Testovaných na slovensku
19681
Infikovaných na slovensku
682
Infikovaných svetovo
1513935
Úmrtí svetovo
88433
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. apr. 2020Milena
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Monika Beňová a Ivan Štefanec
Monika Beňová a Ivan Štefanec
04.07.2018 07:19 Zahraničie
Slovenskí europoslanci vítajú program na podporu inovácií v obrannom priemysle
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.07.2018 07:19 Zahraničie

Slovenskí europoslanci vítajú program na podporu inovácií v obrannom priemysleBRUSEL - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok schválili zriadenie prvého programu EÚ, ktorý bude podporovať inovácie v európskom obrannom priemysle - vrátane spôsobilostí v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Toto nariadenie podporujú aj slovenskí europoslanci, tak z tábora konzervatívcov, ako aj socialistov.


Poslanec Ivan Štefanec (KDH), z politickej skupiny európskej ľudovcov (EPP) pripomenul, že nový Fond na podporu európskeho obranného priemyslu (EDIDP) s rozpočtom 500 miliónov eur bude mať za úlohu pomáhať pri vývoji nových technológii a podporí aj európske firmy zaoberajúce sa výrobou vojenských obranných kapacít.

 

"V dnešnom turbulentnom svete si Európska únia musí budovať svoje vlastné obranné kapacity. Európsky a aj slovenský obranný priemysel bol dlho v úzadí. Potrebuje modernizáciu a impulzy pre vývoj nových technológií. Chceme nadviazať na naše tradície a vytvoriť podmienky pre spoluprácu firiem z rôznych členských štátov na spoločných obranných projektoch," opísal situáciu Štefanec. Zdôraznil, že výsledkom zriadenia EDIDP nebude len zvýšenie obranyschopnosti EÚ, ale povedie to aj k vzniku nových pracovných miest a prenosu výsledkov výskumu a vývoja z obrannej sféry do civilného sektora.

 

Poslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) z frakcie socialistov a demokratov (S&D) vyjadrila presvedčenie, že program prehlbovania partnerstva členských štátov Únie v obranno-výskumnej oblasti bude zárukou väčšej stability. Upozornila, že súčasné nedostatky spolupráce na európskej úrovni majú za následok duplicitu zbrojných systémov a vojenského vybavenia.

 

"Spôsobuje to neefektívne vynakladanie už aj tak obmedzeného množstva finančných prostriedkov určených na zaistenie obrany," skonštatovala Beňová. Pripomenula, že problémom EÚ je aj jej závislosť od tretích, mimoeurópskych krajín, pokiaľ ide o dodávky istých druhov technológií.

 

Poslankyňa zdôraznila, že podpora obranného priemyslu znamená zvýšenie schopností štátov EÚ pri zaisťovaní vlastnej bezpečnosti, čo platí aj pri riešení súčasných výziev a rizík súvisiacich s terorizmom, hybridnými vojnami či celkovou situáciou na Blízkom východe alebo vo východnej Ukrajine.

 

Ako dôležitý moment vníma europoslankyňa rozvoj spolupráce štátu s výrobnými podnikmi pôsobiacimi v obrannom priemyselnom sektore, kde podľa nej treba klásť väčší dôraz na podporu malých a stredných podnikov, ktoré tvoria základ európskej ekonomiky. "Znamená to rozvoj technologickej základne ako aj zvyšovanie konkurencieschopnosti a podporu inovácií," opísala situáciu zo svojho pohľadu.

 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok