Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. máj. 2023Vilma
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Robert Fico, José Manuel Barros (z ľava)
Robert Fico, José Manuel Barros (z ľava)
09.04.2013 07:34 Domov
Slovensku budú pri čerpaní eurofondov radiť experti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.04.2013 07:34 Domov

Slovensku budú pri čerpaní eurofondov radiť expertiBRUSEL - Možnosti Slovenska pri dočerpávaní nevyužitých prostriedkov z eurofondov boli jednou z hlavných tém pondelňajšieho rokovania premiéra Roberta Fica s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom


Slovenská vláda sa s Európskou komisiou (EK) dohodla na vytvorení "expertnej skupiny", ktorá pomôže Slovensku dočerpať prostriedky z európskych fondov určené pre finančné obdobie končiace tento rok. Premiér Robert Fico to povedal na spoločnom tlačovom brífingu s predsedom EK Josém Manuelom Barrosom, s ktorým v pondelok rokoval v Bruseli. Podľa Fica momentálne Slovensku hrozí, že vzhľadom na problémy s čerpaním príde o 250 až 600 miliónov eur z eurofondov, pričom zodpovednosť za situáciu pripisuje predošlej vláde.

"Som veľmi rád, že sme sa dohodli s pánom predsedom (EK) na vytvorení spoločnej expertnej skupiny, ktorá predloží v priebehu mája správu o tom, ako môže Slovenská republika a Európska komisia pracovať, aby sme zabezpečili zväčšenie pružnosti a predovšetkým zrealizovali efektívne míňanie sumy... identifikovanej ako suma, ktorá by mohla byť ohrozená," povedal Fico. Ten podľa vlastných slov Barrosa informoval o "dobrých príkladoch realokácií" prostriedkov z eurofondov na Slovensku, ako je ich použitie na vytváranie pracovných miest pre mladých ľudí. S takýmto návrhom pritom prišiel samotný predseda EK, upozornil Fico s tým, že Slovensko by privítalo, keby v takýchto programoch mohlo pokračovať. 
Možnosti Slovenska pri dočerpávaní prostriedkov z eurofondov boli jednou z hlavných tém rokovania Fica s Barrosom, ktoré sa uskutočnilo formou pracovného obeda a zúčastnili sa na ňom aj slovenský minister financií Peter Kažimír a podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny. Slovenská vláda od Bruselu už dlhšie požaduje, aby v rámci eurofondov podporoval vo vyššej miere rozvoj infraštruktúry ako prostriedok hospodárskeho rastu. Upozorňuje tiež na potrebu vyššej pružnosti pri čerpaní prostriedkov, s ktorým má Slovensko dlhodobo problémy. 
Podľa Barrosa bol rozhovor s Ficom "otvorený, priateľský a veľmi produktívny", pričom spolu hovorili nielen o špecifických problémoch Slovenska, ale aj o aktuálnom vývoji v celej EÚ. Debata o peniazoch z európskych zdrojov sa podľa neho týkala štrukturálnych fondov ako aj fondu pre rozvoj vidieka. Experti budú podľa Barrosa hľadať "všetky možné riešenia", ako zlepšiť využívanie prostriedkov kohéznej politiky EÚ. V oblasti konsolidácie verejných financií slovenský premiér šéfa EK informoval, že v roku 2012 "sme skončili s lepším deficitom, ako bolo pôvodne plánované". Zopakoval tiež záväzok vlády udržať deficit v roku 2013 pod úrovňou troch percent hrubého domáceho produktu, ako stanovujú rozpočtové pravidlá EÚ. Vláda v tejto súvislosti požiadala Barrosa, aby EK "zvážila vyradenie Slovenska z procedúry nadmerného deficitu", keďže konsolidačné úsilie považuje za dostatočne "transparentné a realistické"
Lídri počas rokovania nevynechali ani tému prípravy na finančné obdobie 2014-2020. "Pokiaľ má Slovensko úspešne bojovať s nezamestnanosťou, pokiaľ má Slovensko držať deficit na úrovni tri percentá, pokiaľ Slovensko nemá ísť ďalej so zvyšovaním dlhu a pokiaľ Slovensko má mať pozitívny hospodársky rast, tak musíme efektívne využiť finančné prostriedky v roku 2014 až 2020 predovšetkým na podporu udržateľného hospodárskeho rastu," upozornil Fico, podľa ktorého zaujala rovnaký postoj aj EK.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok