Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jan. 2021Tamara
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
V slovenských mestách sa začal predvianočný predaj živých kaprov.
V slovenských mestách sa začal predvianočný predaj živých kaprov.
19.12.2016 12:22 Domov
Slovensko v produkcii kaprov za okolitými štátmi zaostáva
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.12.2016 12:22 Domov

Slovensko v produkcii kaprov za okolitými štátmi zaostávaBRATISLAVA - Kapor je neodmysliteľnou súčasťou vianočných sviatkov. Jeho chov dominuje v krajinách V4, a to najmä v Poľsku, Českej republike a Maďarsku.


Tieto krajiny sa podieľajú na európskej produkcii kaprov viac ako polovicou. Regionálnou výnimkou je Slovensko, ktorého podiel na európskej produkcii predstavuje 0,3 %. Výrazne tak za ostatnými krajinami zaostáva. Ukázala to najnovšia analýza UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

 

V absolútnych číslach je najväčším európskym producentom kaprov Poľsko, kde sa ročne vyprodukuje takmer 20.000 ton kaprov. Len nepatrne menšiu produkciu dlhodobo vykazuje Česká republika. "Rebríčku v prepočte na obyvateľa teda jednoznačne dominujú Česi s produkciou 1,8 kilogramu (kg) kaprov na obyvateľa pred Maďarmi s 1,2 kg kapra na obyvateľa. Viac ako 1 kg kaprov na obyvateľa vyprodukuje aj Litva," uvádza sa v analýze banky. Nadpriemerná produkcia kaprov je však aj vo viacerých ďalších krajinách regiónu strednej a východnej Európy, a to v Chorvátsku, Bulharsku, Rumunsku či Lotyšsku. "Už menej sa darí chovu kapra v prevažne hornatých krajinách regiónu strednej Európy ako Slovensko, ktoré vyprodukuje 46 gramov na obyvateľa," vyčíslili analytici banky s tým, že slabší chov je aj v Slovinsku či Rakúsku. "V priemere krajiny Európskej únie vyprodukujú ročne 173 gramov kapra na obyvateľa," píše sa v analýze.

 

Aj napriek tomu, že produkcia kaprov na Slovensku za okolitými krajinami zaostáva, táto ryba je predsa len tradičným pokrmom aj slovenskej kuchyne. "Miestna produkcia kaprov dokáže pritom uspokojiť len približne jednu pätinu domácej spotreby, a tak je krajina odkázaná na ich dovoz. Slovensko je tak najväčším čistým dovozcom kaprov v prepočte na obyvateľa spomedzi všetkých krajín EÚ," tvrdia analytici banky s tým, že kapry sa na Slovensko pritom dovážajú len z dvoch susedných krajín. Drvivá väčšina pochádza z Českej republiky, ostatok z Maďarska. "Najväčším čistým exportérom kaprov v Európe sú práve Česi. Okrem domácich stolov smeruje najväčšia časť českých kaprov do Poľska, Nemecka a na Slovensko," priblížili analytici.

 

Významnými európskymi exportérmi kaprov sú aj Chorváti, Litovčania, Maďari a Bulhari. "Naopak, Poľsko, ktoré je v absolútnom vyjadrení najväčším producentom kaprov v Európe, nedokáže z vlastných zdrojov plne uspokojiť ani vlastnú spotrebu kaprov, a tak sa radí medzi čistých dovozcov kaprov," uvádza sa v analýze.

 

Analytici sa pozreli aj na intenzitu zahraničného obchodu s kaprami. Takmer dve tretiny dovozov kaprov na Slovensko sa uskutočnia v predvianočnom období v mesiacoch november a december, podobný podiel predvianočného obdobia je aj pri vývoze kaprov z Čiech. V priemere v EÚ v roku 2015 na predvianočné obdobie pripadalo až 54 % zahraničného obchodu s kaprami.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok