Slováci si poradili s Izraelom 3:1 a postúpili na FInal Four

NETKY.SK • 24 Jún 2012, 07:38 • 2 min

Slováci si poradili s Izraelom 3 1 a postúpili na FInal Four - Ostatné športy Slovenskí volejbaloví reprezentanti uspeli aj vo svojom druhom zápase na poslednom 5. turnaji A-skupiny Európskej ligy.

Slovenskí volejbaloví reprezentanti uspeli aj vo svojom druhom zápase na poslednom 5. turnaji A-skupiny Európskej ligy. Zverenci trénera Štefana Chrtianskeho zdolali Izrael 3:1 zabezpečili si tak definitívne postup na turnaj Final Four, ktorý sa uskutoční už na budúci víkend v tureckej Ankare.       Celkovo to bude už piata účasť Slovenska na záverečnom turnaji v deväťročnej histórii súťaže. Európsku ligu vyhrali Slováci ako jediní dvakrát v rokoch 2008 a pred rokom práve v Steel Aréne. V prvom zápase sobotňajšieho programu v Košiciach zdolali Španieli po boji Dánsko 3:2 a zabezpečili si tak prvé miesto v skupine. V nedeľu sa stretne od 15:00 Dánsko s Izraelom a o 17:30 nastúpia v repríze minuloročného finále EL Slováci proti Španielom.             Slovensko - Izrael 3:1 (23, 16, -22, 20)       Zápas trval: 110 minút. Rozhodovali: Wolf (Švajč.), Mocsnik (Maď.), 1200 divákov.       SLOVENSKO: Zaťko, Bencz, Száraz, Chrtiansky ml., Ogurčák, Kašper, libero Kubš (Končál, Hriňák, Joščák, Jakubov). Tréner: Š. Chrtiansky st.       Izrael: Katzenelson, Ben Gal, Šafranovič, Stein, Sokolov, Faiga, libero Schwartz-Shmoel (Hilman, Z. Bar Netzer, Herško). Tréner: Z. Bar Netzer.             Slováci nezačali súboj s Izraelom dobre. Trápili sa v útoku a súper sa dostal do vedenia 7:1 a 8:2. Tréner Chrtiansky reagoval výmenou nahrávačov, Zaťka nahradil Končál, ktorý tak absolvoval reprezentačnú premiéru. Slováci pri podaní kapitána Ogurčáka znížili z 11:5 na 11:8 a tréner hostí si vzal oddychový čas. Aj ďalší bod získali naši, keď Ban Gala zablokoval Chrtiansky a bolo 11:9. Potom však spravili slovenskí volejbalisti chyby a za stavu 14:10 prišiel Hriňák za Chrtianskeho a po ďalšom bode Izraelčanov sa vrátil Zaťko. Na druhom technickom timeoute viedli hostia 16:11 a Joščák nahradil Kašpera. Slováci esom Bencza znížili na 18:21. Domáci povzbudzovaní divákmi v Steel Aréne ožili a po Chrtianskeho ese a úspešnom dvojbloku Zaťko, Joščák bolo už len o bod - 21:22. Po ďalšom úspešnom bloku Zaťka a ese Chrtianskeho Slováci viedli 23:22! Prvý setbal mali domáci, Joščák stredom úspešne upravil na 24:23. Na servis prišiel Kašper a po jeho úspešnej "plachte", keď situáciu nezvládol Šafranovič, vyhrali Slováci prvý set 25:23.       V druhom sete vrátil Chrtiansky základnú zostavu a Slováci hneď v úvode získali brejky. Ogurčák blokom a potom útokom upravil na 7:3 a po aute Faigu bolo už 8:3. Slováci jasne dominovali a krásnymi útokmi i vydarenými zákrokmi v obrane v poli bavili divákov. Chrtiansky parádne zvýšil na 13:6. Potom zachránil výborne v poli Kubš a blokár Kašper dostal Slovákov do vedenia 16:8. Izrael potom znížil z 20:11 na 20:14 a tréner Slovákov si zobral time. Náskok však bol stále komfortný. Prvý setbal mali Slováci po krásnom bloku Bencza - 24:15. Set ukončil pokazeným servisom Steina a domáci ho vyhrali 25:16.       Tretí set začali lepšie hostia, ktorí viedli na prvom technickom timeoute 8:5. Slováci potom po vydarenom útoku Ogurčáka a ulievke Chrtianskeho znížili zo 7:11 na 10:11. Time Izrael. Hostia sa potom dostali do vedenia 15:11, ale Slováci pri servise Chrtianskeho znížili na 14:15. Slováci výborne bránili na sieti, Hilman sa dvakrát nepresadil, následne dal aut a bolo 15:15. Izrael získal opäť brejk po úspešnom útoku Hilmana z doskoku - 19:17. Po oddychovom čase dal Ogurčák aut a hostia viedli 20:17. Potom práve Ogurčák upravil na 19:20 a v koncovke bolo všetko otvorené. Po aute Ben Gala bolo vyrovnané 22:22, lenže potom spravili naši technickú chybu, z doskoku sa nepresadil Ogurčák a Izrael vyhral tretí set 25:22.       V úvode štvrtého setu sa dvakrát presadil Joščák a Slováci viedli 4:1. Na prvom technickom timeoute mali naši stále trojbodový náskok - 8:5. Izrael sa však nevzdával a znížil na rozdiel bodu - 12:11. Potom však výborne podal Ogurčák a Bencz dokončil na sieti prácu - 16:13. Za stavu 17:14 spravil tréner Chrtiansky zmenu na poste univerzála, Bencza nahradil Jakubov. Po krásnom bloku Joščáka viedli naši už 21:16, ale Izrael znížil na 21:19. Potom sa však dvakrát blysol Ogurčák, následne boli Izraelčania v sieti a Slováci mali mečbaly - 24:19. Slováci vyhrali štvrtý set 25:20, celý zápas 3:1 a postúpili na Final Four. Najlepšími hráčmi zápasu sa stali František Ogurčák a Omri Schwartz-Shmoel.

Zdroj: SVF /TASR