrať skvelý zápas, ktorý bude spĺňať štandard grandslamového finále. Hodlám doň vstúpiť dynamicky a s plným odhodlaním," skonštatoval na tlačovej besede Ferrer, ktorý vedie v bilancii zo vzájomných duelov s Tsongom 3:1. 

"Každý zápas musí mať víťaza a zdolaného. Keď ste tým druhým, vždy máte pocit, že ste nezahrali dobre. Ťažko tento duel porovnávať s tým mojím predchádzajúcim proti Federerovi, pretože je to súper úplne iného typu. Dnešný protivník neurobil toľko chýb ako Roger. Dokázal lepšie udržať loptičku v hre, brániť sa. Mojím zámerom bolo počínať si agresívne, kontrolovať základnú čiaru, vstupovať si do dvorca a rozbehávať súpera. Bolo však náročné realizovať to, pretože on dobre vzdoroval a odo mňa si to vyžadovalo perfektné údery. Prekvapilo ma, že hral ešte rýchlejšie ako obvykle. Navyše, David nielen vracal moje údery, ale aj ma vyvádzal z rovnováhy, dostával z pozícií. Okrem toho kvalitne returnoval. Všetko mu vychádzalo, bol excelentný, zahral oveľa lepšie ako ja. Možno o pár dní si poviem: ´okej, bol som v semifinále, mám za sebou vydarený turnaj´. Teraz však prevažuje sklamanie. Rád by som dnes predvádzal kvalitnejší tenis, ale nestalo sa a nemá zmysel spätne špekulovať, čo by sa dialo, ak by som získal ten druhý set." 

Dvojhra - semifinále: 
Rafael Nadal (Šp.-3) - Novak Djokovič (Srb.-1) 6:4, 3:6, 6:1, 6:7 (3), 9:7 za 277 minút (51, 49, 37, 58, 82) 
David Ferrer (Šp.-4) - Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-6) 6:1, 7:6 (3), 6:2 za 124 minút (33, 58, 33) 

Štatistiky: 

Nadal - Djokovič 
1. podanie (úspešnosť v %): 102 zo 160 = 64 % - 118 zo 175 = 67 % 
využitie 1. podania: 73 zo 102 = 72 % - 76 zo 118 = 64 % 
využitie 2. podania: 35 z 58 = 60 % - 30 z 57 = 53 % 
esá: 6 - 5 
dvojchyby: 3 - 2 
víťazné údery: 61 - 54 
nevynútené chyby: 44 - 75 
body na príjme: 69 zo 175 = 39 % - 52 zo 160 = 33 % 
využitie brejkbalov: 8 zo 16 = 50 % - 5 z 9 = 56 % 
zákroky pri sieti: 15 z 26 = 58 % - 32 z 50 = 64 % 
najrýchlejšie 1. podanie: 199 km/h - 205 km/h 
priemerná rýchlosť 1. podania: 180 km/h - 184 km/h 
priemerná rýchlosť 2. podania: 140 km/h - 144 km/h 

Ferrer - Tsonga 
1. podanie (úspešnosť v %): 53 z 88 = 60 % - 60 zo 103 = 58 % 
využitie 1. podania: 35 z 53 = 66 % - 37 zo 60 = 62 % 
využitie 2. podania: 23 z 35 = 66 % - 17 zo 43 = 40 % 
esá: 3 - 6 
dvojchyby: 1 - 3 
víťazné údery: 24 - 31 
nevynútené chyby: 21 - 56 
body na príjme: 49 zo 103 = 48 % - 30 z 88 = 34 % 
využitie brejkbalov: 6 zo 17 = 35 % - 2 z 5 = 40 % 
zákroky pri sieti: 17 z 22 = 77 % - 7 zo 16 = 44 % 
najrýchlejšie 1. podanie: 200 km/h - 216 km/h 
priemerná rýchlosť 1. podania: 181 km/h - 179 km/h 
priemerná rýchlosť 2. podania: 154 km/h - 140 km/h 

Cesta do finále: 

Nadal: 
1. kolo: Daniel Brands (Nem.) 4:6, 7:6 (4), 6:4, 6:3 za 174 minút 
2. kolo: Martin Kližan (SR) 4:6, 6:3, 6:3, 6:3 za 165 minút 
3. kolo: Fabio Fognini (Tal.-27) 7:6 (5), 6:4, 6:4 
4. kolo (osemfinále): Kei Nišikori (Jap.-13) 6:4, 6:1, 6:3 
štvrťfinále: Stanislas Wawrinka (Švaj.-9) 6:2, 6:3, 6:1 za 116 minút 
semifinále: Novak Djokovič (Srb.-1) 6:4, 3:6, 6:1, 6:7 (3), 9:7 za 277 minút 

Ferrer: 
1. kolo: Marinko Matosevic (Aus.) 6:4, 6:3, 6:4 za 112 minút 
2. kolo: Albert Montanes (Šp.) 6:2, 6:1, 6:3 za 101 minút 
3. kolo: Feliciano López (Šp.) 6:1, 7:5, 6:4 za 125 minút 
4. kolo (osemfinále): Kevin Anderson (JAR-23) 6:3, 6:1, 6:1 za 105 minút 
štvrťfinále: Tommy Robredo (Šp.-32) 6:2, 6:1, 6:1 za 86 minút 
semifinále: Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-6) 6:1, 7:6 (3), 6:2 za 124 minút 

Prehľad výsledkov predchádzajúcich desiatich finále: 
2012 Rafael Nadal (Šp.) - Novak Djokovič (Srb.) 6:4, 6:3, 2:6, 7:5 
2011 Rafael Nadal (Šp.) - Roger Federer (Švaj.) 7:5, 7:6 (3), 5:7, 6:1 
2010 Rafael Nadal (Šp.) - Robin Söderling (Švéd.) 6:4, 6:2, 6:4 
2009 Roger Federer (Švaj.) - Robin Söderling (Švéd.) 6:1, 7:6 (1), 6:4 
2008 Rafael Nadal (Šp.) - Roger Federer (Švaj.) 6:1, 6:3, 6:0 
2007 Rafael Nadal (Šp.) - Roger Federer (Švaj.) 6:3, 4:6, 6:3, 6:4 
2006 Rafael Nadal (Šp.) - Roger Federer (Švaj.) 1:6, 6:1, 6:4, 7:6 (4) 
2005 Rafael Nadal (Šp.) - Mariano Puerta (Arg.) 6:7 (6), 6:3, 6:1, 7:5 
2004 Gaston Gaudio (Arg.) - Guillermo Coria (Arg.) 0:6, 3:6, 6:4, 6:1, 8:6 
2003 Juan Carlos Ferrero (Šp.) - Martin Verkerk (Hol.) 6:1, 6:3, 6:2 

Prehľad výsledkov vzájomných zápasov Djokoviča a Nadala (15:20): 
2006 Paríž (Fr.) - Roland Garros antuka štvrťfinále Nadal 6:4, 6:4 - skreč, Djokovič odstúpil pre problémy s chrbtom 
2007 Indian Wells (USA) tvrdý povrch finále Nadal 6:2, 7:5 
2007 Miami (USA) tvrdý povrch štvrťfinále Djokovič 6:3, 6:4 
2007 Rím (Tal.) antuka štvrťfinále Nadal 6:2, 6:3 
2007 Paríž (Fr.) - Roland Garros antuka semifinále Nadal 7:5, 6:4, 6:2 
2007 Londýn (V. Brit.) - Wimbledon tráva semifinále Nadal 3:6, 6:1, 4:1 - skreč, Djokovič odstúpil pre zranenie ľavej nohy 
2007 Montreal (Kan.) tvrdý povrch semifinále Djokovič 7:5, 6:3 
2007 Šanghaj (Čína) - ATP World Tour Finals tvrdý povrch základná skupina Nadal 6:4, 6:4 
2008 Indian Wells (USA) tvrdý povrch semifinále Djokovič 6:3, 6:2 
2008 Hamburg (Nem.) antuka semifinále Nadal 7:5, 2:6, 6:2 
2008 Paríž (Fr.) - Roland Garros antuka semifinále Nadal 6:4, 6:2, 7:6 (3) 
2008 Londýn (V. Brit.) - Queen´s Club tráva finále Nadal 7:6 (6), 7:5 
2008 Cincinnati (USA) tvrdý povrch semifinále Djokovič 6:1, 7:5 
2008 Peking (Čína) - OH tvrdý povrch semifinále Nadal 6:4, 1:6, 6:4 
2009 Benidorm (Šp.) - Davisov pohár antuka osemfinále Nadal 6:4, 6:4, 6:1 
2009 Monte Carlo (Mon.) antuka finále Nadal 6:3, 2:6, 6:1 
2009 Rím (Tal.) antuka finále Nadal 7:6 (2), 6:2 
2009 Madrid (Šp.) antuka semifinále Nadal 3:6, 7:6 (5), 7:6 (9) 
2009 Cincinnati (USA) tvrdý povrch semifinále Djokovič 6:1, 6:4 
2009 Paríž-Bercy (Fr.) tvrdý povrch semifinále Djokovič 6:2, 6:3 
2009 Londýn (V. Brit.) - ATP World Tour Finals tvrdý povrch základná skupina Djokovič 7:6 (5), 6:3 
2010 New York (USA) - US Open tvrdý povrch finále Nadal 6:4, 5:7, 6:4, 6:2 
2010 Londýn (V. Brit.) - ATP World Tour Finals tvrdý povrch základná skupina Nadal 7:5, 6:2 
2011 Indian Wells (USA) tvrdý povrch finále Djokovič 4:6, 6:3, 6:2 
2011 Miami (USA) tvrdý povrch finále Djokovič 4:6, 6:3, 7:6 (4) 
2011 Madrid (Šp.) antuka finále Djokovič 7:5, 6:4 
2011 Rím (Tal.) antuka finále Djokovič 6:4, 6:4 
2011 Londýn (V. Brit.) - Wimbledon tráva finále Djokovič 6:4, 6:1, 1:6, 6:3 
2011 New York (USA) - US Open tvrdý povrch finále Djokovič 6:2, 6:4, 6:7 (3), 6:1 
2012 Melbourne (Aus.) - Australian Open tvrdý povrch finále Djokovič 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5), 7:5 
2012 Monte Carlo (Mon.) antuka finále Nadal 6:3, 6:1 
2012 Rím (Tal.) antuka finále Nadal 7:5, 6:3 
2012 Paríž (Fr.) - Roland Garros antuka finále Nadal 6:4, 6:3, 2:6, 7:5 
2013 Monte Carlo (Mon.) antuka finále Djokovič 6:2, 7:6 (1) 
2013 Paríž (Fr.) - Roland Garros antuka semifinále Nadal 6:4, 3:6, 6:1, 6:7 (3), 9:7 

