Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jún. 2022Adriána
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
26.04.2022 21:31 Environetky
Slovenskí a českí lesníci zavŕšili projekt lesných ekosystémov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.04.2022 21:31 Environetky

Slovenskí a českí lesníci zavŕšili projekt lesných ekosystémovRAJECKÁ LESNÁ – Slovenskí a českí lesníci zavŕšili v Rajeckej Lesnej projekt Spoločne za predchádzanie zhoršovania stavu poškodených lesných ekosystémov, ktorý trval od marca 2020 do apríla 2022. TASR o tom informovala vedúca odboru komunikácie Lesov SR Marína Debnárová.


Doplnila, že hlavným cieľom projektu Lesov ČR a Lesov SR jezachovanie biodiverzity prihraničného územia. „Realizuje sa spoločnými opatreniami na predchádzanie zhoršovania stavu druhov a biotopov avykonaním vegetačných protieróznych opatrení. Horské časti moravsko-sliezskych Beskýd a Malej Fatry sú oblasti, v ktorých lesné ekosystémy vo veľkom rozsahu poškodzujú abiotickí a biotickí škodliví činitelia,“ uviedla Debnárová.

 

 

Aktivity partnerov boli zamerané na spoločné lesopestovné opatrenia naobnovu druhovo pestrých a stabilných lesných ekosystémov. „Tým sa zachová biodiverzita a zároveň sa zvýši pôdoochranná a rekreačná hodnota biotopov, čo má dosah na cieľové skupiny. Vykonaním opatrení na výmere viac ako 91 hektárov dochádza k ochrane pôdy azachovaniu biodiverzity pre budúce generácie,“ vysvetlila vedúca odboru komunikácie Lesov SR.

 

 

Účastníkom záverečnej terénnej exkurzie podľa nej predstavili výsledky projektu. „Hlavnou časťou bola ukážka nosných aktivít projektu priamo v teréne. Zamestnanci OZ Sever vybrali výmerou najväčšiu zasiahnutú plochu v rámci projektu v doline pri obci Kunerad. Kolegovia z lesnej správy Rajecké Teplice informovali účastníkov o všetkých vykonaných lesopestovných a ochranných opatreniach. Tiež načrtli očakávaný vývoj revitalizácie poškodených území, realizovaných v rámci projektu,“ priblížila Debnárová.

 

 

„Zvláštnosťou a zároveň značnou pridanou hodnotou takýchto projektov je fakt, že revitalizované lesné porasty budú plniť všetky ochranné a celospoločenské funkcie počas celej doby životnosti - 100 a viac rokov. Počas tejto doby bude zároveň živý projekt, vďaka ktorému sa ich podarilo obnoviť,“ dodala vedúca odboru komunikácie Lesov SR. Projekt Spoločne za predchádzanie zhoršovaniu stavu poškodených lesných ekosystémov sa realizuje v rámci Európskeho fondu regionálneho rozvoja v programe Interreg V-A Slovenská republika - Česká republika.

 

Možno vás zaujme: Svetová verejnosť si dnes pripomína Deň Zemereklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok