Slovenky sa rozlúčili prehrou so Švédkami

NETKY.SK • 24 Jún 2013, 18:26 • 2 min

LILLE - Basketbalistky Slovenska sa s 34. majstrovstvami Európy vo Francúzsku rozlúčili prehrou a podľa predpokladov nepostúpili do štvrťfinále šampionátu.

Zverenky Ivana Vojtka vo svojom záverečnom vystúpení na šampionáte nestačili v pondelok v nadstavbovej E-skupine na Švédky 72:75. Výber SR obsadí 12. priečku spomedzi šestnástich účastníkov, na turnaji dosiahol jediné víťazstvo - ešte v základnej A-skupine proti Ukrajine, vďaka čomu postúpil do ďalšej fázy. Slovenky na predchádzajúcich ME 2011 v Poľsku skončili už v základnej skupine.

ME vo Francúzsku 2013 - pondelok:
Nadstavbová E-skupina (Lille):
Švédsko - Slovensko 75:72 (24:11, 22:25, 9:14, 20:22)

Zostavy a body:
Švédsko: F. Eldebrinková a Egnellová po 17, E. Eldebrinková 11, Bartholdová a Halvarssonová 2 (Keyová 10, Kat. Anderssonová a Kad. Anderssonová po 8, Aasová a Hamiltonová 0)
Slovensko: Kupčíková 15, Vyňuchalová 13 (10 doskokov), Jurčenková 11, D. Baburová 8, Kubatová 2 (Brezániová 13, Tetemondová 7, Kmeťová 3, Sujová, Lukačovičová a Krč-Turbová po 0)
TH: 36/26 - 20/16, fauly: 23 - 28, trojky: 3 - 4

Slovenky v prvom polčase vyhoreli v obrane ako dažďom zmočené fakle. V úvode síce viedli 2:0, 4:1, 7:6 aj 9:8, ale potom prišla severská smršť - Švédky vyhrali úsek od 4. do 11. min zdrvujúco 18:2, vďaka čomu získali až 15-bodový náskok 26:11. V 18. min narástol dokonca na 43:27. Zverenkám Ivana Vojtka vyšiel aspoň záver prvého polčasu, keď znížili manko na desať bodov.

Po obrátke to bola v podaní Sloveniek podstatne iná "káva", zlepšená obrana a solídnejší útok znamenal iba tesný náskok Švédok 49:47 v 25. min. Severanky však nepustili súpera už ani raz do vedenia, hoci rozdiel v skóre bol viackrát mimoriadne tesný. Slovenky v úplnom závere - sedem sekúnd pred koncom poslednej štvrtiny - znížili až na 72:73, ale na zvrat im už nezostal čas.

Ivan Vojtko (tréner SR): "Po víťaznom zápase s Ukrajinou bol toto náš druhý najlepší výkon na šampionáte. Dievčatá ukázali morálku. V prvom polčase sme síce za súperkami výrazne zaostávali, ale nezložili sme sa tak ako v predchádzajúcich stretnutiach a zabojovali o víťazstvo. Keď sme však už-už mali na dosah vyrovnanie, nepremenili sme na kôš jasný dvojtakt. Potom sa veľmi ťažko vyhrávajú zápasy na tejto úrovni. Znova sa potvrdilo, že nám chýba strelkyňa, zakončovateľka, ktorá zaberie v dôležitých chvíľach. Všetky ostatné tímy na turnaji ju majú."