Prehľad výsledkov vzájomných zápasov Nadala a Ferrera (19:4): 
2004 Stuttgart (Nem.) antuka štvrťfinále Ferrer 6:3, 6:7 (3), 7:5 
2005 Miami (USA) tvrdý povrch semifinále Nadal 6:4, 6:3 
2005 Rím (Tal.) antuka semifinále Nadal 4:6, 6:4, 7:5 
2005 Paríž (Fr.) - Roland Garros antuka štvrťfinále Nadal 7:5, 6:2, 6:0 
2007 Barcelona (Šp.) antuka semifinále Nadal 7:5, 6:1 
2007 New York (USA - US Open tvrdý povrch osemfinále Ferrer 6:7 (3), 6:4, 7:6 (4), 6:2 
2007 Šanghaj (Čína) - ATP World Tour Finals tvrdý povrch základná skupina Ferrer 4:6, 6:4, 6:3 
2008 Monte Carlo (Mon.) antuka štvrťfinále Nadal 6:1, 7:5 
2008 Barcelona (Šp.) antuka finále Nadal 6:1, 4:6, 6:1 
2009 Barcelona (Šp.) antuka finále Nadal 6:2, 7:5 
2009 Montreal (Kan.) tvrdý povrch 2. kolo Nadal 4:3 - skreč, Ferrer odstúpil pre zranenie ľavého kolena 
2010 Miami (USA) tvrdý povrch osemfinále Nadal 7:6 (5), 6:4 
2010 Monte Carlo (Mon.) antuka semifinále Nadal 6:2, 6:3 
2010 Rím (Tal.) antuka finále Nadal 7:5, 6:2 
2011 Melbourne (Aus.) - Australian Open tvrdý povrch štvrťfinále Ferrer 6:4, 6:2, 6:3 
2011 Monte Carlo (Mon.) antuka finále Nadal 6:4, 7:5 
2011 Barcelona (Šp.) antuka finále Nadal 6:4, 6:2 
2012 Barcelona (Šp.) antuka finále Nadal 7:6 (1), 7:5 
2012 Rím (Tal.) antuka semifinále Nadal 7:6 (6), 6:0 
2012 Paríž (Fr.) - Roland Garros antuka semifinále Nadal 6:2, 6:2, 6:1 
2013 Acapulco (Mex.) antuka finále Nadal 6:0, 6:2 
2013 Madrid (Šp.) antuka štvrťfinále Nadal 4:6, 7:6 (3), 6:0 
2013 Rím (Tal.) antuka štvrťfinále Nadal 6:4, 4:6, 6:2



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies