AKTUALIZOVANÉ Slováci zdolali Maltu 3:0. Ďakujeme, chlapci, ďakujeme Slovinci!

NETKY.SK • 8 Október 2017, 22:52 • 2 min

RNAVA - Slovenská futbalová reprezentácia si udržala teoretickú nádej na účasť v baráži MS 2018. V nedeľňajšom zápase F-skupiny kvalifikácie zvíťazila v Trnave nad outsiderom z Malty 3:0 a do kariet jej zahrala aj pomoc Slovinska, ktoré doma remizovalo so Škótskom 2:2. Hráči po zápase neskrývali radosť.

Zverenci trénera Jána Kozáka sa vrátili pred Škótov na druhé miesto konečnej tabuľky a či budú mať šancu zabojovať o šampionát v Rusku v novembrovej baráži, ukážu pondelňajšie zápasy v ďalších skupinách. Z pohľadu SR budú zaujímavé duely Wales - Írsko a Ukrajina - Chorvátsko, z ktorých potrebujú Slováci aspoň jeden nerozhodný výsledok. V hre je aj možnosť, že Srbsko prehrá s Gruzínskom, resp. Grécko nezdolá doma Gibraltár a súčasne Bosna a Hercegovina získa všetky body v Estónsku, tieto sú však skôr z ríše snov.

Z F-skupiny si priamy postup na mundial do Ruska vybojovalo už po 9. kolách Anglicko. Slováci v kvalifikácii MS 2018 získali celkovo 18 bodov za šesť výhier a štyri prehry, do tabuľky druhých si berú 12 bodov a skóre +5.

Na takmer vypredanom ŠAM v Trnave to bola v prvom polčase hra slovenskej mačky s maltskou myšou. Domáci súpera takmer nepustili na vlastnú polovicu. Dobre kombinovali, ale len po šestnástku Malty. Tam narážali na pozornú defenzívu hostí. Do prvej väčšej šance sa dostal v 16. minúte Nemec, ale mieril vedľa. V 21. minúte si Rusnák prebral loptu v šestnástke, bol sám, ale zbytočne sa miesto strely rozhodol prihrávať hlavou. Po necelej polhodine zahrozili prvýkrát súvislejšie hostia, Effiong sa dostal do brejku, ale trafil len bočnú sieť Dúbravkovej brány. Slováci napokon otvorili skóre v 33. minúte, keď Hamšík peknou prihrávkou vysunul Nemca a ten pred brankárom Hoggom nezaváhal - 1:0. V ďalšom priebehu ešte zaujala hlavička Škriniara po rohu, priestor troch žrdí však minula.

Aj v druhom polčase sa hralo prevažne na polovici hostí. V 55. minúte sa ocitol Škriniar sám pred Hoggom, ale namieril iba do neho. Malťania v 62. minúte urobili v obrane hrubú chybu, Škriniar obral pri ich šestnástke protihráča o loptu, prihral Nemcovi, ten si ju naviedol do palebnej pozície a nezadržateľne prízemnou strelou k pravej tyčke zvýšil na 2:0. Bol to už jeho jedenásty gól v najcennejšom drese. Domáci sa dostali definitívne na koňa a v 69. minúte po dravom prieniku Rusnáka do šestnástky jeho krížnu prihrávku dorazil do siete Duda. V 79. minúte mohol prikrášliť výsledok Weiss, z ostrého uhla zakončil, ale Hogg vyrazil na roh. Napriek ďalšiemu tlaku a veľkej šanci striedajúceho Mihalíka v nadstavenom čase už domáci gól nepridali, pozíciu favorita potvrdili zaslúženým víťazstvom a budú čakať, či to bude stačiť na baráž.

Hlasy po zápase (zdroj: RTVS):

Marek Hamšík, stredopoliar SR: "Som rád, že sme splnili úlohu a zvíťazili. V hlavách sme boli nastavení na víťazstvo, a to sa nám podarilo, aj atmosféra bola super. Ľudia si možno mysleli, že v Škótsku uhráme dobrý výsledok a doma už budeme oslavovať. Som rád, že prišli v takom počte a že nás povzbudzujú. Zajtra musíme všetci držať prsty pred obrazovkami a hádam zo vyjde. Super, v to sme dúfali, že my zvíťazíme a Škóti nie. Ešte zostávajú nejaké zápasy, aby sa nám to podarilo, tak dúfajme. Zvíťazili sme zaslúžene."

Adam Nemec, autor dvoch gólov SR: "Takéto zápasy sú pre nás najnáročnejšie, ťažko niečo vymyslieť. Ukázalo sa, že kvalita je na našej strane. Máme kvalitných hráčov, ktorí vedia utvoriť šance, a v nedeľu sme tri premenili. Teším sa, že môžem hrať s takými kvalitnými futbalistami. Teší nás remíza Škótska."

Ján Kozák (tréner Slovenska): "Som veľmi šťastný, že prišlo toľko ľudí na zápas s Maltou. Bol plný štadión, fantastická atmosféra, kvôli tomu sa oplatí hrať futbal. Dnes už aj Malťania kompaktne bránia, otvoriť hocijakého súpera dnes nie je jednoduché. Nám sa to podarilo a po prvom góle už prišla ľahkosť v našej hre. Takže som spokojný. Zápas Škótov v Slovinsku som nesledoval, sústredil som sa na svoju robotu. Naši hráči podali dobrý výkon, ostatné veci idú mimo nás. Som realista, vedel som pred začiatkom kvalifikácie, aká je situácia, že Anglicko je topfavorit a potom sú štyri mužstvá, ktoré môžu vyhrať každý s každým. A navyše, s väčšinou z tých súperov sme ani nemali dobrú bilanciu. Pre mňa bolo dôležité skončiť na druhom mieste, to sme splnili. Toto mužstvo si zaslúži hrať baráž. Veľmi ma bude mrzieť, ak nám ten jeden bod bude chýbať."

Pietro Ghedin (tréner Malty): "Nie som šťastný, lebo sme prehrali 0:3. Po šiestich rokoch je správny časť odísť od reprezentácie. Slovensko hralo skutočne dobre, je to veľmi silný súper. My sme urobili veľa chýb, je však ťažké hrať pod tlakom.“

Martin Škrtel (obranca a kapitán SR): "Na tento zápas sme sa potrebovali skoncentrovať. Mali sme za sebou nešťastný duel v Škótsku, snažili sme sa dať psychicky dokopy. Potrebovali sme vyhrať, ale vedeli sme, s čím sem Malta príde. Bolo to o tom, kedy prelomíme ich obranu. Som rád, že sme to zvládli. Z reakcií divákov sme vedeli ako sa to vyvíja v Slovinsku, som rád, že sa to takto skončilo. Škoda, že sme museli a stále musíme čakať. Mohli sme už byť postupujúci. Rozídeme sa teraz do svojich klubov, ďalší vývoj budeme sledovať individuálne. Ťažko povedať, aké máme šance na postup. Verím tomu, že ak všetky tie mužstvá čo musia vyhrať, budú do toho búšiť, tak jeden z tých zápasov sa skončí remízou. Lopta je guľatá. Uvidíme."

Martin Dúbravka, brankár SR: "Sú zápasy, keď je práce viac, inokedy zasa menej. Dnes to bol druhý prípad, ale o to viac to bolo pre mňa náročné na sústredenie. Chalani hrali výborne, dominovali a do ničoho Maltu nepustili. Som optimista, dúfam, že nám zahrá do kariet aspoň jeden zo zostávajúcich zápasov a budeme sa tešiť."

Albert Rusnák, krídelník SR: "Museli sme vyhrať a to sme splnili. Strelili sme tri góly, získali všetky body, Škóti nevyhrali, všetko vyšlo. Budeme čakať do zajtra, ako sa naša situácia okolo baráže vyvinie. Ja v tom čase budem letieť do USA, nechám sa prekvapiť, ako sa to skončí."

Kvalifikácia MS 2018 - 10. kolo:

F-skupina:

Trnava

SR - Malta 3:0 (1:0)

Góly: 33. a 62. Nemec, 69. Duda. Rozhodovali: Mazzoleni - Tonolini, Crispo (všetci Tal.), ŽK: Duda, Hubočan - P. Fenech, Pisani, Schembri, J. Zerafa, 17.774 divákov.

zostavy a striedania:

SR: Dúbravka - Pekarík, Škrtel, Škriniar, Hubočan (87. Mazáň) - Lobotka - Rusnák (87. Mihalík), Duda, Hamšík, Weiss - Nemec

Malta: Hogg - S. Borg, Agius, Camilleri, J. Zerafa - Pisani, R. Fenech, P. Fenech (88. C. Borg), Gambin (76. Failla) - Effiong, Schembri

Vilnius

Litva - Anglicko 0:1 (0:1)

Gól: 27. Kane (z 11 m). Rozhodoval: Grinfeld (Izr.)

Ľubľana

Slovinsko - Škótsko 2:2 (0:1)

Góly: 52. a 72. Bezjak - 32. Griffiths, 88. Snodgrass. Rozhodoval: Eriksson (Švéd.), ČK: 90.+2 Cesar (Slovinsko)

6. Malta 10 0 1 9 3:25 1

Poľsko sa stalo šiestym európskym účastníkom záverečného turnaja. Na spečatenie postupu z E-skupiny mu stačilo doma uhrať bod s Čiernou Horou, no nenechalo nič na náhodu a triumfovalo 4:2. Už do 16. minúty viedlo 2:0, súper vyrovnal v druhom polčase, Poliaci však na konci strhli víťazstvo na svoju stranu. Dánsko sa z tejto skupiny dostalo do baráže, do tabuľky druhých tímov sa po remíze 1:1 s Rumunskom zaradilo so štrnástimi bodmi.

E-skupina:

Varšava

Poľsko - Čierna Hora 4:2 (2:0)

Góly: 6. Maczynski, 16. Grosicki, 85. Lewandowski, 87. Stojkovič (vlastný) - 78. Mugosa, 83. Tomaševič. Rozhodoval: Orsato (Tal.)

Kodaň

Dánsko - Rumunsko 1:1 (0:0)

Góly: 59. Eriksen (z 11 m) - 88. Deac. Rozhodoval: Aytekin (Nem.), ČK: 63. Ganea (Rumunsko) po 2. ŽK

Astana

Kazachstan - Arménsko 1:1 (0:1)

Góly: 62. Turysbek - 26. Mchitarjan. Rozhodoval: Tean (Mol.)

6. Kazachstan 10 0 3 7 6:26 3

V C-skupine už bolo o všetkom podstatnom rozhodnuté. Nemecko ako úradujúci majster sveta si účasť v Rusku zabezpečilo v predstihu a naplno zabodovalo vo všetkých desiatich zápasoch. V nedeľu si na vlastnej pôde poradilo s Azerbajdžanom 5:1. Severné Írsko disponovalo pred výkopom istotou druhej pozície, ba aj barážovej miestenky, keďže i v prípade prehry (0:1) v Nórsku malo v tabuľke druhých tímov trinásť bodov.

C-skupina:

Plzeň

Česko - San Maríno 5:0 (3:0)

Góly: 8. a 23. Krmenčík, 27. Kopic, 71. Novák, 83. Kadlec. Rozhodoval: Troleis (Faer. os.)

Kaiserslautern

Nemecko - Azerbajdžan 5:1 (1:1)

Góly: 9. a 66. Goretzka, 55. Wagner, 64. Rüdiger, 81. Can - 34. Šejdajev. Rozhodoval: Treimanis (Lot.)