Slovensko by malo byť od roku 2018 bez geneticky modifikovaných organizmov

NETKY.SK • 7 November 2016, 14:21 • 2 min
Slovensko by malo byť od roku 2018 bez geneticky modifikovaných organizmov

BRATISLAVA - Občianska iniciatíva Slovensko bez geneticky modifikovaných organizmov (GMO) odovzdala dnes na ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) petíciu Za zdravé potraviny a Slovensko bez geneticky modifikovaných organizmov, ktorú podpísalo vyše 16 700 ľudí.

slovakia

left justify in out

Ako povedal novinárom jeden z členov petičného výboru Daniel Lešinský z Centra pre trvalo udržateľné alternatívy (CEPTA), signatári žiadajú, aby príslušné ministerstvá do 12 mesiacov zakázali pestovanie geneticky modifikovaných (GM) plodín a predaj GM osív na Slovensku. "Základná požiadavka je zlegálniť zákaz pestovania GM plodín na Slovensku," vyhlásil. Ďalší bod sa týka povinnosti označovania GM zložiek potravín v rámci celého ich výrobného cyklu, čo znamená, že takto označené majú byť všetky produkty zo zvierat, ktoré sú kŕmené GM krmivom. Veľmi dôležitým bodom petície je podpora nezávislého poradenstva pre poľnohospodárov zo strany vlády. Na Slovensku podľa Lešinského neexistuje nezávislé poradenstvo, ktoré by radilo poľnohospodárom, ako vyprodukovať zdravé potraviny bez rezíduí, chemikálií a negatívnych vplyvov na prírodu. Poradenstvo na Slovensku totiž podľa neho poskytujú najmä výrobcovia či distribútori pesticídov.


Vláda by tiež podľa petície mala stransparentniť schvaľovanie používania GMO a umožniť zastúpenie verejnosti v tomto procese, ako aj zlepšenie procesu autorizácie GMO na európskej úrovni, pričom používané by nemali byť štúdie, ktorých autormi sú samotní výrobcovia GMO. Účinky GMO napríklad na zvieratá požadujú testovať počas celého životného cyklu a nielen krátkodobo ako doteraz. Používanie GMO považujú organizátori petície za "privatizáciu prírody", keďže pestovatelia si nemôžu sami vypestovať osivo, musia ho oficiálne kupovať od autorizovaných predajcov, pretože všetky GMO majú prísnu patentovú ochranu. Medzi najväčšie negatíva považujú organizátori petície napríklad skutočnosť, že GMO vytvára v rastlinách závislosť na pesticídoch.

 

"GM kukurica, aká sa pestuje aj na Slovensku, si sama vytvára pesticíd, ktorý síce usmrcuje škodcu vijačku kukuričnú, no je neselektívny a usmrtí všetky ostatné motýle, ktoré sú v jej okolí," hovorí Lešinský. Negatívne dopady na zdravie človeka nie sú zatiaľ podľa neho dokázané, no výskumy a štúdie naznačujú častejší výskyt niektorých ochorení tráviaceho traktu vrátane karcinómov, preto je nutné dlhodobejšie testovanie. "Negatíva GM plodín neboli analyzované komplexne a objektívne," zdôraznil Lešinský.


Vedúci služobného úradu MPRV Jaroslav Regec novinárom povedal, že ministerstvo petíciu víta ako pozitívnu aktivitu. Informoval, že ministerka Gabriela Matečná a odborníci z ministerstva sa s petičným výborom stretnú 9. decembra a prerokujú podrobne všetky body petície. Na Slovensku sa podľa Regeca pestuje len GMO kukurica, a to podľa povolenia len do roku 2018. "V roku 2018 tu nebudeme mať žiadnu plodinu, ktorá bude obsahovať GMO. Pokiaľ nemáme úplne jasné, ako škodlivé sú GM organizmy v krmovinách a potravinách, dovtedy nemôžeme hazardovať so zdravím ľudí. Ministerstvo je za to, aby sa GMO potraviny a krmoviny nepestovali na Slovensku, pokiaľ nebude úplne jasné a vedecky dokázané, že nie sú škodlivé," vyhlásil.
Petíciu odovzdajú dnes aj na Ministerstve životného prostredia SR v Bratislave.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies