Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. dec. 2020Bibiána
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Peter Žiga, minister hospodárstva SR
Peter Žiga, minister hospodárstva SR
28.12.2018 11:29 Ekonomika
Slovensko stále registruje záujem investorov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.12.2018 11:29 Ekonomika

Slovensko stále registruje záujem investorovBRATISLAVA - Slovensko stále registruje silný záujem investorov. Aktuálne je rozpracovaných asi 70 projektov v hodnote 2,7 miliardy eur a s potenciálom 24.000 nových pracovných miest. Polovica z nich sa týka najmenej rozvinutých okresov (NRO). Na východ Slovenska by mohlo smerovať až 44 projektov. Rokuje sa aj o investíciách veľkého rozsahu, ale aj o investíciách s výskumom a vývojom.


V roku 2018 uzatvorila Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) spolu s MH SR 34 investičných projektov, ktorých realizácia má potenciál vytvoriť asi 4800 nových pracovných miest a sumárna výška investícií by mala dosiahnuť skoro 350 miliónov eur.

 

"Až v 19 prípadoch išlo o zriadenie nových prevádzok a v 15 prípadoch o expanzné projekty," spresnil minister hospodárstva SR Peter Žiga.

 

Okrem toho investície spravidla podľa neho vyvolajú aj nepriame investície a nepriamu tvorbu pracovných miest. V automobilovom priemysle je tento pomer dokonca až jedna k piatim a viac.

 

 

 

V okresoch východného Slovenska agentúra SARIO a MH SR úspešne ukončili v tomto roku 11 investičných projektov (z toho až 8 v NRO), v okresoch stredného Slovenska 15. Na východ a stred Slovenska teda smeruje 76,5 % podporených projektov. Uzavreté investície majú výrazný exportný potenciál, keďže značná časť produkcie a služieb sa bude vyvážať, respektíve poskytovať najmä mimo územia SR. 

Začiatkom tohto roka sa podarilo v parlamente presadiť dôležitý nový zákon o regionálnej investičnej pomoci.

 

"Nanovo sme nastavili filozofiu investičnej pomoci tak, aby sme mali v rukách legislatívny nástroj, ktorý nám pomôže pri znižovaní regionálnych rozdielov a smerovaní investičnej pomoci, predovšetkým do najmenej rozvinutých okresov na stredom a východnom Slovensku. Týmto zákonom sme súčasne definitívne ukončili obdobie tzv. montážnej dielne a sústredili sa na budovanie modernej ekonomiky s vysokou pridanou hodnotou," vyjadril sa minister Žiga.

 

Úspechom je podľa neho aj príchod spoločnosti Mubea do jedného z najmenej rozvinutých okresov - Kežmarku. Táto nemecká spoločnosť je jedným zo svetových lídrov vo výrobe vysoko výkonných pružín a ďalších produktov pre automobilový priemysel. Na Slovensku chce preinvestovať vyše 50 miliónov eur a vytvoriť 500 nových pracovných miest.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: L.Č. netky.sk/TASR

Foto:  TASR, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok