Slovenskí majitelia áut s manipulovaným softvérom reagujú na výzvu S.O.S.

NETKY.SK • 13 Február 2018, 18:53 • 2 min
Slovenskí majitelia áut s manipulovaným softvérom reagujú na výzvu S.O.S.

POPRAD - Takmer 700 slovenských majiteľov áut s manipulovaným softvérom už zareagovalo na výzvu Spoločnosti ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) Poprad zapojiť sa do kolektívnej akcie Európanov a žiadať odškodnenie pre majiteľov vozidiel postihnutých emisným škandálom známym ako dieselgate, ktorý prepukol približne pred dvomi rokmi.

slovakia

left justify in out

Na Slovensku výzvu spustili začiatkom decembra vlaňajšieho roka. "Pokračujeme v zbere registrácií a pracujeme na tom, aby sa informácia o tejto medzinárodnej akcii dostala do širokého povedomia. Registrovať sa môžu aj v poradí druhí a následní majitelia, firemné vozidlá i autá fyzických osôb, dôležité ale je, aby bolo auto kúpené od 1. januára 2009 do 18. septembra 2015," upozornila Petra Čakovská, projektová manažérka Spoločnosti ochrany spotrebiteľov, ktorá je členom Európskej spotrebiteľskej organizácie (ESO) BEUC.

 

Registrácia prebieha na stránke sk.myright.com. "Prihlásiť sa môžu aj majitelia áut, ktoré boli kúpené v zahraničí, ale sú registrované na Slovensku, tiež tých, ktoré ešte neprešli úpravou, ale aj takých, ktoré už v servisoch boli," pripomenula. Majiteľov áut zo Slovenska, Slovinska, Švajčiarska a Nemecka, ktorých sa dieselgate týka, by mala podľa jej slov zastupovať americká právnická kancelária, ktorá spolupracuje s členmi ESO BEUC.

 

"Všetky právne služby sú bezplatné a majitelia nebudú znášať žiadne finančné náklady súvisiace s prípadným súdnym procesom. Len v prípade úspechu bude účtovaná provízia vo výške 35 percent zo sumy, ktorú reálne vymôžeme v prospech majiteľov vozidiel. Našou snahou je domôcť sa práva a otestovať mieru vymožiteľnosti práv veľkého množstva poškodených vo viacerých členských štátoch súčasne. Zároveň je to výzva a test aj pre samotných slovenských majiteľov áut, či chcú a dokážu podanú ruku prijať a zapojiť sa," doplnila.

 

 

V Nemecku tak podľa Čakovskej urobilo 15.000 majiteľov áut, v Slovinsku ich bolo približne 6500. "Viacerým členským krajinám EÚ, tak ako Slovensku, stále chýbajú mechanizmy kolektívnej ochrany práv, preto je pre spotrebiteľov ťažšie spojiť sily a konať spoločne. Ak sa ukáže, že aj Slováci chcú o svoje právo zabojovať a budeme mať minimálne tisíc registrácií, pripojíme sa k medzinárodnej akcii. Verím však, že ich bude oveľa viac, pretože máme jednoznačne unikátnu príležitosť uchádzať sa o odškodnenie spolu s desaťtisícmi iných Európanov, čo šancu na úspech výrazne zvyšuje," uzavrela.

 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies