Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2021Barbora
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Národné kompetenčné centrá budú súčasťou siete EuroCC.
Národné kompetenčné centrá budú súčasťou siete EuroCC.
16.09.2020 10:41 Relax
Slovensko sa stane súčasťou veľkej európskej siete v technologickom sektore
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.09.2020 10:41 Relax

Slovensko sa stane súčasťou veľkej európskej siete v technologickom sektoreBRATISLAVA - Na Slovensku vznikne Národné kompetenčné centrum pre vysokovýkonnú výpočtovú techniku. Ako informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Tináková, vytvorenie centra je súčasťou projektov EuroCC a CASTIEL, v rámci ktorých bude vytvorená európska sieť 33 národných kompetenčných centier pre High Performance Computing (HPC) – Vysokovýkonnú výpočtovú techniku.


Na lokálnej úrovni 

Zámerom projektov je odstrániť nedostatky v zručnostiach v oblasti HPC a zároveň podporiť spoluprácu a implementáciu najlepších postupov v Európe.

Národné kompetenčné centrá budú súčasťou siete EuroCC a budú pôsobiť na lokálnej úrovni s cieľom preskúmať dostupné kompetencie v oblasti HPC a identifikovať vedomostné medzery.

 

 

"Kompetenčné centrá budú koordinovať odborné znalosti v oblasti HPC na vnútroštátnej úrovni s cieľom uľahčiť prístup k európskym príležitostiam v HPC pre vedeckých a výskumných používateľov, verejný sektor a priemysel," povedal v tejto súvislosti riaditeľ Centra spoločných činností SAV Lukáš Demovič. Kompetenčné centrá budú taktiež poskytovať riešenia šité na mieru širokej škále používateľov.


Pre verejný sektor 
Výpočtová kapacita centra bude dostupná akademickým pracoviskám, organizáciám verejnej správy, ale aj malým a stredným podnikom. V rámci centra vznikne tím expertov, vzdelávací a informačný program, ako aj platformy na využívanie HPC pre slovenský verejný sektor. Na vytvorení kompetenčného centra pracuje Centrum spoločných činností SAV – Výpočtové stredisko v spolupráci s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

 


"Projekt CASTIEL bude podporovať spoluprácu a výmenu odborných znalostí v celej sieti EuroCC. V rámci projektu bude vytvorená celoeurópska mapa kompetencií, ktorá bude obsahovať informácie o dostupných prostriedkoch, ale aj vedomostných medzerách všetkých kompetenčných centier," uviedol Demovič. CASTIEL bude koordinovať aktivity ako workshopy, "twiningové" partnerstvá a pracovné skupiny zamerané na riešenie spoločných otázok. uviedol Demovič.

 

Technologická nezávislosť
Hlavným cieľom spomenutých projektov je zabezpečiť koordinovanú a celkovú vysokú úroveň odborných znalostí v Európe a to nielen v oblasti HPC, ale aj v príbuzných odboroch, ako je napríklad vysokovýkonná dátová analytika či umelá inteligencia. Takéto európske znalosti a odborné vedomosti sú podľa SAV kľúčové pre posilnenie technologickej nezávislosti a konkurencieschopnosti Európy.

 

 

Chystá sa ešte niečo väčšie 
Cieľom spoločného podniku EuroHPC je vybaviť EÚ v roku 2021 infraštruktúrou na úrovni petascale (schopnou realizovať najmenej 1 015 výpočtov za sekundu), ktorá bude prípravou na exascale superpočítače schopné realizovať minimálne 1 018 výpočtov za sekundu a vyvinúť potrebné technológie a aplikácie na dosiahnutie plného rozsahu možností exascale okolo rokov 2022 až 2023.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, Pexels,Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok