Slovinec Kranjec získal debutový triumf v obrovskom slalome, Žampa skončil v druhej desiatjke

NETKY.SK • 19 December 2018, 14:47 • 2 min

SAALBACH-HINTERGLEMM - Slovinec Žan Kranjec sa stal víťazom stredajšieho obrovského slalomu mužov v rakúskom Saalbachu-Hinterglemme v rámci Svetového pohára 2018/2019 v zjazdovom lyžovaní. Dvadsaťšesťročný Kranjec si pripísal premiérový triumf v pretekoch SP. Jeho doterajším maximom bola 3. priečka v minulosezónnom obrovskom slalome v talianskej Alta Badii.

Druhé miesto obsadil v stredu Švajčiar Loic Meillard s odstupom 19 stotín sekundy. Pre 22-ročného Meillarda to bol debut na stupňoch víťazov v rámci SP. Francúz Mathieu Faivre skončil na 3. mieste, keď za víťazom zaostal presne o pol sekundy. Lídrovi celkového poradia SP domácemu Marcelovi Hirscherovi sa nedarilo, keď obsadil až 6. miesto a prvýkrát v aktuálnej sezóne chýbal v obrovskom slalome na stupňoch víťazov. Dvaja najrýchlejší po prvom kole, švédsky líder Mats Olsson ako aj druhý v poradí Manuel Feller z Rakúska druhú jazdu nedokončili.

Dvadsaťosemročný slovenský reprezentant Adam Žampa skončil v stredu na 22. priečke, keď mu po prvej jazde patrila 25. pozícia. Celkovo stratil Slovák na víťazného Kranjeca 4,57 s. V aktuálnej sezóne predtým v obrovskom slalome bodoval Adam Žampa vo francúzskom Val d'Isere (29. miesto) a v americkom Beever Creeku (19.). Iba v talianskej Alta Badii nedokončil preteky v tejto najtechnickejšej disciplíne. V doterajšom jedinom slalome SP 2018/2019 vo fínskom Levi vypadol v 1. kole.

"Určite super 22. miesto. Som veľmi rád, že sa mi znovu podarilo bodovať v obrovskom slalome, aj keď som v 1. kole hneď na začiatku urobil chybu. Veľká škoda druhého kola, v prvej časti trate som zase chyboval a skoro som vypadol na vnútornej lyži. Myslím si, že spodok trate som mal veľmi dobrý. Treba si z toho zobrať príklad. Super, že ďalšie body sú doma a postupne sa prepracovávam do najlepšej tridsiatky. Teraz ma ešte čaká slalomový tréning a v piatok druhý slalom sezóny. Verím, že v ňom pôjdem čo najlepšie. Počasie má byť hocijaké, má trochu snežiť. Ale sneh vyzerá perfektný, je ľadový a verím, že to využijem naplno," uviedol po pretekoch Adam Žampa.

Mladší z bratskej dvojice Andreas Žampa skončil v stredu po prvej jazde na 38. priečke s mankom 5,48 s a do 2. kola sa neprebojoval.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní - Saalbach-Hinterglemm (Rak.) - streda:

Obrovský slalom mužov (1. + 2. kolo): 1. Žan Kranjec (Slovin.) 2:50,08 min, 2. Loic Meillard (Švaj.) +0,19, 3. Mathieu Faivre (Fr.) +0,50, 4. Stefan Luitz (Nem.) +0,58, 5. Thomas Fanara (Fr.) +0,72, 6. Marcel Hirscher (Rak.) +0,77, ... 22. Adam Žampa +4,57, ... 38. Andreas Žampa (obaja SR) +5,48 - v 1. kole, nepostúpil do 2. kola.

Poradie v hodnotení obrovského slalomu (po 5 z 10 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 420 bodov, 2. Alexis Pinturault (Fr.) 224, 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) 212, 4. Loic Meillard (Švaj.) 211, 5. Stefan Luitz (Nem.) 207, 6. Matts Olsson (Švéd.) 190, ... 30. Adam Žampa (SR) 23

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 12 zo 41 pretekov): 1. Marcel Hirscher 520 bodov, 2. Max Franz (obaja Rak.) 341, 3. Aksel Lund Svindal 333, 4. Aleksander Aamodt Kilde 303, 5. Henrik Kristoffersen (všetci Nór.) 292, 6. Mauro Caviezel (Švaj.) 283, ... 70. Adam Žampa (SR) 23