Slovensko prehralo s Fínskom vysoko 0:5

NETKY.SK • 16 Máj 2016, 09:40 • 2 min

PETROHRAD - Slovenská hokejová reprezentácia prehrala v nedeľňajšom večernom zápase na 80. majstrovstvách sveta v Rusku s výberom Fínska 0:5

Slováci majú na konte iba 6 bodov, no stále sú v hre o postup do štvrťfinále. Na prienik do vyraďovacej časti však potrebujú získať v utorkovom súboji proti USA (hrá sa o 11.15 h SELČ) všetky tri body. Tím SR na turnaji neskóroval počas ostatných siedmich dvadsaťminútoviek.

V I. tretine stretnutia základnej B-skupiny v petrohradskom Športovom paláci Jubilejnyj hokejisti Fínska dvakrát trafili konštrukciu bránky J. Hudáčka, Slováci v oklieštenej zostave však najmä v prvej časti držali krok s favoritom.

Zaujímavosťou je, že od úvodného vhadzovania nebola prerušená hra takmer jedenásť minút. V druhej dvadsaťminútovke obe mužstvá najprv nevyužili po jednej presilovke, ale v 32. min v presilovke otvoril skóre M. Koivu a vzápätí pridal druhý gól Fínov Antti Pihlström. Tretí gól Fínov dosiahol v 47. min Aleksander Barkov pri avizovanom vylúčení slovenského hráča, ďalší pridal v presilovke Jussi Jokinen a definitívnu podobu výsledku dal Patrik Laine.

V 33. vzájomnom súboji si Fíni pripísali 24. triumf, Slováci ich majú na svojom konte len šesť. Aj po nedeli platí, že tím SR vyhral nad Fínskom na MS naposledy v Ostrave 2004.

B-skupina (Petrohrad/Rus.):
Slovensko - Fínsko 0:5 (0:0, 0:2, 0:3)

Góly: 32. M. Koivu (Lindell, Aho), 32. Pihlström (Sallinen, Pokka), 47. Barkov (Hietanen, Jaakola), 60. J. Jokinen (Hietanen, Barkov), 60. Laine (Barkov)
Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Öhlund (Švéd.), Wiegand (Švaj.) - Kilian (Nór.), Ritter (USA

Slovensko: J. Hudáček - Marinčin, Sekera, Meszároš, Švarný, J. Mikuš, Graňák - Jurčo, Réway, M. Bakoš - Dravecký, Lušňák, L. Hudáček - Cehlárik, T. Marcinko, Skalický - M. Bartánus, M. Daňo
Fínsko: Saros - Pokka, Lindell, Jaakola, Hietanen, Kukkonen, Ohtamaa, Kivostö - Laine, Barkov, J. Jokinen - Komarov, M. Koivu, Mikael Granlund - Aho, Koskiranta, Pyorälä - Rantanen, Sallinen, Pihlström

Fíni začali duel aktívne a v 4. a 5. min od inkasovaného gólu zachránila brankár J. Hudáčka konštrukcia pri pokusoch Sallinen a Mikael Granlund žŕdka. V úvode 9. min v skrumáži pred fínskou bránkou bojoval o puk M. Bartánus, no súper sa z nepríjemnej situácie dokázal vymeniť.

Zaujímavosťou je, že prvýkrát bola v zápase hra prerušená až v závere jedenástej minúty (10:54 min). Vzápätí mal šancu skórovať Laine, no skóre sa nezmenilo. Ešte pred prvou sirénou sa Slováci dostali do útočnej tretiny a Réway prenechal puk Daňovi, svoj pokus však nenamieril presne.

Prvé oslabenie v zápase sa Slovákom podarilo ubrániť, ale v následnej presilovke toho príliš veľa nevymysleli. Prišlo však vylúčenie Marinčina a početnú výhodu využil kapitán M. Koivu, ktorého pokus tečoval za J. Hudáčka útočník M. Daňo. O 40 sekúnd neskôr sa Pihlström dobre zorientoval pred slovenskou bránku a poľahky upravil na 2:0 pre svoj tím. Ešte v druhej časti v do šanci mieril nepresne Sallinen.

V 47. min sa Fínom podarilo pridať tretí gól, keď pri avizovanom vylúčení prestrelil slovenského gólmana Barkov. Mikael Granlund mal v 50. min na hokejke štvrtý gól svojho tímu, no J. Hudáček puk zastavil tesne pred bránkovou čiarou. Neskôr pálil nepresne Hietanen a Fíni potom pridali ešte dva góly v poslednej minúte v rozpätí 12 sekúnd - skórovali J. Jokinen a Laine.