Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. dec. 2022Mikuláš
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Michal Aláč
Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Michal Aláč
23.06.2022 07:42 Domov
Slovenská informačná služba odhalila troch ruských špiónov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.06.2022 07:42 Domov

Slovenská informačná služba odhalila troch ruských špiónovBRATISLAVA - SIS poskytla vlani podklady na rozhodnutie o vyhostení trojice príslušníkov ruských spravodajských služieb, ktorí na území SR pôsobili pod diplomatickým krytím. Vyplýva to z neutajovanej časti Správy o činnosti SIS za rok 2021.


„V súvislosti s uvedeným boli v hodnotenom období aktivity ruských spravodajských služieb v SR čiastočne obmedzené. K utlmeniu ich pôsobenia v oblasti spravodajstva ľudských zdrojov prispeli aj opatrenia zavedené v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19," ozrejmila informačná služba.

 

 

Ruské spravodajské služby sa naďalej pokúšali získať prístup k predstaviteľom štátnej správy, členom vlády SR, poslancom Národnej rady SR a iným mienkotvorným osobnostiam s cieľom ovplyvňovať ich rozhodovanie.

 

„Predmetom ich záujmu boli aj predstavitelia slovenskej diplomacie s cieľom ovplyvňovať postoje SR a prípadne aj EÚ v súlade so záujmami Ruskej federácie," podotkli.

 

SIS očakáva pokračujúci záujem ruských spravodajských služieb o získavanie informácií z prostredia Ozbrojených síl SR, Ministerstva obrany SR a NATO so zameraním na poskytovanie pomoci Ukrajine.

 

 

Okrem ruských špionážnych aktivít na území SR sa SIS prioritne venovala aj príslušníkom spravodajských služieb Čínskej ľudovej republiky. „V hodnotenom období venovali pozornosť najmä témam súvisiacim s tzv. politikou jednej Číny (Taiwan, Tibet, Hongkong)," spresnili v správe.

 

Dodržiavanie politiky jednej Číny je dlhodobo najvyššou prioritou čínskej zahraničnej politiky. „Pri úsilí o dosahovanie tohto cieľa využíva tzv. mäkké nástroje v podobe propagandy a lobingu, ale aj aktivity zo strany spravodajských služieb," uviedla SIS.

 

Prečítajte si tiež: Kauza pražského magistrátu má nečakanú dohru. Jeden z obvinených zrejme spáchal samovraždu!

 

Naďalej sa čínske spravodajské služby snažili o budovanie kontaktov v štátnej správe a vo vzdelávacích inštitúciách, „ktorého cieľom je nadviazať prvotný kontakt s jednotlivcami s potenciálom zastávať v budúcnosti významné funkcie v štátnej správe". Pokračovali tiež lobistické aktivity zamerané najmä na podporu prieniku čínskych spoločností do kritickej technologickej infraštruktúry orgánov štátnej a verejnej správy SR a do prostredia akademických a vzdelávacích inštitúcií.

 

„V dôsledku ekonomických problémov niektorých slovenských spoločností pôsobiacich v oblasti inovácií a pokročilých technológií, spôsobených pandémiou ochorenia COVID-19, sa zvýšilo riziko ich skupovania čínskymi subjektami," priblížila informačná služba.

 

 

Rástol tiež počet pokusov zahraničných spravodajských služieb o kybernetické alebo hekerské útoky a zintenzívňuje sa využívanie technických prostriedkov na získavanie spravodajsky významných informácií.

 

„Za hlavné príčiny zraniteľnosti informačných systémov možno v SR považovať najmä nedodržiavanie bezpečnostných opatrení, ľudský faktor a podceňovanie hrozieb vyplývajúcich z aktivít cudzích spravodajských služieb, čo súvisí s nedostatočnou úrovňou bezpečnostného povedomia ohrozených subjektov," dodali.

 

Možno vás zaujme: Zelenskyj prezradil, kto je jeho vzorreklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASR, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok