Slovenskí basketbalisti v prvom domácom zápase zdolali Švédov

NETKY.SK • 10 August 2017, 08:41 • 2 min

BRATISLAVA - Slovenskí basketbalisti zvíťazili nad Švédmi 68:59 (31:30) v prvom domácom zápase v A-skupine európskej predkvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta v Číne 2019. Najlepšími strelcami SR boli zhodne s 15 bodmi Peter Sedmák, Andre Jones a Radoslav Rančík. V treťom súboji predkvalifikácie Slováci po prvý raz zvíťazili.

Slovákom vyšla úvodná štvrtina. Prezentovali sa dôraznou hrou v obrane i v útoku. Vyvarovali sa strát lopty a predovšetkým vynikali v doskokoch. Utvorili si náskok 5 bodov (17:12). Do druhej desaťminútovky vstúpili lepšie hostia zo severu Európy, ktorí boli oveľa úspešnejší v streľbe. Navyše Slováci zbytočne strácali loptu.

Nedarilo sa ani dosiaľ najproduktívnejšiemu hráčovi SR Radoslavovi Rančíkovi, ktorý sa bodovo prebudil až v závere druhého dejstva. Slováci si udržali do prestávky vedenie (31:30). Tretiu štvrtinu začali oveľa lepšie domáci, ktorí si utvorili 10-bodový náskok a ten si udržiavali až do záverečnej desaťminútovky. Zverenci Ivana Rudeža sa v nej prezentovali predovšetkým kvalitnými doskokmi a získavaním lopty. Švédi v posledných 5 minútach zabrali a manko skresali na 4 body. Slovenskí reprezentanti však napokon zvíťazili 68:59.

Ďalší predkvalifikačný zápas odohrajú Slováci v sobotu opäť v bratislavskej Hant aréne od 20.00 h. Ich súpermi budú Arméni..

Výsledky stredajších stretnutí A-skupiny európskej predkvalifikácie o postup na majstrovstvá v Číne 2019:

Slovensko - Švédsko 68:59 (17:12, 14:18, 23:11, 14:18)
Zostava a body SR: Jones, Baťka (11 doskokov) a R. Rančík (15 doskokov) po 15, Ihring 3, Hlivák 0 (Sedmák 13, Krajčovič 7, Žiak, Baldovský a Fusek 0)
Najviac bodov Švédska: Ramstedt 13, Borg 11, Massamba 9
TH: 25/22 - 20/14, trojky: 6-3, fauly: 23-24. Rozhodovali: Piloidis (Gréc,), Kardum (Chor.) a Vladic (Rak.)

Bosna a Hercegovina - Arménsko 98:85 (23:23, 29:21, 21:16, 25:25)
Najviac bodov: Musa 28 - Boatright 30

Tabuľka:
1. Bosna a Hercegovina 3 2 1 255:237 5
2. Arménsko 3 2 1 242:228 5
3. Švédsko 3 1 2 209:223 4
4. Slovensko 3 1 2 200:218 4

Ivan Rudež (tréner SR): "Ukázali sme veľkú mentálnu silu, udržali sme si náskok a zápas dotiahli do víťazného konca. To je pre nás veľké plus do ďalších zápasov. Švédi hrajú rýchly, nátlakový a agresívny basketbal. Presne takým sa prezentujú krajiny na vyššej úrovni. My máme hráčov zo slovenskej ligy a tí nie sú na tento štýl zvyknutí, napriek tomu dnes Švédov prevýšili."

Radoslav Rančík (hráč SR): "Dokázali sme si, že vieme hrať dobrý basketbal. Aj keď sme urobili veľa chýb v útoku v závere zápasu, prezentovali sme sa kvalitnou obranou a doskokmi.To bol základ nášho víťazstva."

Zostávajúci program Slovákov v A-skupine európskej predkvalifikácie o postup na MS basketbalistov v Číne 2019:
12. augusta 2017: Slovensko - Arménsko (Hant aréna, Bratislava, 20.00 h)
16. augusta 2017: Slovensko - Bosna a Hercegovina (Hant aréna, Bratislava, 18.00 h)
19. augusta 2017: Švédsko - Slovensko (Uppsala, 16.00 h)