Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2020Konštantín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
26.07.2018 15:27 Ekonomika
Slovensko by mohlo dosiahnuť vyrovnaný rozpočet do roku 2020
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.07.2018 15:27 Ekonomika

Slovensko by mohlo dosiahnuť vyrovnaný rozpočet do roku 2020BRATISLAVA - Ekonomický rast Slovenska sa má v ďalších rokoch priblížiť k 4 %. Založený má byť na domácej spotrebe podporenej rekordne vysokou zamestnanosťou. Nulový deficit verejných financií má Slovensko dosiahnuť v roku 2020. Vyplýva to z najnovšej prognózy Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorá podľa Ministerstva financií (MF) SR potvrdzuje dobré vyhliadky slovenskej ekonomiky.


Rýchly ekonomický rast a zvýšenie efektívnosti verejných financií pomohli zníženiu deficitu verejnej správy v uplynulých rokoch. MMF predpokladá, že Slovensko dosiahne vyrovnané hospodárenie v roku 2020. Vďaka tomu sa vytvorí dostatočný fiškálny vankúš na zvládnutie neočakávaných makroekonomických šokov. Rozpočtové plány na ďalšie znižovanie deficitu verejnej správy považuje MMF za správne.

 

Fond pozitívne hodnotí aj výsledky dosiahnuté pri zvyšovaní efektívnosti výberu dane z pridanej hodnoty (DPH) a vidí ďalší priestor pre zlepšovanie v tejto oblasti. V správe daní identifikuje ako prioritné rozšírenie kontrolných aktivít pri všetkých kľúčových daniach, prijatie systematického prístupu k identifikácii a vyhodnocovaniu rizík neplnenia daňových povinností, zvýšenie informovanosti daňovníkov a uskutočňovanie pravidelných prieskumov spokojnosti verejnosti so službami finančnej správy. Medzi pozitíva zaradil MMF aj nízky podiel nesplácaných úverov, ktorý sa naďalej znižuje.

 

Menový fond zároveň podporuje aj implementáciu projektu Hodnoty za peniaze. V oblasti revízii výdavkov za dôležité považuje zlepšenie prepojenia s rozpočtom. Zároveň upozorňuje, že kapitálové výdavky musia zohľadňovať priority.

 

Štrukturálne politiky je potrebné zamerať na zvýšenie zamestnanosti znevýhodnených skupín a žien na trhu práce a zlepšiť kvalitu vzdelávania. Participáciu znevýhodnených skupín odporúča MMF podporiť prostredníctvom aktívnych politík trhu práce, a to najmä dostupnými tréningovými programami pre tieto skupiny obyvateľstva. Pre lepšie zosúladenie kariéry a rodinného života žien odporúča MMF zvýšenie dostupnosti zariadení starostlivosti o deti, ktorá by sa doplnila podporou na vyváženejšie čerpanie rodičovskej dovolenky oboma rodičmi.

 

V oblasti vzdelávania je podľa MMF potrebné zvýšiť atraktívnosť učiteľského povolania, posilniť spoluprácu zamestnávateľov a škôl v oblasti odborného vzdelávania. Medzi ďalšími opatreniami MMF uvádza povinnú predškolskú dochádzku, ktorá má za cieľ zlepšiť najmä výsledky marginalizovaných komunít či optimalizáciu siete škôl v regionálnom vzdelávaní. Zároveň by mal vzdelávací systém dostatočne flexibilne reagovať na rýchlo sa meniaci dopyt po zručnostiach. Zlepšenie v týchto oblastiach a zároveň zlepšenie kvality verejných inštitúcii má podľa MMF potenciál zvýšiť dlhodobo udržateľný rast ekonomiky Slovenska.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok