Slovan prehral v Novosibirsku, Říha: V hre 5 na 5 sme boli lepším tímom

NETKY.SK • 1 Február 2016, 08:42 • 2 min

NOVOSIBIRSK - Hokejisti Slovana Bratislava prehrali v nedeľňajšom zápase základnej časti KHL na ľade jedného z najlepších tímov Východnej konferencie Sibiru Novosibirsk 2:3, keď rozhodujúci gól inkasovali necelých šesť minút pred koncom počas vlastnej presilovky z hokejky Maxima Šalunova.

"Belasí" tak v tabuľke Západnej konferencie zostávajú na ôsmom mieste so šesťbodovým náskokom pred Dinamom Minsk, bieloruský konkurent má však zápas k dobru.

Do zostavy Slovana sa po doliečení ľahšej virózy vrátil kanadský obranca Cam Barker, chýbal však zranený Patrik Luža. Hosťom nevyšiel úvod a v Ľadovom paláci športu Sibir od 5. minúty prehrávali po góle Davida Ullströma. V druhej tretine však svoj výkon vygradovali a dočkali sa obratu. V priebehu 59 sekúnd namierili do čierneho Lukáš Kašpar a Andrej Šťastný. Domáci vyrovnali v polovici stretnutia po individuálnej akcii Maxima Šalunova a v 55. minúte ten istý hráč zasadil slovanistom rozhodujúci úder vo vlastnom oslabení.

Zverenci trénera Miloša Říhu tak nenadviazali na víťazstvo 3:2 z ľadu Metallurgu Novokuzneck. V rámci aktuálneho výjazdu sa najbližšie predstavia v utorok 2. februára o 10.30 SEČ na ľade Admiralu Vladivostok, štvorzápasový trip zakončia vo štvrtok 4. februára duelom v Chabarovsku s miestnym Amurom (10.30).

KHL - základná časť:

Sibir Novosibirsk - Slovan Bratislava 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)

Góly: 6. Ullström (Mišarin), 33. Šalunov (Ignatovič), 55. Šalunov (Sannikov) - 22. Kašpar (Barker), 23. Šťastný (Surový). Rozhodovali: Buturlin, Oskirko – Litvinov, Misjur, vylúčení: 10:8 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0, zmeny: Slovan od 7. min. s Rosandičom namiesto Starostu, 7400 divákov.

zostavy:

Sibir Novosibirsk: Salák – Alexejev, Mišarin, Menšikov, Meszároš, Vereščagin, Ignatovič, Naumov, Beljakov – Šumakov, Šalunov, Sannikov – Vorošilo, Ullström, Butuzov – Okulov, Jakovlev, Fefelov – Kopejkin, Gubin, Žafjarov

Slovan Bratislava: Brust - Barker, Kundrátek, Starosta, Švarný, Sersen, Mihálik - Kašpar, Viedenský, Nedorost - Jeglič, Tičar, Šťastný - Miklík, Surový, Bartovič - Nagy, Lušňák, Skalický

Slovanisti nevstúpili do zápasu dobre. Už po pár sekundách sa nevydaril výlet mimo bránkoviska Brustovi a Sannikov mohol skórovať do opustenej bránky, v poslednej chvíli zastúpil kanadského brankára spoluhráč Viedenský. Následne putoval na trestnú lavicu Kundrátek za nedovolené bránenie a ponúknutú presilovku domáci využili zásluhou Ullströma, ktorý úspešne tečoval puk po nahodení Mišarina. Domáci boli aj naďalej aktívnejším tímom, v 12. minúte vystrelil nebezpečne spomedzi kruhov Butuzov, no brankár Slovana zastavil puk betónom. "Belasí" postupne herne ožili, pohrozili Kundrátkom i Miklíkom, Salák bol ale pozorný. Hru potom rozkúskovali vylúčenia, ktoré pribrzdili dovtedy pomerne rýchle tempo stretnutia.

Druhú tretinu začali Říhovi zverenci presilovkou, v ktorej sa dočkali vyrovnania. Kašpar z uhla vystrelil a dokázal nájsť medzeru v postoji krajana Saláka, puk prešiel popod brankárove betóny za čiaru. Slovan to nakoplo a o minútu už viedol, keď Šťastný sklepol do siete Surového strelu. Zápas dostal novú dimenziu, hra nabrala ešte väčší spád a diváci boli vo vare. Sibir reagoval mohutnou ofenzívou, v početnej výhode zavrel Bratislavčanov, Brust však vyrazil strelu Šumakova, parádnym semaforom vystavil aj stopku Šalunovovi a neujal sa ani pokus Gubina. Brankárovi hostí pomohla aj konštrukcia bránky. V 33. min. to už domácim vyšlo, Šalunov prešiel cez Mihálika, položil si aj Brusta a elegantne zasunul puk k žrdi - 2:2. Otvorený hokej pokračoval, v drese Slovana to skúšal Nagy, Salák však zlikvidoval jeho strelu z pravého kruhu i pokus Mihálika. Na druhej strane nevyužil rýchle prečíslenie 2 na 1 Vorošilo.

Rušný hokej pokračoval aj v treťom dejstve, tímy však už tak neotvárali obrany, vedomí si, že jedna chyba by im mohla byť osudnou. V hre 4 na 4 zatlačil Slovan domácich v ich obrannom pásme, individuálnou akciou to najprv skúšal Nagy, vzápätí Barker vyslal na Saláka delovku, český brankár však vyrazil jeho pokus na ochrannú sieť. Hráči Sibiru odpovedali tlakom počas vylúčenia Kundrátka, Šalunov a Sannikov však stroskotali na Brustovi. Veľkú šancu na rozhodnutie zahodil v 52. min. Nedorost. V 54. min. trafil Šumakov do tváre Bartoviča a za nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou putoval na trestnú lavicu. Hostia však presilovku nezvládli a sami v nej inkasovali, keď Šalunov spoza kruhov prestrelil Brusta - 3:2. Tréner Slovana Říha reagoval oddychovým časom. "Belasí" v závere zamkli súpera, Kašpar to skúšal spoza bránky, dobrú príležitosť spálil Skalický. Slovanistom nepomohla k vyrovnaniu už ani power play bez brankára, ktorú ešte zvýraznilo vylúčenie Ignatoviča.

Miloš Říha, tréner Slovana (zdroj: hcslovan.sk): "Videli sme atraktívny zápas, vo výbornej atmosfére. Myslím si, že sme boli v hre päť na päť lepším tímom, žiaľ nepremenili sme vyložené šance, ktoré sme si vypracovali. Naopak, po hrúbke vo vlastnej presilovke sme inkasovali rozhodujúci gól."