Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. mar. 2021Alan
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Jeden z čínskych kostolov, za ktorým stojí slovenský architekt.
Jeden z čínskych kostolov, za ktorým stojí slovenský architekt.
19.08.2020 16:35 Zaujímavosti
Slovenská obec má "stopu" Slováka, ktorý v Číne projektoval kostoly, hotely či mrakodrapy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.08.2020 16:35 Zaujímavosti

Slovenská obec má "stopu" Slováka, ktorý v Číne projektoval kostoly, hotely či mrakodrapyArchitekt narodený a pochovaný v Banskej Bystrici preslávil Slovensko kostolmi, nemocnicami i ďalšími významnými budovami, ktoré stoja v Šanghaji.


Hoci na Slovensku Ladislav Hucec vytvoril len kúpeľnú kaplnku Panny Márie Kráľovnej vo Vyhniach, v Číne sa tento rodák z Banskej Bystrice môže pochváliť tým, že vystaval významné časti Šanghaja. A nie nadarmo sa o ňom hovorí aj ako o Slovákovi, ktorý vystaval toto čínske veľkomesto.

 

 

Ušiel do Číny

Tento architektonický umelec pochádza z Banskej Bystrice, kde sa narodil 8. januára 1893 a v meste pod Urpínom je aj pochovaný. Architektúru vyštudoval v Maďarsku, no jeho architektonická cesta pokračovala v Ázii. Počas 1. svetovej vojny ho totiž zajali na ruskom fronte, no podarilo sa mu vyslobodiť. Z vojny ušiel práve do Číny. To domáci predstavitelia náležite využili a Hudeca “zapriahli“ do projektovania a zveľaďovania Šanghaja. Vďaka nemu tak vzniklo mnoho významných budov, okrem iného aj národnej nemocnice.

 

Slávny hotel

Výrazný architektonický rukopis zanechal na mnohých budovách, medzi ktoré patrí aj slávny Park Hotel. Nachádza sa na Ľudovom námestí v centre tejto metropoly nazývanej aj Parížom Ázie. Park Hotel patril do 60. rokov k najväčším na celej planéte. „Do 70. rokov to bola najvyššia budova v Číne a v Šanghaji postavil takmer sto budov,“ povedal vo videu Slovák žijúci v tomto meste Pavel Dvořák. „Bol to päťhviezdičkový hotel úplne od začiatku, ktorý stál vlastne na dostihovej dráhe,“ doplnil.

 

 

Chaplin a celebrity

Ubytované tu boli aj mnohé slávne osobnosti. „Napríklad Charlie Chaplin,“ zdôraznil Dvořák s tým, že vysokú úroveň má hotel aj v súčasnosti. V roku 2010 bola fotka Hudecovho diela súčasťou slovenského pavilónu šanghajského EXPO. Vedľa hotela je aj kino, ktoré je tiež z Hudecovej produkcie v prospech kultúrnej obce. Navrhol aj divadlo Grand, budovu spoločnosti pre kresťanskú literatúru či kino Lafayette. Projektoval aj množstvo víl, napríklad pre doktora Woo.

 

 

Kostoly i školy

Banskobystričan stál aj pri sakrálnych objektoch – nemeckom i národnom katolíckom kostole. Postavil aj dievčenskú školu Aurora College či školu McTyeire. Mnoho Slovákov Hudeca spoznalo len nedávno a podľa Dvořáka sa ho snažia zviditeľňovať počas návštevy najľudnatejšej krajiny sveta. „Väčšina týchto delegácií zabúda, že Číňania o Hudecovi vedeli skôr, ako my Slováci,“ zdôraznil tlmočník a prekladateľ s tým, že práve oni museli Hudeca pripomínať nám.

 

 

Banskobystričan postavil aj apartmány Avenue, Burlington, Estrella, China United či Liberty. Veľmi obľúbená je budova Wukang apartments a najmä mladí ľudia sa pred ňou radi zvečňujú. „Mnohé z Hudecových stavieb sú dodnes jedny z najvýznamnejších stavieb v celom Šanghaji,“ uzavrel Dvořák, ktorý v Šanghaji ľuďom ukazuje práve aj diela tohto slovenského architekta.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky.sk Michal Albert

Foto:  Unsplash/TASR/Jakub KotianNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok