Slovenskí baketbalisti podľahli aj Švédom, na ME môžu zabudnúť

NETKY.SK • 18 August 2014, 10:22 • 2 min

PEZINOK - Ani v treťom zápase kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy na basketbalisti Slovenska nedočkali víťazstva. V nedeľu v Pezinku zverenci Milana Černického nestačili v základnej F-skupine ani na Švédov, ktorým podľahli 72:75 (40:40). Odvetnú časť kvalifikácie odštartuje výber SR v Sibiu, kde sa predstaví proti domácemu Rumunsku v stredu 20. augusta (18.00 SELČ).

Na ME 2015 postúpia víťazi siedmich skupín a šesť najlepších družstiev na druhom mieste (zápasy s poslednými tímami v skupine sa nezapočítavajú). O zostávajúcich 13 miesteniek bojuje dovedna 26 krajín.
Slováci na záverečnom turnaji v histórii samostatnej republiky ešte nikdy neštartovali a na budúcoročný šampionát tiež už môžu zabudnúť. V "efku" sú na poslednom 4. mieste tabuľky.

Kvalifikácia ME basketbalistov - F-skupina - nedeľa:
Slovensko - Švédsko 72:75 (26:20, 14:20, 8:24, 24:11)
Zostava a body SR: Sedmák 23, Miloševič 17 (3 trojky), Mrviš 7, Bílik 4, Jašš 2 (Kuffa 11, Žiak 6, Kozlík 2, Galata a Baldovský po 0)
Najviac bodov Švédska: Pahlmlad 14, Kjellbom a Gaddefors (3 trojky) po 13
TH: 16/12 - 17/15, fauly: 23 - 19, trojky: 6 - 8, rozhodovali: Zurapovič (Bos. a Herceg.), Maliszewski (Poľ.) a Denkovski (Maced.), 700 divákov

Slováci začali zle, rýchlo zaostávali 0:5, ale potom odistili trojkový guľomet a pomocou streľby z diaľky si tesne pred koncom úvodnej štvrtiny vypracovali 8-bodový náskok 26:18. O sľubné vedenie však prišli ešte v I. polčase, ktorý sa napokon skončil nerozhodne (40:40).

Švédi mali vydarený nástup do druhej polovice stretnutia, v priebehu dvoch minút nastrieľali 11 bodov a viedli 51:44. Očakávaný timeout Slovákom nepomohol, inkasovali po ňom päťbodovú šnúru a súper sa 24. min ujal dvojciferného vedenia (56:44), ktoré už nepustil z rúk.

Severania si utvorili aj 16-bodový náskok, a hoci Černického zverenci v poslednej minúte znížili až na 72:75, víťazstvo už súperovi nevzali.

Hlasy:
Milan Černický (tréner SR): "Nehrali sme celých 40 minút. V tretej štvrtine sme prestali hrať. Súper získal 16-bodový náskok, ktorý sme museli doháňať, čo bolo náročné. Hráči však ukázali charakter a tvrdo bojovali až do konca."

Andrej Kuffa (krídelník SR): "Spravili sme niekoľko hlúpych chýb. Myslím si, že to bol dobrý zápas, ktorý rozhodlo v náš neprospech zopár lôpt."