Slováci vstúpili do bojov o ME demontážou Izraelu

NETKY.SK • 28 Október 2010, 07:44 • 2 min

Slovenskí hádzanári úspešne vstúpili do bojov o majstrovstvá Európy 2012 v Srbsku. V úvodnom vystúpení v 4. kvalifikačnej skupine zdolali v stredu v Považskej Bystrici jednoznačným spôsobom Izrael 38:24 a získali prvé dva body. V siedmom vzájomnom dueli so židovským štátom v samostatnej ére si Slováci pripísali šiesty triumf a to s doposiaľ najvyšším rozdielom.   Už v nedeľu sa zverenci trénera Zoltána Heistera predstavia v 2. kole v čiernohorskom Bare (18.00) v dueli s domácou reprezentáciou.   Návrat po štyroch rokoch do považskobystrickej haly mal spočiatku veľmi pokojný nádych. Domáci sa síce príliš v útoku netrápili, no veľa práce v hľadaní cesty k Štochlovej bránke nemali ani ich súperi a vždy dokázali odpovedať na slovenské góly. V úvode upútal minisúboj Štochla s Pomerantzom, ktorý sa z dvoch sedmičiek skončil zmierlivo 1:1. Po prvý raz sa Slovákom do výraznejšieho náskoku podarilo dostať až v 11. minúte, no ani po 7:4 ešte duel nemal pre Heisterovcov jednoznačný smer. Na palubovke začal domáci tím dominovať až o dve minúty neskôr po prvom góle považskobystrického odchovanca Kukučku a následnom úspechu Tomáša Straňovského (10:6). Slováci využívali prevahu v centimetroch, kilogramoch a hlavne na krídlach aj v km/h a úplne ovládli hru (16:9). Štochl mal pritom na konte stále len jeden zákrok, no práve dlhoročný reprezentačný pilier zahviezdil v závere polčasu. Nazbieral ešte sedem efektných zákrokov a aj vďaka nemu sa Izraelčania pred prestávkou neotriasli. Hostia však začali veľmi dobre v druhom dejstve, prvé štyri minúty nedovolili Slovákom skórovať a priblížili sa na 20:16. Nasledovala obojstranne nervózna fáza hry a hráčom s dvojkrížmi sa nedarilo zasadiť rozhodujúci úder. Vysunutá obrana súperov im začala robiť väčšie problémy, zhoršili sa v streleckej efektivite (vrátane zahodenej sedmičky Martina Straňovského) a nedostávali sa do brejkov. Opäť sa však mohli spoľahnúť na skvelého Štochla, ktorý bránil dramatickejšej zápletke. Po sedmičke Kukučku však už bolo o osem a domáci na radosť takmer vypredanej haly v záverečnej desaťminútovke už smerovali k "nudnému" happyendu. Exhibíciu s dvojciferným rozdielom v skóre ozdobil gólom cez celé ihrisko aj Štochl.
Tréner SR Zoltán Heister: "Chlapci do bodky splnili predzápasové pokyny. Hrali sme agresívne v obrane i v útoku a to platilo na súpera. V prvom polčase sme ešte urobili pár chýb v obrane, ale potom sa to už rozbehlo a som spokojný s výkonom."

Asistent trénera Izraelu Saar Frenkel: "Mám veľký rešpekt voči slovenskému tímu, ale veľmi ma mrzí konečné skóre. Skoro celý zápas sme sa držali veľmi blízko, no záver sme nezvládli. Musíme to hodiť za hlavu a pripraviť sa dobre na Švédsko."
     kvalifikácia ME 2012, 4. skupina   Slovensko - Izrael 38:24 (20:14)   Zostava a góly SR: Štochl 1, Paul - Szücs 6, Kukučka 6/2, Šulc, Nižňan 1, T. Urban 4, Valo 3, Kopčo 2, Tarhai 1, Petro, Baláž 1, Mazák, T. Straňovský 6, Antl, M. Straňovský 7. Najviac gólov Izraelu: Avraham 9/2, Pomerantz 7/2, Smoler 3, rozhodcovia: Chaskis, Tsakonas (obaja Gr.), vylúčenia: 4:4, 7m hody: 3/2 - 6/5, 1350 divákov.     Ďalší program 4. skupiny:   1. kolo
28. októbra: Švédsko - Čierna Hora (19.15, Kristianstad)   2. kolo   31. októbra: Čierna Hora - Slovensko (18.00, Bar), Izrael - Švédsko (18.30, Rishion Le Zion)   3. kolo   9./10. marca 2011: Slovensko - Švédsko, Izrael - Čierna Hora   4. kolo   12./13. marca 2011: Švédsko - Slovensko, Čierna Hora - Izrael   5. kolo   8./9. júna 2011: Čierna Hora - Švédsko, Izrael - Slovensko   6. kolo   11./12. júna 2011: Švédsko - Izrael, Slovensko - Čierna Hora