Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. jan. 2022Timotej
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Vedec
Vedec
30.04.2021 13:48 Zahraničie
Španieli skúmajú možnosti miešania vakcín od rôznych výrobcov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.04.2021 13:48 Zahraničie

Španieli skúmajú možnosti miešania vakcín od rôznych výrobcovMADRID - Výskumníci v Španielsku zo zdravotníckeho inštitútu Carlosa III. chcú preveriť účinky miešania očkovacích látok od rôznych výrobcov.


Španielski zdravotníci začali mladým ľuďom, ktorí dostali prvú dávku vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, podávať vakcíny Pfizer-BioNTech. Účastníci sú súčasťou vládnej štúdie.

 


Výskumníci zo zdravotníckeho inštitútu Carlosa III. chcú preveriť účinky miešania očkovacích látok od rôznych výrobcov, keďže po potvrdení súvislosti vakcíny od AstraZeneca s možným výskytom veľmi zriedkavých krvných zrazenín, hľadajú alternatívy pre ľudí, ktorí už dostali prvú dávku tejto látky. Podľa expertov je pritom riziko vzniku krvných zrazenín, ktoré so sebou nesie vakcína britsko-švédskej spoločnosti, nižšie, ako to, ktoré hrozí zdravým ženám užívajúcim antikoncepciu.

 

Súvisiaci článok: Čínski výrobcovia zvažujú miešanie svojich vakcín

Do štvrtka podali vakcínu Pfizer-BioNTech ako druhú dávku 400 ľuďom, pričom ďalších 200 ľudí do štúdie prijali ako kontrolnú skupinu. Do výskumu sa zapojilo päť veľkých nemocníc v Španielsku a výsledky očakávajú v polovici mája. Prvú dávku vakcíny od AstraZeneca dostali v krajine asi dva milióny ľudí vo veku do 60 rokov, kým španielske úrady túto látku v uvedenej vekovej skupine prestali používať. Jednotlivci, ktorí dostali prvú dávku 8. februára, by mali podľa odporúčania výrobcu dostať druhú do 8. mája, no oneskorenie podľa úradov nepredstavuje hrozbu.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok