Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Rómska osada
Rómska osada
25.02.2021 11:48 Domov
Slovensko je jedinou krajinou Európy, ktorá karantenizuje celé rómske komunity
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.02.2021 11:48 Domov

Slovensko je jedinou krajinou Európy, ktorá karantenizuje celé rómske komunitySLOVENSKO - Momentálne sme jedinou krajinou, ktorá karantenizuje ucelené rómske komunity. O nápravu sa pokúša verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.


Slovensko je jedinou krajinou v Európe, kde počas druhej vlny pandémie naďalej dochádza ku karantenizácii celých rómskych komunít. Poukázala na to verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová na základe zistení Agentúry Európskej únie pre základné práva.

 

 

Ombudsmanka sa obrátila na generálneho prokurátora Maroša Žilinku a informovala ho o svojich zisteniach v súvislosti s karantenizáciou marginalizovaných rómskych komunít. Vyhlášky Regionálnych úradov verejného zdravotníctva, prostredníctvom ktorých dochádza ku karantenizácii týchto osídlení, sú podľa ombudsmanky v rozpore so zákonom.

 

Žiada generálneho prokurátora, aby preskúmal zákonnosť vyhlášok a zároveň ho vyzvala, aby zvážil možnosť obrátiť sa v obdobnej veci na Ústavný súd SR a uskutočnil ďalšie kroky s cieľom zabezpečiť nápravu.

 


Patakyová totiž nie je oprávnená podať návrh na súd.


„Na problematickosť karantenizácie celých rómskych komunít som upozorňovala už v prvej vlne pandémie. Pri zavádzaní tohto opatrenia je prítomný diskriminačný charakter, chýba odôvodnenie aj jasné časové vymedzenie jeho vytrvania,“ priblížila Patakyová.

 

Doplnila, že vzhľadom na to, že sa uzatváranie celých rómskych komunít opakovanie v praxi využíva, a to napríklad aj v obci Sačurov v okrese Vranov nad Topľou, rozhodla sa požiadať generálneho prokurátora, aby vo veci konal.

 

V prípade karantény rómskej osady v obci Sačurov, nie je jej trvanie nijakým spôsobom časovo limitované. „Som presvedčená, že miera obmedzenia osôb, podliehajúcich karanténe v obci Sačurov, presahuje rámec možného obmedzenia slobody pohybu a svojou intenzitou dosahuje zásah do práva na osobnú slobodu,“ napísala Patakyová Žilinkovi.


Súvisiaci článok: Príde k zlepšeniu alebo eskalácii situácie, bez núdzového stavu necháme ľudí na pospas osudu, tvrdí Kolíkováreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Fb Verejná ochrankyňa práva/ SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok