Slovenské basketbalistky postúpili na európsky šampionát piatykrát za sebou

NETKY.SK • 24 November 2016, 08:26 • 2 min

PIEŠŤANY - Slovenské basketbalistky postúpili piatykrát za sebou na majstrovstvá Európy. Kvalifikáciu ME 2017 síce v stredu zakončili domácou prehrou s Maďarskom 49:68, no na šampionát sa prebojovali ako jeden zo šiestich najlepších celkov z druhých miest tabuliek všetkých skupín.

Definitívne sa o tom rozhodlo po odohratí večerných duelov stredajšieho programu. Maďarsko vyhralo E-skupinu s jedenástimi bodmi, Slovenky na druhej priečke získali o bod menej. V tabuľke najlepších družstiev z druhých miest skončili zverenky Maroša Kováčika na štvrtom mieste.

Na ME 2017 si vybojovalo účasť deväť víťazov kvalifikačných skupín (Slovinsko, Francúzsko, Taliansko, Ukrajina, Maďarsko, Rusko, Belgicko, Turecko, Španielsko), plus šesť najlepších družstiev z druhých miest (Lotyšsko, Grécko, Srbsko, SLOVENSKO, Čierna Hora, Bielorusko). Finálnu šestnástku doplnila ako organizátor domáca reprezentácia Česka.

Žreb základných skupín ME 2017 sa uskutoční 9. decembra v Prahe.

kvalifikácia ME 2017, E-skupina:

Slovensko - Maďarsko 49:68 (19:34)

Zostava a body SR: Hruščáková 11, Slamová 10, Jurčenková 6, Lázárová 4, D. Baburová 2 (Růžičková 8, Tetemendová 4, T. Páleníková 3, Dudášová 1, Kmeťová 0) - najviac bodov Maďarska: Krivačevičová 19, Vaderslootová 9.

TH: 10/8 - 21/14, fauly: 21 - 20, trojky: 1 - 2. 800 divákov

štvrtiny: 9:18, 10:16, 18:17, 12:17

Tréner SR Kováčik poslal na ihrisko rovnakú základnú zostavu ako v sobotu, najlepšia strelkyňa zo zápasu s Islandom Růžičková začala na lavičke. Maďarky, ktoré viedol slovenský tréner Svitek, nastúpili aj s bývalou hráčkou Good Angels Košice Krivačevičovou, naturalizovaná Američanka Vanderslootová bola pripravená na striedanie.

Od úvodného rozskoku bolo jasné, že na Slovenky čaká náročný súper. Maďarky hrali zodpovedne a efektívne v útoku, k dobrej streľbe pridali aj agresívnu obranu. Tá robila domácim veľké problémy. Strelecky sa nevedela chytiť žiadna hráčka a kouč Kováčik tak v priebehu prvej štvrtiny prestriedal takmer celú lavičku.

V 15. minúte sa hostky po prvý raz dostali do dvojciferného vedenia (11:21). Slovenky sa naďalej strelecky trápili a navyše prepadávali v obrane. Polčas prehrali 19:34 a len výrazne zlepšený výkon z ich strany mohol priniesť obrat v skóre po zmene strán.

To sa však nestalo. Maďarky nepoľavili v nasadenom tempe a sústredenou hrou držali súperky na dištanc. Domáce bojovali, snažili sa, ale na lepšie hrajúce rivalky v stredu nemali. Podarilo sa im síce znížiť na rozdiel 12 bodov, ale bližšie ich súperky nepustili. Slovenky napokon prehrali 49:68, napriek tomu sa ale tešili z postupu.

hlasy po zápase:

Maroš Kováčik, tréner SR: "Ja by som bol veľmi nerád, ak by sme hodnotili našu kvalifikáciu na základe jedného polčasu. Dnes sme hrali zle, ale celkovo sme odohrali množstvo kvalitných zápasov. Proti Maďarsku dievčatá nezvládli mentálnu ťažobu súboja. Súperky dnes boli lepšie a zaslúžili si vyhrať."

Anna Jurčenková, pivotka SR: "Vedeli sme, že to bude ťažký zápas, ale prvý polčas sme vôbec nezvládli. Útok bol hrozný a obrana tak isto. Súperky si vybudovali veľký náskok, ktorý sa nám už v druhom polčase nepodarilo dohnať."

Štefan Svitek, tréner Maďarska: "Koniec kvalifikácie sme mali náročný. Museli sme vyhrať záverečné dva zápasy. Bolo to ťažké, ale zvládli sme to. Dnes sme hrali s veľkým nasadením, dali sme do toho srdcia. Som hrdý na svoje hráčky, že takto zvládli rozhodujúci zápas a vybojovali postup na európsky šampionát."