Slovenky jednoznačne zdolali Luxemburčanky aj v odvete

NETKY.SK • 23 Jún 2014, 09:43 • 2 min

KOŠICE - Basketbalistky Slovenska v súlade s predpokladmi rozstrieľali Luxemburčanky 82:41 (51:21) v nedeľňajšom kvalifikačnom stretnutí o postup na majstrovstvá Európy 2015. Až za stavu 0:12 po oddychovom čase dali hostky v košickej Infiniti aréne prvé body, vo 4. min sa presadila trojkou Schmitová.

Duel bol jednoznačnou záležitosťou zvereniek Maroša Kováčika, ktoré viedli v jeho priebehu najvyššie o 44 bodov (78:34 v 39. min). Slovensko má v tabuľke A-skupiny bilanciu 4 - 1, v stredu 25. júna znova v Košiciach bude proti Poľsku (5 - 0) bojovať o konečnú 1. priečku. Výber SR v prvom stretnutí proti tomuto súperovi podľahol vo Wladyslawowe 70:75 po predĺžení.

V poradí 35. kontinentálny šampionát sa na budúci rok uskutoční v Maďarsku a Rumunsku a predstaví sa na ňom až 20 krajín. Deväť účastníkov ME 2015 bolo známych už pred súbojmi II. fázy kvalifikácie: okrem usporiadateľskej dvojice aj Grécko (víťaz I. fázy kvalifikácie), Španielsko, Francúzsko, Turecko, Srbsko, Bielorusko a Česko (postup si vybojovali na ME 2013 vo Francúzsku). V hre zostalo 11 miesteniek, o ktoré bojuje 22 krajín. Družstvá sa v kvalifikácii stretávajú systémom každý s každým doma - vonku, postup na ME si zabezpečia šiesti víťazi skupín a päť krajín na druhom mieste s najlepšou bilanciou.

Výsledky - A-skupina - nedeľa:
Slovensko - Luxembursko 82:41 (35:15, 16:6, 13:6, 18:14)
Zostava a body Slovenska: Hruščáková 14, Tetemondová (3 trojky) a Žirková (3 trojky) po 11, Jurčenková 5, Toliverová 0 (Krč-Turbová 13, Kiššová 9, D. Baburová 7, Felixová 6, Kmeťová a Bálintová po 3, Lázárová-Brezániová 0)
Najviac bodov Luxemburska: Jablonowská 12, Schreinerová a Meynadierová po 7
TH: 14/13 - 9/6, fauly: 10 - 19, trojky: 11 - 3

Hlasy
Maroš Kováčik (tréner SR): "Som rád, že sme dosiahli povinné víťazstvo. V úvodnej štvrtine sme premenili všetkých šesť trojkových pokusov a získali náskok. Žiaľ, pre známe dôvody - stratené lopty, ktoré nás sprevádzajú celou kvalifikáciou, sme súperovi umožnili uhrať prijateľnejší výsledok. Bol to skôr tréningový zápas, v ktorom som dal príležitosť aj dievčatám, čo toho doteraz veľa nenahrali."

Katarína Tetemondová (krídelníčka SR): "Ukázal sa výkonnostný rozdiel medzi oboma tímami. V prvom polčase sme sa strelecky chytili a vybudovali sme si náskok. Potom sme mysľou boli už na zápase, ktorý na nás čaká v stredu. Poľky podobne ako my, musíme zachytiť úvod zápasu, aby sme im mohli odplatiť prehru."

Poľsko - Slovinsko 65:51 (15:10, 16:9, 17:16, 17:16)

Tabuľka A-skupiny:
1. Poľsko 5 5 0 340:258 10
2. Slovensko 5 4 1 362:268 9
3. Slovinsko 5 1 4 295:308 6
4. Luxembursko 5 0 5 196:359 5

Zostávajúci zápas ženskej reprezentácie Slovenska v základnej A-skupine kvalifikácie ME 2015 basketbalistiek:
25. júna: SLOVENSKO - Poľsko (18.00, Košice)