Testovaných na slovensku
181629
Infikovaných na slovensku
1525
Infikovaných svetovo
6497548
Úmrtí svetovo
383829
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. jún. 2020Karolína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Sólista Baletu SND Konstantin Korotkov počas tlačovej konferencie k premiére baletného predstavenia  Tulák Chaplin .
Sólista Baletu SND Konstantin Korotkov počas tlačovej konferencie k premiére baletného predstavenia Tulák Chaplin .
13.03.2019 16:45 Divadlo
SND uvedie premiéru baletu Tulák Chaplin s najväčšou kostýmovou výpravou v histórii
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.03.2019 16:45 Divadlo

SND uvedie premiéru baletu Tulák Chaplin s najväčšou kostýmovou výpravou v históriiBRATISLAVA – Premiéru tanečnej inscenácie Tulák Chaplin uvedie v piatok 15. marca v novej budove baletný súbor Slovenského národného divadla (SND). Autorom libreta, choreografom a režisérom je Daniel de Andrade, hudbu zložil a dielo hudobne naštudoval Carl Davis, dirigentom je Dušan Štefánek, scénu a kostýmy navrhol Mark Bailey.


Účinkujú Konstantin Korotkov, Jozef Solymosy, Jozef Dolinský, Olga Chelpanova, Silvia Nájdená, Tatum Shoptaugh, Luana Brunetti, Erina Akatsuka, Sarah Millner, Maria Rudenko, Artemyj Pyzhov, Yuli Kaminaka, Andrej Szabo a ďalší sólisti, zbor Baletu SND, spoluúčinkujú orchester Opery SND a žiaci tanečného konzervatória Evy Jaczovej.

 

Autorská trojica Carl Davis - Daniel de Andrade – Mark Bailey po úspešnej inscenácii Nižinskij – Boh tanca pripravila v Balete SND ďalšie pôvodné dielo. Svetová premiéra baletu Tulák Chaplin prináša príbeh o anglickom hercovi, režisérovi a scenáristovi, ktorý patril k najslávnejším svetovým filmovým tvorcom 20. storočia a pod svoje filmy sa podpisoval ako autor námetu, scenára, réžie, hudby až po účinkovanie v hlavnej úlohe.

 

Riaditeľ Baletu Slovenského národného divadla (SND) Jozef Dolinský ml. Zdroj: TASR

 

Autor hudby Carl Davis. Zdroj: TASR

 

Autor libreta, choreograf a režisér Daniel de Andrade. Zdroj: TASR

 

Riaditeľka Chaplinovej kancelárie v Paríži, ktorá v mene rodiny Ch. Chaplina spravuje použitie Chaplinovho mena a obrazu na účely propagácie Kate Guyonvarchová. Zdroj: TASR

 

Charlie Chaplin, vlastným menom Sir Charles Spencer Chaplin (16. apríla 1889 - 25. decembra 1977), rodák z Londýna, rozvinul svoju kariéru v USA. V čase premiéry Tuláka Chaplina v SND si celý svet pripomenie 130 rokov od narodenia jedného z najvýznamnejších komikov, hercov, režisérov, a autorov scenárov svetovej kinematografie.

 

Inscenácia s najväčšou kostýmovou výpravou

 

Inscenácia Tulák Chaplin zobrazuje v chronologickom poradí najvýraznejšie životné etapy a životné zlomy Charlieho Chaplina. Choreograf a režisér Daniel de Andrade začal prácu na novom balete už na začiatku tejto sezóny, obsadil tanečníkov do jednotlivých postáv a naštudoval základné časti choreografie. Tulák Chaplin je inscenácia s najväčšou kostýmovou výpravou v histórii Baletu SND, len počet kostýmov sa vyšplhal na štyristo. Inscenácia vznikla v spolupráci s agentúrou Roy Export so sídlom v Paríži, ktorá vlastní všetky Chaplinove archívy, filmy, dokumenty a fotografie z Chaplinových filmových ateliérov i zo súkromného života.

 

Tvorivý proces stvárnenia postavy Chaplina

 

„Prvá myšlienka bola od pána Davisa a som za túto myšlienku vďačný. Musím povedať, že hlavné kontúry dostal tento projekt, keď sme navštívili agentúru Roy Export v Paríži a s pani riaditeľkou Kate Guyonvarch sme sa dohodli, že môžeme toto predstavenie robiť. Výprava nášho Chaplina je veľká, rozsiahla, je náročné hlavne skĺbiť projekcie, tanec, hudbu a herectvo na javisku, pretože musíme ten príbeh vyrozprávať tak, aby ho divák pochopil a aby z neho dostal tú emóciu, ktorú od neho chceme, aby ju vyjadril,“ povedal riaditeľ baletu Jozef Dolinský ml.

 

Sólista Baletu SND Konstantin Korotkov "Tulák Chaplin". Zdroj: TASR

 

„Musím priznať, že Chaplinove filmy som nepozeral prv, než sme začali pracovať na tejto inscenácii. Keď sme sa jej začali venovať, až vtedy sa to stalo súčasťou tohto tvorivého procesu a mojej prípravy stvárnenia postavy Chaplina, ktorá vôbec nie je jednoduchá. Mojou úlohou je ho parodovať, on bol však tak výrazný a tak silný, že to nie je jednoduché. Všetci poznáme Chaplina ako tuláka, zároveň bolo mojou úlohou oboznámiť sa s ním ako s človekom, prečítal som o ňom množstvo článkov,“ dodal predstaviteľ Chaplina v tomto balete Konstantin Korotkov.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok