Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. aug. 2022Marcela
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
26.05.2022 10:50 Domov
Slovensko sa má uzavretím zmluvy stať členom vesmírnej agentúry
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.05.2022 10:50 Domov

Slovensko sa má uzavretím zmluvy stať členom vesmírnej agentúryBRATISLAVA – Slovenská republika sa má uzavretím zmluvy stať pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry (ESA) na nasledujúcich sedem rokov.


Vyplýva to z návrhu na uzavretie zmluvy o pridružení medzi SR a ESA, s ktorou vo štvrtok súhlasila vláda. V roku 2020 vláda odsúhlasila návrh na pokračovanie SR s ESA vo forme pridruženého člena a ministrovi školstva uložila za úlohu, aby začal s ESA rokovať o príprave medzinárodnej zmluvy. Predkladaný návrh zmluvy o pridružení nahrádza zmluvu o európskom spolupracujúcom štáte a posilňuje doterajší vzájomný bilaterálny vzťah SR s ESA pridružením do agentúry.

 

 

„Pridružené členstvo v ESA počas obdobia nasledujúcich siedmich rokov umožní slovenským firmám priame zapojenie sa do dodávateľských reťazcov v rámci ESA, čo môže predstavovať príležitosti pre subdodávateľov automobilového alebo leteckého priemyslu diverzifikovať časť svojho portfólia,“ uvádza sa v predloženom materiáli z dielne rezortu školstva.

 

Dodávateľské príležitosti môže využiť aj sektor software spoločností. Táto spolupráca umožní rozvoj slovenských start-up a spin-off spoločností. „Ide o ambicióznejšiu a intenzívnejšiu formu spolupráce, ktorá zároveň otvára možnosť účasti slovenských subjektov v rámci vybraných voliteľných programov ESA a umožňuje priamu spoluprácu s jej členskými štátmi, čo SR doterajšia spolupráca s ESA neumožňovala,“ píše sa v materiáli.

 

 

Príspevok do ESA v rámci pridruženého členstva pozostáva z povinného členského príspevku na pokrytie výdavkov základných aktivít agentúry a príspevku posilňujúceho národný vesmírny program. Uzavretie zmluvy o pridružení na obdobie sedem rokov predpokladá od roku 2022 naďalej ročný odhadovaný finančný príspevok SR do ESA vo výške zhruba 4,5 milióna eur ročne a 500 000 eur ročne na prevádzku vesmírnej kancelárie. Predkladaná zmluva je medzinárodnou zmluvou prezidentského typu, ktorá pre nadobudnutie platnosti pre SR vyžaduje súhlas Národnej rady SR a ratifikáciu prezidentkou SR.

 

Možno vás zaujme: Prezidentka odobrila zákon, vďaka ktorému sa voľby môžu konať skôrreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  TASS/ UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok