Slovan vyhral v Moskve nad CSKA 2:0, Říha: Výborný výkon Garnetta

NETKY.SK • 20 November 2015, 07:45 • 2 min

MOSKVA - Hokejisti Slovana Bratislava vybojovali tretie víťazstvo v rade, keď vo štvrtkovom zápase KHL triumfovali na ľade jedného z favoritov na zisk Gagarinovho pohára CSKA Moskva 2:0. Výborný výkon podal v bránke hostí Kanaďan Michael Garnett, ktorý pochytal všetkých 45 striel domácich. Slovan sa v tabuľke Západnej konferencie posunul so 45 bodmi na deviatu priečku, na ôsme Soči stráca dva body.

Hostia nastúpili v ruskej metropole bez skúseného obrancu Ľubomíra Višňovského ako i útočníkov Václava Nedorosta a Andreja Šťastného, v domácom drese nechýbal elitný krídelník Alexander Radulov. Domáci favorit z hernej a jasnej streleckej prevahy (17:5) v úvodnej tretine nedokázal vyťažič nič a tak po prestávke udreli "belasí", keď z ich prvej vážnejšej akcie otvoril skóre Marek Viedenský. Slovanisti v druhej časti lepšie vykrývali stredné pásmo, súpera púšťali menej do zakončenia a tak si naďalej držali čisté konto. Hráči CSKA napriek zvýšenému tlaku nedokázali prekonať vynikajúceho Garnetta, naopak výhru Slovana spečatil do prázdnej bránky Francis Paré, pre ktorého to bol premiérový gól v drese bratislavského klubu.

Slovanisti tak nadviazali na triumf 3:2 po nájazdoch nad CSKA zo sobotňajšieho duelu na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Kľúčom k úspechu bolo aj päť ubránených oslabení.

Druhý duel na krátkom výjazde odohrajú zverenci trénera Miloša Říhu v sobotu o 15.00 SEČ, keď sa predstavia na ľade Severstaľu Čerepovec. Po ňom sa hráči Slovana vrátia späť do Bratislavy, kde odohrajú najbližší domáci zápas v utorok 24. novembra o 19.00 h proti bieloruskému Dinamu Minsk.

CSKA Moskva - Slovan Bratislava 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Góly: 24. Viedenský (Skokan), 60. Paré (Surový). Rozhodovali: Oskirko, Fonselius - Lazarev, Otmachov, vylúčení: 2:5 na 2 min., navyše Kvartaľnov - Surový obaja 5 min za bitku, presilovky a oslabenia: 0:0, 3956 divákov.

CSKA Moskva: Galimov – Zajcev, Kiselevič, Denisov, Naumenkov, Panin, Sergejev, Pivcakin – Radulov, Muršak, Kugryšev – Platt, Andronov, Mamin – Žarkov, Korotkov, Pihlström – Ľubimov, Juňkov, Kvartaľnov - Kuzmenko

Slovan Bratislava: Garnett - Luža, Starosta, Sersen, Barker, Valach, Mihálik, Kozák – Jeglič, Tičar, Nagy – Paré, Surový, Bartovič – Skokan, Viedenský, Miklík – Kašpar, Lušňák, Skalický

Pohyblivejší a technicky zdatnejší hráči CSKA od úvodu diktovali tempo hry a rýchlymi kombináciami a výpadmi dokázali prenikať cez hradbu tiel v bielych dresoch do útočného pásma. Slovanisti ich však umne vytláčali do rohov klziska, nútili strieľať z diaľky a ak sa aj domácim podarilo dostať pred súperovu bránku, všetko chladnokrvne riešil brankár Garnett. V 4. minúte neuspeli pred Kanaďanom Mamin s Plattom, v 12. minúte nepriniesla zmenu skóre ani strela švihom Kugryševa. Ten istý hráč vypálil nebezpečne aj o dve minúty neskôr spoza ľavého kruhu na vhadzovanie, jeho pokus v poslednej chvíli zblokovala obrana hostí. V 16. minúte spálil obrovskú šancu Pihlström, ktorý zblízka nedokázal poslať puk do siete ponad betón ležiaceho Garnetta. "Belasí" sa zamieravali najmä na pozorné bránenie, do útočných akcií sa dostávali sporadicky, v prvej tretine prehrali na strely 5:17.

V úvode druhej časti najprv Radulov zblízka poslal puk iba do pripraveného Garnetta a potom z ničoho nič udrelo na opačnej strane. V 24. min. sa po akcii Skokana po ľavom krídle dostal k odrazenému puku Viedenský a strelou bez prípravy nedal Galimovovi šancu - 0:1. Slovanistom dodal gól odvahu a o malú chvíľu letela strela Jegliča iba tesne nad bránku CSKA. Hra sa vyrovnala, aj pred Galimovom začalo byť rušnejšie, v presilovke pri vylúčení Zajceva sa Slovan nasťahoval do útočného pásma, pokusy Sersena či Barkera však minuli cieľ. Akcie sa potom v rýchlom slede striedali na oboch stranách, vietor v obrane hostí robil najmä agilný Radulov. Říhovi zverenci sa v závere tretiny nevyvarovali faulov, a tak hráči CSKA hrali štyri minúty v početnej výhode, v ktorej si vytvorili chvíľami drvivý tlak. V 39. min. Garnett zlikvidoval strelu Muršaka a následne vykúzlil parádny zákrok pri šanci Radulova, ktorý pálil od pravého kruhu.

Tretie dejstvo začali Moskovčania mohutným náporom. Garnett však bol mužom na svojom mieste, keď vyriešil aj nepríjemnú skrumáž pred bránkou. Na opačnej strane sa blysol Skalický, Galimov mal čo robiť, aby mu puk neprepadol pomedzi betóny do siete. Hostia si potom vydýchli, keď po prihrávke Radulova zakončoval Muršak bekhendom len do Garnetta a potom naservírovala domáca 47-ka ako na podnose puk aj Kugryševovi, ktorý ale tiesnený nedokázal presne zacieliť. Kanadský brankár si držal čistý štít aj v 50. minúte po šanci Andronova, ktorý v dobrej pozícii neprekonal ležiaceho gólmana. Slovan potom prežil bez ujmy aj vylúčenie Barkera. Domáci hráči vystupňovali svoj tlak, v 59. minúte pohorel v šanci Radulov. V samom závere Moskovčania odvolali brankára, no ani to im nepomohlo, naopak Paré gólom do prázdnej bránky spečatil triumf "belasých".

Miloš Říha, tréner Slovana: "Proti veľmi silnému súperovi sme podali od začiatku až do konca zodpovedný disciplinovaný výkon, ktorý podporil výborným výkon Michael Garnett."