Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. okt. 2019Vladimíra
BratislavaBratislava 16°
Biblia
TV program
Moje Netky
Podľa Lexovho právnika sú amnestie nezrušiteľné.
Podľa Lexovho právnika sú amnestie nezrušiteľné.
10.04.2017 06:40 Domov
Šok: Podľa Lexovho právneho zástupcu boli amnestie zrušené protiústavne!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.04.2017 06:40 Domov

Šok: Podľa Lexovho právneho zástupcu boli amnestie zrušené protiústavne!Bratislava - Parlament pri zrušení Mečiarových amnestií konal protiústavne. Tvrdí to právny zástupca bývalého šéfa SIS Ivana Lexu Ľubomír Hlbočan. Lexovi odporučí, aby ako dotknutá osoba zvážil možnosť použitia právnych prostriedkov "proti tomuto protiústavnému postupu nášho zákonodarného zboru." Rozhodnutie o zrušení amnestií má teraz na stole Ústavný súd SR, ktorý rozhodnutie do 60 dní buď potvrdí, alebo zneguje.


Amnestie udelené v roku 1998 vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS na čele s Lexom. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.

 

Hlbočan tvrdí, že rozhodnutie prezidenta SR o amnestii alebo milosti je individuálnym právnym aktom, nejde o klasický zákon a parlament nemá právo zrušovať niečo, o čom rozhodol niekto iný.

"Domáca i zahraničná stabilná judikatúra súdov, právna prax krajín EÚ, zreteľne definuje, že amnestiálne rozhodnutie nie je odstrániteľné, vylúčená je možnosť jeho retroaktívneho zrušenia, dôvod neprístupnosti trestného stíhania nemôže odpadnúť a nemožno obnoviť odložené trestné stíhanie. Ide o zánik trestnosti a zánik trestnej zodpovednosti," povedal Hlbočan.

 

Predmetná judikatúra k inštitútu amnestie bola podľa Hlbočana obsiahnutá aj v spore Lexu pred Ústavným súdom SR (1999) a Európskym súdnym dvorom pre ľudské práva v Štrasburgu (2008). "Dokonca Ústavný súd ČR citoval tieto právne úvahy o odmietnutí návrhu na revíziu amnestie udelenej prezidentom ČR V. Klausom (2013)," dodal Hlbočan.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok