Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. nov. 2022Henrieta
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
22.06.2018 06:00 Zaujímavosti
Slovenskí vedci v Stredomorí identifikovali nové druhy jašterov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.06.2018 06:00 Zaujímavosti

Slovenskí vedci v Stredomorí identifikovali nové druhy jašterovBRATISLAVA - Vedcom Univerzity Komenského (UK) v Bratislave sa v spolupráci s medzinárodným tímom podarilo identifikovať štyri samostatné druhy gekóna egejského, ktoré boli doteraz považované za jeden. Výsledky ich výskumu budú mať dopad na poznanie druhovej rozmanitosti a evolučnú biogeografiu Stredomoria a vymedzenie ochranárskych priorít. Nové druhy sú totiž endemity s malým areálom rozšírenia a môžu byť ohrozené vplyvom človeka.


Východné Stredomorie je známe vysokou druhovou diverzitou a endemizmom, teda výskytom organizmov, ktoré nie je možné nájsť nikde inde na svete. Vedcom Univerzity Komenského v Bratislave sa spoločne s medzinárodným tímom odborníkov z Grécka, Turecka, Izraela, Talianska, Ruska, Spojených štátov a Českej republiky podarilo v Európe identifikovať skryté evolučné línie v rámci jašterov, ktoré boli až dosiaľ považované za jeden druh.

"Ide o druh jaštera, ktorý sa odborne nazýva Mediodactylus kotschyi, teda gekón egejský. Morfologické štúdie už skôr naznačovali vysokú vnútrodruhovú variabilitu s veľkým počtom rozpoznaných poddruhov, ktorých bolo okolo 30. S tým bola v našej štúdii spojená aj pomerne náročná taxonomická revízia, ktorá viedla k definovaniu štyroch nových druhov,“ vysvetľuje Daniel Jablonski, člen výskumného tímu z Katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty UK.

Kombinácia DNA dát, evolučno-genetických analýz a taxonomickej revízie na rozsiahlom území východného Stredomoria ukázala, že sa tu v skutočnosti nachádzajú až štyri druhy jašterov, z ktorých dva sú endemické - nachádzajú sa len na niekoľkých ostrovoch v Egejskom mori. Konkrétne sú to druhy Mediodactylus orientalis (Izrael, Libanon, Sýria, Cyprus, južné Turecko, juhovýchodná Egejská oblasť), Mediodactylus danilewskii (Čiernomorie a juhozápadné Turecko), Mediodactylus bartoni (Kréta) a Mediodactylus oertzeni (Rodos, Karpathos). Pôvodný druh Mediodactylus kotschyi sa tak dnes nachádza v oblasti kontinentálneho Balkánu, väčšine Egejskej oblasti a Talianska.

"Distribučný vzor týchto druhov naznačuje, že aspoň niektoré z nich boli na určité územie, napríklad polostrov Krym či územie Talianska, pravdepodobne dopravené človekom v období staroveku. Evolučné rozrôznenie tohto druhu sa podľa študovaných dát začalo už pred 15 miliónmi rokov a zapadá do biogeografického vývoja Stredomoria. Všetky tieto novo identifikované druhy zasahujú na územie Európy, čím sa zoznam stavovcov rozšíril o štyroch ďalších zástupcov,“ ozrejmil význam objavu mladý vedec z UK.
 reklama


reklama


Zdroj: SITA

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok