Na Mesiac možno vyšlú robota vyrobeného na Slovensku, ten úspešne zvládol simulovanú misiu

NETKY.SK • 26 Máj 2020, 13:13 • 2 min
Na Mesiac možno vyšlú robota vyrobeného na Slovensku, ten úspešne zvládol simulovanú misiu

Slovenský mobilný robot Androver I bol súčasťou simulovanej misie na Mesiac, pod záštitou Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Veliteľkou misie bola slovenská astrobiologička Michaela Musilová. Na Havaji je riaditeľkou simulovanej vesmírnej stanice HI-SEAS, na Slovensku pôsobí ako hosťujúca profesorka na FEI STU a je aj podpredsedníčkou Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA).

slovakia

left justify in out

Na čo bola misia zameraná?

Misia bola zameraná na výskum lávových jaskýň, v ktorých by raz ľudia mohli postaviť prvé obydlia na Mesiaci. Cieľom rovera bolo otočnou kamerou zdokumentovať náročný sopečný terén aj v menej dostupných oblastiach pre bezpečie astronautov.

 

img

 

Astronauti čelia náročným podmienkam
"Rover tímu pomáhal tým, že sa vedel pohybovať pomerne hladko po veľmi ostrom a strmom teréne. Používali sme ho na prieskum terénu pre prekážky, ktoré by mohli ublížiť astronautom," uviedla veliteľka misie Michaela Musilová. Astronauti zo simulovaných vesmírnych misií, alebo aj analógoví astronauti, čelia nesmierne náročným podmienkam pri výskume sopečného terénu v skafandroch. Lávové polia a toky sú plné dier, jaskýň a samotný povrch je ostrý a nespevnený. Podobné podmienky sa nachádzajú na Mesiaci a Marse, preto je stanica HI-SEAS postavená na sopke Mauna Loa na Havaji.

 

img

 

Na misii testovali aj ďalšie robotické vozítka

"Na misii sme testovali aj dve iné robotické vozítka, ktoré nám poskytla ESA. Tiež sme mali nájsť limity ich pôsobenia v teréne a možné aplikácie na misiách. Zo všetkých troch roverov najlepšie fungoval Androver I – mal najväčšiu výdrž, prekonal najťažšie prekážky a k tomu sme ho vedeli riadiť z vnútra stanice HI-SEAS, kým analógoví astronauti boli s roverom v teréne," prezradila Musilová.

 

img

 

Ako sa robot ovláda?
Robot sa ovláda joystickom a v teréne sa efektívnejšie pohybuje vďaka podvozku typu double Ackerman. Androvera I spolu s tímom pripravoval na misiu Matej Poliaček, člen spoločnosti RoboTech Vision. "Na úpravách rovera bolo najťažšie prepojiť komunikáciu počítača s robotom,"uviedol Poliaček. Na podobných vesmírnych projektoch pritom pracoval už v technologickom stredisku ESA v Holandsku a plne tiež podporuje plné členstvo Slovenska v ESA, o ktorom sa má v týchto týždňoch rokovať.

 

 

Androver I
Androver I je mobilný robot slovenskej robotickej spoločnosti RoboTech Vision. "Projekt vznikol pôvodne ako myšlienka prepojiť rovera so smartfónom," povedal konateľ firmy Martin Smoľák, ktorý robota skonštruoval ešte počas štúdia na Slovenskej Technickej Univerzite v Bratislave. Robot neskôr slúžil na Fakulte elektrotechniky a informatiky najmä pre edukačné účely. V súčasnosti ho firma inovovala pre potreby misie.

 

Misie HI-SEAS
Misia bola ďalšou z úspešnej série misií HI-SEAS v spolupráci s ESA. Členom sa podarilo uskutočniť všetok výskum, ktorý plánovali a urobili tiež veľké pokroky v testovaní technológií, ktoré raz budú môcť používať na vesmírnych misiách. "Čaká nás ešte veľa výskumu a príprav predtým, než budeme môcť ísť vyskúšať všetko na ostro na Mesiaci a raz na Marse. Preto plánujeme ďalšiu sériu misií s ESA a NASA na konci tohto roka," vyjadrila sa Musilová. V rámci spolupráce s RoboTech Vision bude súčasťou ďalších misií na HI-SEAS aj robot Androver 1.

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Gabriela Nagyova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies