Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jan. 2021Alfonz
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
22.11.2017 16:51 Domov
Slovensko je premiantom v spravovaní a sprístupňovaní dát verejnej správy, chváli sa NASES
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.11.2017 16:51 Domov

Slovensko je premiantom v spravovaní a sprístupňovaní dát verejnej správy, chváli sa NASESBRATISLAVA - Sme v prvej trojke najrýchlejšie sa rozvíjajúcich krajín v oblasti otvorených dát. Hovoria o tom aktuálne štatistiky Európskeho dátového portálu (European Data Portal).


Slovensko sa zaradilo medzi lídrov, a to hneď za Slovinsko a Luxembursko. Podľa Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) je tretie miesto odrazom výrazného zvýšenia efektivity využívania otvorených dát. Za uplynulé dva roky bolo toto zvýšenie z 13 % na 87 %.

 

Slovensko je zároveň jednou zo 4 krajín, ktoré majú 100%-ný užívateľský dosah, čo znamená, že ľudia vedia, o akú informáciu ide, ak kliknú na datasety zverejnené na data.gov.sk. Ďalšími sú Francúzsko, Írsko a Fínsko.

 

V udržateľnosti "open dát" je Slovensko nad európskym priemerom a celkovo na 12. mieste. Politická angažovanosť na Slovensku v súvislosti s témou otvorených dát patrí podľa EDP tiež medzi priaznivé aspekty. Poukázal na to, že vláda v roku 2016 nastavila pravidlá, ktoré napomáhajú v rozvoji tejto konkrétnej oblasti.

 

„Sme radi, že môžeme našu krajinu reprezentovať jednou z popredných pozícií a stávame sa lídrom v téme otvorených dát. Stále je tu však priestor na zlepšovanie. Veríme, že v budúcnosti sa Slovensko nebude chváliť iba veľkým množstvom dát, ale najmä ich kvalitou využiteľnou napríklad formou užitočných aplikácií pre občanov,“ povedal generálny riaditeľ NASES Lukáš Sojka. Nutné sú podľa neho neustále aktualizácie portálu a jeho vývoj, "aby sme držali krok a naďalej napredovali v tejto oblasti". Dôležitá je podľa NASES aj osveta v oblasti otvorených dát, preto organizuje školenia pre zamestnancov verejnej správy a tiež hackathony. Práve tie podmieňujú tvorbu aplikácii, ktoré obsahujú informácie z datasetov.

 

Otvorené dáta sú potrebnou súčasťou na poskytovanie efektívnejšieho spravovania informácií verejnosti a pomáhajú zlepšovať prostredie pre podnikanie, zvlášť v oblasti tvorby inovatívnych aplikácií pre konečných používateľov.

 

Mnoho zaujímavých dát vlastní samospráva; ich zverejnením dáva možnosť pre tvorbu aplikácii s informačným obsahom pre obyvateľov. „Najlepšie spracované datasety má mesto Prešov. Udávajú napríklad významné objekty mesta, verejné toalety, početnosť občanov v geodátach, register adries a stavieb v meste a omnoho viac,“ opisuje Sojka.  

Zaujímavými príkladmi ako využiť informácie z datasetov sú napríklad mapa zločinu (http://mapazlocinu.sk/) či notifikátor výberových konaní pre uchádzačov o prácu (https://www.uvostat.sk/vyberovekonania).

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok