Slováci pri sporení chcú istotu dobrej budúcnosti

NETKY.SK • 30 Október 2015, 10:36 • 2 min
Slováci pri sporení chcú istotu dobrej budúcnosti

BRATISLAVA - Úspory Slovákov rastú a najčastejším dôvodom sporenia sú nepredvídateľné udalosti a horšie časy. Ako vyplynulo z prieskumu Poštovej banky v spolupráci s prieskumnou agentúrou 2muse, ak by mali Slováci k dispozícii voľných 20 tis. eur, využili by ich na zabezpečenie dobrej budúcnosti pre seba a svoje deti. Z údajov ČSOB vyplynulo, že klienti si peniaze najčastejšie dávajú na sporiace účty.

slovakia

left justify in out

Ak majú Slováci možnosť odložiť a následne investovať peniaze, robia tak podľa Poštovej banky hlavne s ohľadom na aktuálne potreby seba, svojej rodiny a najbližších. A pokiaľ je v ohrození zdravie niekoho z nich, investícia do zdravia bude podľa hovorkyne Poštovej banky Anny Jamborovej voľbou číslo jedna. Až 76 % opýtaných by v prípade potreby využilo voľných 20 tis. eur na zaplatenie operácie alebo liečby pre seba alebo svoju rodinu.


Hoci úrokové sadzby v súčasnosti nahrávajú skôr úverom, miera úspor Slovákov v posledných rokoch neustále rastie. Podľa analytikov je teraz najvyššia za ostatných 15 rokov. “Stále platí, že ľudia si najviac sporia, aby mali rezervu na nepredvídateľné udalosti,“ vysvetľuje dôvody Katarína Vatrtlová, vedúca oddelenia bežných úverov a transakcií vo VÚB.


V porovnaní s minulosťou svoje návyky Slováci pomaly menia. “Rovnako ako vo vyspelých krajinách sa čoraz viac zaujímame o sporenie na zabezpečenie štúdia pre svoje deti,“ povedala Vatrtlová. Ako uviedla Sberbank Slovensko, treba byť pripravený na nečakané a väčšinou neželané situácie ako výpadok príjmu, či nečakané výdavky. Preto je dobré mať podľa Sberbank určitú finančnú rezervu, ktorú môžeme získať pravidelným sporením.


Podľa štatistík ČSOB takmer polovica klientov pravidelne sporí prostredníctvom trvalých príkazov. Ostatní si odkladajú bokom sumu, ktorú sa im v daný mesiac podarí z výplaty ušetriť. Peniaze si najčastejšie dávajú podľa hovorkyne ČSOB Zuzany Eliášovej na sporiace účty a 240 eur je priemerná suma, ktorú si človek jednorazovo vloží na sporiaci účet. Tí, ktorí si sporia pravidelne prostredníctvom nastaveného trvalého príkazu, si na sporiaci účet ČSOB posielajú každý mesiac v priemere viac ako 60 eur.


Potreba mať finančnú istotu kopíruje aj výsledky európskeho štatistického úradu Eurostat. Z nich vyplýva, že 38,9 % slovenských domácností aktuálne nie je schopných čeliť neočakávaným finančným výdavkom. “Až dve tretiny domácností s jedným rodičom a dieťaťom, resp. deťmi nedokážu čeliť nečakaným výdavkom. Neplánované výdavky ale predstavujú problém aj pre vyše polovicu domácnosti, v ktorých žije sám jeden dôchodca,“ povedala analytička Poštovej banky Jana Glasová.


Zlatým pravidlom podľa VÚB banky je sporiť si z toho, čo ľudia zarobia, nie z toho, čo im na konci dňa zostane. Častou chybou, ktorú Slováci robia pri sporení, býva podľa Vatrtlovej aj to, že im chýba vytrvalosť a disciplína. Slováci zároveň často podľa nej skracujú čas sporenia. Ideálne je, aby suma pravidelného sporenia predstavovala minimálne 10 % príjmu.

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies