Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jan. 2023Alfonz
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Rímskokatolícky arcibiskup metropolita Bratislavskej arcidiecézy Mons. Stanislav Zvolenský na národnej púti k Sedembolestnej Panne Márii v Šaštíne - Strážach 15. septembra 2019.
Rímskokatolícky arcibiskup metropolita Bratislavskej arcidiecézy Mons. Stanislav Zvolenský na národnej púti k Sedembolestnej Panne Márii v Šaštíne - Strážach 15. septembra 2019.
15.09.2020 08:20 Domov
Slovenskí katolíci dnes slávia sviatok Sedembolestnej Panny Márie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.09.2020 08:20 Domov

Slovenskí katolíci dnes slávia sviatok Sedembolestnej Panny MárieBRATISLAVA/ŠAŠTÍN - Katolíci na celom Slovensku slávia v utorok sviatok Sedembolestnej Panny Márie - patrónky Slovenska. Tento deň je v SR aj dňom pracovného pokoja.


Jediný národ na svete 

Sviatok je v liturgickom kalendári zaznamenaný ako záväzná spomienka. Len na Slovensku ako v jedinej krajine na svete je ustanovený za slávnosť. Vyplýva to z dávnej tradície uctievania Matky Božej, najmä Sedembolestnej Panny Márie, ku ktorej sa veriaci na Slovensku po stáročia utiekali najmä v ťažkých časoch.

 

 

Tradičnou súčasťou sviatku je aj národná púť v Šaštíne, ktorá sa však tento rok nekoná, má len farský rozmer. Dôvodom sú opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu nového koronavírusu.

 

Všetkých sedem

Veriaci si počas tohto dňa pripomínajú sedem bolestí Matky Božej, a to Simeonovo proroctvo o osude jej syna v jeruzalemskom chráme na 40. deň po narodení Božieho syna, útek Márie a Jozefa s malým Ježiškom do Egypta pred kráľom Herodesom, hľadanie 12-ročného Ježiša v chráme v Jeruzaleme, stretnutie Márie so synom na krížovej ceste. Piatou bolesťou bol pohľad Márie na pribíjanie a zomieranie Ježiša na kríži, šiestou bolo prijatie mŕtveho Ježiša do matkinho náručia a siedmou uloženie Ježiša do hrobu.

 

Patrónka všetkých Slovákov

Symbolom, prostredníctvom ktorého slovenskí veriaci vyjadrujú úctu Sedembolestnej Panne Márii, sa stala šaštínska pieta - socha sediacej Matky Božej s mŕtvym Kristom v náručí. Úcta k Sedembolestnej Panne Márii nadobudla na Slovensku takú intenzitu, že pápež Pius XI. pri príležitosti 200. výročia ustanovenia sviatku Sedembolestnej za celocirkevný sviatok (v roku 1722) vydal úradný dokument o vyhlásení Sedembolestnej Panny Márie za patrónku Slovenska, ako i Slovákov žijúcich v zahraničí.

 

 

V roku 1964 pápež Pavol VI. vyhlásil slovenskú národnú svätyňu v Šaštíne za baziliku (basilica minor). Šaštínsky chrám sa tak stal prvou bazilikou na Slovensku.

 

 

Mohlo by vás zaujímať: Púť v Šaštíne - opatreniareklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASR/Róbert Fritz, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok