Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. okt. 2021Uršuľa
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračný záber na ulicu hlavného mesta Slovenska.
Ilustračný záber na ulicu hlavného mesta Slovenska.
11.11.2020 15:56 Ekonomika
Slovensko je aj vďaka socializmu dobre pripravené na rozvoj tejto inovácie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.11.2020 15:56 Ekonomika

Slovensko je aj vďaka socializmu dobre pripravené na rozvoj tejto inovácieSlovenskí plynári realizujú ďalšie kroky v ich snahe o rozvoj vodíka.


Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) podpísal Memorandum o vzájomnej spolupráci s Národnou vodíkovou asociáciou Slovenska (NVAS). „Dohoda by mala prispieť k napĺňaniu cieľov v oblasti zavádzania vodíkových technológií na báze čistého a nízkouhlíkového vodíka do hospodárstva SR,“ povedal Richard Kvasňovský, ktorý pôsobí ako výkonný riaditeľ SPNZ.

 


Členovia SPNZ toto skúmajú už viac ako päť rokov. Skúmajú možnosti dosahovania integrácie vodíka do plynárenstva. Chcú dosiahnuť, aby sa tento výskum prejavil pozitívne aj pre vznik ďalších možností pre plynárov. Mohli by tak vzniknúť možnosti pre skladovanie či prepravu vodíka.

 

Úspešným sa ukázal projekt Sun Storage, kde firma Nafta, rakúska spoločnosť RAG a iní partneri projektu skúmali uskladňovanie vodíka v podzemnom zásobníku určenom pôvodne pre zemný plyn. „Vníma vodík ako jednu z alternatív dekarbonizácie plynárenstva a energetiky na Slovensku. Spolupráca s NVAS môže prispieť k rýchlejšiemu využívaniu vodíka v praxi,“ prezradil prezident SPNZ Tomáš Malatinský.

 

Aj pre súčasné postavenie Slovenska ako rozvinutého v oblasti plynárenskej sústavy je vhodné myslieť nad podobnými výskumami. Národná vodíková stratégia Slovenska je tiež dôležitý dokument. „Spoluprácu vidíme najmä v tom, že Slovensko je jednou z najplynofikovanejších krajín EÚ a vodík môže prispieť k ozeleneniu celej sústavy.

 

 

Zároveň, distribučná sústava má veľký potenciál na to, aby sa rozvíjali aj vodíkové technológie v rámci domácností, tepelnej energetiky a vykurovania. Celá distribučná sústava by mohla slúžiť ako jedno veľké úložisko energie. Posledná možnosť spolupráce, kde vidíme veľké prieniky, je distribúcia vodíka vyrobeného na Ukrajine,“ prezradila Národná vodíková asociácia Slovenska.
 

Memorandum má prispieť k výmene informácií, spoznanie možných prekážok v rozvoji vodíka, najmä pokiaľ ide o legislatívu, na ktorej padá dosť veľa dobrých nápadov. „V prípade vzájomnej dohody budú obaja partneri spolupracovať na konkrétnych pilotných projektoch prepravy, distribúcie a skladovania vodíka,“ dodal Kvasňovský.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok