Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Slovensko potrebuje pomoc
Slovensko potrebuje pomoc
17.02.2021 11:35 Domov
Slovensko požiada o pomoc zdravotníkov zo zahraničia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.02.2021 11:35 Domov

Slovensko požiada o pomoc zdravotníkov zo zahraničiaSLOVENSKO - Zdravotnícky systém na Slovensku pomaly ale iste kolabuje. Vypadávajú odborníci, ktorých je ťažké nahradiť a tak sa ministerstvo rozhodlo požiadať o pomoc zahraničie.


Slovensko potrebuje pomoc. Rozhodlo sa teda požiadať o zdravotníkov zo zahraničia. Starali by sa o najnáročnejších pacientov s ochorením Covid-19. Vyplýva to zo žiadosti o aktiváciu systému civilnej ochrany Európskej únie, ktorý v stredu schválila vláda. Ministerstvo zdravotníctva navrhuje zabezpečiť 10 lekárov a 25 sestier.

 

 

V prípade zhoršenia situácie by sa tento počet mohol navýšiť. Pobyt zahraničných tímov by trval len nevyhnutný čas. Rezort predbežne očakáva, že to bude na jeden mesiac.

 Cieľom je zabezpečiť kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti a oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny. Nedostatok zdravotníkov, ktorí sa starajú o najnáročnejších pacientov, je podľa ministerstva najväčším problémom pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

 

 

Ide o vysoko odborný personál, ktorý nie je ľahké nahradiť z ambulantného sektora.

 Ministerstvo predpokladá, že v horizonte najbližších piatich až ôsmich dní narastie počet pacientov, ktorí budú vyžadovať najnáročnejšiu liečbu s podporou pľúcnej ventilácie. „Počet pacientov, ktorí si vyžadujú intenzívnu formu zdravotnej starostlivosti je kritický, pričom existuje dôvodná obava, že v prípade ďalšieho nárastu počtu hospitalizovaných, predovšetkým na najnáročnejších lôžkach, sa môže výrazne obmedziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti z dôvodu nedostatku kvalifikovaného personálu,“ vysvetlil v materiáli rezort.

 Po dohode s ministerstvom vnútra, ministerstvo zdravotníctva určí pracoviská poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti, na ktorých by zahraničné tímy lekárov a sestier mohli poskytovať zdravotnú starostlivosť. Spolu s jednotlivými poskytovateľmi tiež zabezpečia materiálno-technické požiadavky.

 

 

Pre týchto pracovníkov bude zabezpečené ubytovanie aj administratívna pomoc vo všetkých aspektoch, ktoré budú nutné pre začatie poskytovania zdravotnej starostlivosti na území Slovenska.
 

Článok s tématikou koronavírusu: Rezort zdravotníctva pripravil pravidlá, ktoré platia pre jednotlivé okresy podľa COVID automatureklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok