Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. okt. 2021Alojzia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Humanitárna pomoc (ilustračné foto).
Humanitárna pomoc (ilustračné foto).
18.09.2021 16:31 Domov
Slovensko poskytne Bosne a Hercegovine humanitárnu pomoc
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.09.2021 16:31 Domov

Slovensko poskytne Bosne a Hercegovine humanitárnu pomocBRATISLAVA/SARAJEVO - Náklad plánujú poslať zo Slovenska v pondelok. Obsahovať bude spacie vaky, karimatky, termosky, oblečenie, stany, hygienické balíčky, hračky a školské potreby. Slovensko tak pomáha krajine, ktorá je pod silným migračným tlakom.


Slovenská republika poskytne Bosne a Hercegovine materiálnu humanitárnu pomoc v hodnote takmer 36 000 eur. Pomôže tiež so zaškolením sociálnych pracovníčok v novom migračnom centre Lipa neďaleko mesta Bihač. Ide o prejav solidarity Slovenska pri podpore krajín, ktoré sú pod silným migračným tlakom.

 

 

Slovensko vníma Bosnu a Hercegovinu ako kľúč k stabilite regiónu i Európy. "Malé krajiny, ktoré chcú v Európe niečo znamenať, sú odsúdené na spoluprácu. Citlivo preto vnímame situáciu v Bosne a Hercegovine v oblasti migrácie. Sme v neporovnateľne komfortnejšej situácii, a preto ponúkame svoje kapacity na prenos skúseností a materiálnu pomoc," uviedol štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Vendelín Leitner.

 

Bezpečnosť a stabilita 

 

Po piatkovom stretnutí s ministrom bezpečnosti Bosny a Hercegoviny Selmom Cikotičom v Sarajeve podpísal bilaterálne memorandum o spolupráci v oblasti migrácie a azylu. Jeho cieľom je pomôcť vytvárať bezpečné a stabilné podmienky pre migrantov i pracovníkov migračných centier na území tohto štátu. Rozvíja tiež ďalšiu spoluprácu medzi migračným úradom MV SR a Službou pre prácu s cudzincami Bosny a Hercegoviny (BaH).

 

Prečítajte si tiež: V ČR sa začali očakávané Dni NATO. Zastúpenie má i Slovensko

 

Vedúci delegácií skonštatovali, že hoci okolnosti vývoja situácie v Afganistane zatiaľ nenasvedčujú okamžitému nárastu počtu utečencov na balkánskej trase, monitorovaniu je potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Podotkli, že zopakovanie migračnej krízy z rokov 2018-2019 by malo pre Bosnu a Hercegovinu ako nečlenskú krajinu EÚ vážne materiálne, spoločenské i politické dôsledky.

 

Oblečenie, hračky i školské potreby

 

Leitner následne odovzdal v dočasnom migračnom centre Ušivak na okraji Sarajeva symbolický šek zástupcovi riaditeľa Služby pre cudzinecké otázky BaH Mirsadovi Buzarovi. Humanitárna zásielka obsahuje spacie vaky, karimatky, termosky, oblečenie, stany, hygienické balíčky, hračky a školské potreby.

 

Možno vás zaujme: Pentagon sa priznal k zabitiu civilistov v Kábule

 

Materiálnu humanitárnu pomoc by mali vypraviť zo Slovenska v pondelok. "Bosnu a Hercegovinu vnímame ako kľúč k stabilite regiónu, a tým aj Európy. Naším záujmom je, aby bola Bosna a Hercegovina rešpektovaným a suverénnym členom európskej a transatlantickej bezpečnostnej komunity," poznamenal Leitner.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok