Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. mar. 2021Fridrich
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
15.03.2019 11:20 Ekonomika
Slovákov, ktorí kvôli Brexitu uvažujú o návrate domov, môže prilákať aj zvyšovanie platov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.03.2019 11:20 Ekonomika

Slovákov, ktorí kvôli Brexitu uvažujú o návrate domov, môže prilákať aj zvyšovanie platovBRATISLAVA - Pokiaľ veľká Británia opustí Európsku úniu, cudzinci to budú mať ťažšie s uplatnením sa na pracovnom trhu. Slováci pracujúci na britských ostrovoch by tak mohli uvažovať o návrate domov a problém so získavaním pracovnej sily u našich zamestnávateľov by sa tak mohol vyriešiť.


Na Slovensku je takmer 81 000 voľných pracovných miest. Podľa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny by sa mohol zdvihnúť záujem o pracovné miesta v našej krajine, pokiaľ by sa zvýšili aj platy.

 

"Situácia na slovenskom trhu práce sa v posledných rokoch výrazne zlepšila, zamestnávatelia pociťujú nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, čo spôsobuje aj silnejší rast miezd. Práve vyššie mzdy môžu byť pre Slovákov pracujúcich v zahraničí dôvodom, pre ktorý by sa mohli vrátiť späť na Slovensko bez toho, aby sa zhoršila ich životná situácia," tvrdí tlačový odbor ministerstva.

 

 

Celý proces okolo Brexitu je nepredvídateľný a komplikovaný. Rezort práce zastáva teda názor, že je veľmi obtiažne odhadnúť, koľko ľudí by sa vrátilo a začalo tu pracovať. 

 

"Navyše, Spojené kráľovstvo ponúka pracovnej sile z EÚ zjednodušené získanie štatútu trvalého pobytu (tzv. settled status) alebo štatútu prechodného pobytu (tzv. pre-settled status). Preto momentálne nepovažujeme za odôvodnené predpokladať návrat veľkého počtu občanov SR iba z dôvodu brexitu," konštatuje rezort práce.

 

 

Slováci pracujúci v zahraničí by mohli zaplniť napr. pracovné miesta zo zoznamu nedostatkových profesií, ktorý štvrťročne aktualizuje ústredie práce. "Do okruhu aktuálne nedostatkových profesií spadajú zamestnania vyžadujúce si rôzny stupeň vzdelania a skúseností, od riadiacich pracovníkov vo finančných službách a IT až po pomocných pracovníkov v rôznych odvetviach priemyslu,“ doplnilo ministerstvo.

 

 

Na internetovom sprievodcovi trhom práce, ktoré zriadilo ministerstvo, môžu Slováci, ktorí uvažujú o návrate do vlasti, nájsť aktuálne inzeráty voľných pracovných miest aj ponuku mzdy v jednotlivých odvetviach. Stránka trendyprace.sk ponúka vyhľadávanie konkrétnych študijných odborov,  pri ktorých dá zistiť, aká je šanca na uplatnenie sa na trhu práce za obdobie piatich rokov, a aká mzda sa dá od konkrétneho pracovného imiesta očakávať.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok