Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. apr. 2021Dana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
26.02.2019 16:32 Zaujímavosti
Slovenskí mykológovia našli vlani vzácne druhy húb
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.02.2019 16:32 Zaujímavosti

Slovenskí mykológovia našli vlani vzácne druhy húbBRATISLAVA – Vzdelávaciu, poradenskú, výskumnú a ďalšiu vlaňajšiu činnosť hodnotila Slovenská mykologická spoločnosť (SMS) na utorkovom valnom zhromaždení v Bratislave. Zúčastnili sa na ňom členovia z rôznych miest a obcí.


"Minulý rok bol pre hubárov mizerný, v niektorých regiónoch huby takmer ani nemali. No našim členom sa podarilo nájsť aj veľmi vzácne druhy. Napríklad hríb špinavoružový či hľuzovky," uviedla predsedníčka SMS Ivona Kautmanová.

 

V Slovenskom národnom múzeu (SNM) vlani pokračovala tradičná dlhodobá hubárska poradňa. Bola tam aj 34. výstava húb pre verejnosť, obsahovala 170 druhov jedlých húb aj obávaných muchotrávok. Podobné výstavy sa uskutočnili aj v Marianke, Dvorníkoch, Malinovej, Považskej Bystrici a inde.

 

"Teší nás, že sa pridávajú ďalšie obce. Na tento rok sa nám už prihlásili dve nové, kde chcú takúto výstavu organizovať," dodala Kautmanová.

 

Podľa nej sa tohtoročná hubárska pondelková poradňa v SNM začne 11. mája a potrvá do novembra. Okrem ďalších podujatí budú pokračovať mykologické výskumy v Strážskych vrchoch, Čergove, na Orave a inde. Najväčšie tohtoročné podujatie SMS bude v auguste v Starej Lesnej, kde sa uskutoční Česko-slovenská mykologická vedecká konferencia.

 

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay

 

SMS vznikla v roku 2000. Nadväzuje na dávnu činnosť Spoločnosti slovenských mykológov aj na aktivity pracovnej skupiny na ochranu húb, ktorá fungovala v rámci Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny. V súčasnosti pôsobí pri Slovenskej akadémii vied.

 

Jej poslaním je rozširovať poznatky získané v oblasti mykologického výskumu, utvárať predpoklady na optimálny rozvoj mykologického poznania a jeho spoločenského využitia, prispievať k zvyšovaniu odbornej úrovne členov.

 

Cieľom je tiež propagovať výsledky práce, organizovať národné a medzinárodné odborné podujatia, poradenstvo a výstavy, rozvíjať edičnú a publikačnú činnosť.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok