Španieli v mori šancí 3:0 nad Nigériou, v semifinále s Talianmi

NETKY.SK • 24 Jún 2013, 07:58 • 2 min

FORTALEZA– Španielski futbalisti vyhrali v nedeľu v záverečnom zápase B-skupiny turnaja Pohár konfederácií nad Nigériou 3:0

Majstri sveta triumfovali v základmnej fáze bez straty bodu a vo štvrtkovom semifinále sa stretnú s Talianmi, Uruguaj o deň skôr s víťazom A-skupiny, domácou Brazíliou.

B-skupina – 3. kolo:
Nigéria - Španielsko 0:3 (0:1)
Góly: 3. a 88. Alba, 62. Torres. ŽK: Rozhodoval: Aquilar (Salv.).

Zostavy a striedania:
Nigéria: Enyema - Ambrose, Oboabona, Omureo (12. Egwueke), Elderson - Mba (63. Ogu), Mikel, Ogude - Akpala (71. Gambo), Ideye, Musa

Španielsko: Valdes – Arbeola, Ramos, Pique, Alba – Busquets – Pedro (75. Villa), Xavi, Fabregas (54. Silva), Iniesta – Soldado (60. Torres)

Je otázne, ako by sa Nigéria postavila k zápasu proti supermužstvu, keby nedostala veľmni skorý gól od pohotového Albu. minúte. Zrejme nie až tak ofenzívne, hoci na druhej strane tomu nasvedčovalo rozostavenie i potreba víťazstva. No od 3. minúty potrebovali Afričania dať minimálne dva góly, ale skôr tri góly a žiadny viac nedostať, aby sa "vopchali" do semifinále. Tomu zodpovedal priebeh, Španielom je útočenie vlastné, hoci aj v menej dynamických štruktúrach obávaného tici-taca. Favorit držal hru, lenže Nigérijčania neustále podnikali vcelku vydarené kombinácie a tak sa bolo na čo pozerať. Vo vydaní Nigérie najmä na strely spoza šestnástky a tie Mikelove a Mbaove volali po góle. O čosi viac vzruchu bolo pred Valdesovou bránou, ale väčšie šance mali Španieli, ktorým vďaka otvoreným štruktúram vychádzali kolmice na Soldada. Sám hrotový hráč zahodil dve čisté šance a po jeho priťuknutí trafil sám pred poloodkrytou bránou Fabregas iba do žrde.

Po tom, čo Nigérii patril úvod druhej časti, mal ďalšiu príležitosť Soldado. Čo jemu nevyšlo za 60 minút, to za neho zariadil striedajúci Torres, ktorý dve minúty v hre parádnou rybičkovou hlavičkou zvýšil na 2:0. Koncepcia veľmi kvalitne kombinujúceho a technicky zdatného súpera sa rozpadla a tak Torres s Pedrom neustále hrozili tretím gólom. Ten dal napokon senzačným spôsobom opäť ľavý obranca Alba, ktorý po rohu súpera vyšprintoval po svojej lajne, dostal loptu do behu a ohromné sólo cez celé ihrisko zakončil gólovým "blafákom" na nigérijského brankára.