Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
03.06.2019 13:42 Zaujímavosti
Smartfóny podnecujú teenagerov k samovraždám, tvrdí štúdia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.06.2019 13:42 Zaujímavosti

Smartfóny podnecujú teenagerov k samovraždám, tvrdí štúdiaAký vplyv majú nové technológie na rodiacu sa osobnosť? Drastickejší než by sme očakávali...


Na prelome tisícročí došlo k veľmi významným zmenám. Do našich životov sa definitívne začlenil internet, sociálne médiá a mobilné telefóny sa stali samozrejmosťou. Generácia dnešných teenagerov je prvou, ktorá sa narodila do tejto „pretechnizovanej“ doby a už vyrástla doslova so smartfónom v ruke. Ako sa ukazuje, na ich psychiku to má významný dopad.

 

 

Bohužiaľ, nehovoríme v pozitívnom zmysle slova. Napriek tomu, že najrôznejšie aplikácie, ktoré máme vďaka mobilom vždy a všade poruke nám v mnohých ohľadoch zjednodušujú život, významne sa podieľajú aj na vzniku depresií, a to predovšetkým u mladých ľudí, ktorých osobnosť sa len rodí.

 

S alarmujúcimi výsledkami prišla americká štúdia, ktorá mapovala psychické zdravie mladých Američanov, pričom si posvietili na to, koľko času trávia „on-line“. Ukázalo sa, že už dve hodiny denne strávené s mobilným telefónom v ruke významne zvyšujú náchylnosť k samovraždám. Dnešní mladí však trávia na sociálnych sieťach oveľa viac času. Pri 5 a viac hodinách sa hovorí o 71-percentnom náraste samovražedných sklonov. Tieto zistenia potvrdzujú aj štatistiky, ktoré ukazujú, že počet samovrážd mladých ľudí skutočne rapídne rastie.

 

 

Psychologička Jean Twengeová vysvetľuje, že tento fenomén súvisí so sociálnou izoláciou. „Vďaka“ mobilom sa dnes mladí so svojimi rovesníkmi tvárou v tvár stretávajú oveľa menej. Namiesto toho sa venujú sledovaniu nereálneho sveta a „dokonalých“ ľudí na sociálnych sieťach. Ich krehké a ešte nestabilné osobnosti podliehajú depresiám, čo neraz dopadne fatálne.

 

Napriek tomu, že tento konkrétny výskum bol realizovaný v USA, mohli by sme povedať, že jeho výsledky odzrkadľujú súčasnosť prakticky celého sveta. Twengeová preto apeluje na ľudí a radí obmedziť používanie smartfónov na čo možno najnižšiu mieru.

 reklama


Zdroj: netky IK

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok