Slováci prehrali v Petrohrade s domácimi Rusmi

NETKY.SK • 26 Máj 2014, 18:04 • 2 min

PETROHRAD - Slovenská futbalová reprezentácia prehrala v pondelkovom prípravnom zápase s výberom Ruska 0:1 (0:0). Jediný gól duelu dosiahol útočník Alexander Keržakov, ktorý v 82. min hlavou prekonal Jána Muchu.

Na petrohradskom štadióne Petrovskij mali v prvom polčase domáci futbalisti miernu prevahu, no neprekonali pozorného Muchu. Na opačnej strane si Akinfejev poradil s pokusmi Weissa, Maka a priamym kopom Stocha. Po zmene strán pokračovala aktívna hra domácich, ale defenzíva tímu SR bola pozorná. V 82. min centroval Kannunnikov, Keržakov bez povšimnutia dvojice slovenských obrancov vyskočil a skóroval.

Slováci majú po pondelku v kalendárnom roku 2013 bilanciu dve víťazstvá a jedna prehra, keď pred duelom v Rusku zdolali Izrael aj Čiernu Horu. V ôsmom vzájomnom súboji oboch tímov dosiahli Rusi tretí triumf, ďalšie tri stretnutia sa skončili nerozhodne a dvakrát sa z víťazstva tešili Slováci.

Výsledok - pondelok:
PETROHRAD
Rusko - Slovensko 1:0 (0:0)
Gól: 82. Keržakov, bez kariet, rozhodovali: Mark Clattenburg - Stuart Burt, Jake Collin (všetci Angl.), 12 000 divákov

Rusko: Akinfejev (74. Lodygin) - Ješčenko (46. Kozlov), V. Berezuckij, Ignaševič, Kombarov - Denisov - Samedov (75. Jonov), Fajzulin (86. Mogilevec), Dzagojev (46. Kanunnikov), Šatov - Kokorin (75. Keržakov)

Slovensko: J. Mucha - Pekarík, Gyömbér, J. Ďurica, Hubočan (76. Čikoš) - Pečovský (68. Saláta), Kiss - Mak, Weiss (72. E. Sabo), Stoch (89. Šesták) - A. Nemec (62. Sylvestr)

V 7. min potiahol Weiss lotu po pravej strane, prenikol do pokutového územia a jeho strelu "upratal“ na roh Akinfejev. Lopta sa zo štandardky dostala ku kapitánovi Ďuricovi, no ten mieril z voleja vysoko nad. Domáci futbalisti sa snažili kombinačnou hrou utvoriť si strelecké príležitosti, ale ich úsilie sa končilo pred pokutovým územím Slovákov. Po štvrťhodine hry strieľal z 20 m Stoch, no loptu zblokovala domáca defenzíva. V 20. min preveril pozornosť J. Muchu stredopoliar Dzagojev. V 27. min si Rusi vypracovali odvtedy najväčšiu šancu, ale brankár Mucha loptu vyboxoval Pečovský ju poslal do bezpečia.

Vzápätí nebezpečne pálil z uhla Kokorin, ale ani ten nenašiel recept na slovenského brankára, ktorý si na strelu Šatova z 30. min nesiahol, pretože mierila nad. Ďalšiu šancu si tím Jána Kozáka vypracoval v 38. min - Mak prenikol po pravej strane, no jeho tvrdá strela skončila v náručí pozorného Akinfejeva. V 41. min na center Pečovského nevyskočil dostatočne vysoko A. Nemec. V závere I. polčasu skončil priamy kop Stocha u Akinfejeva.

V 50. min sa Gyömbér prebojoval až do pokutového územia, lopta sa dostala k Stochovi, no jeho pokus neprekvapil brankára súpera. O osem minút neskôr dostal Kokorin loptu za Muchu, ale hlavný arbiter Mark Clattenburg z Anglicka odpískal postavenie mimo hry. Ofenzívne snahy slovenského družstva sa v tomto úseku hry končili väčšinou ďaleko pred šestnátskou súpera, výpady Rusov zachytávala defenzíva Slovákov zväčša na hranici pokutového územia. V 72. min na center Kozlova vyskočil najvyššie ďalší striedajúci hráč domácich Kanunnikov, ale nepodarilo sa mu skrotiť loptu a ani zakončiť.

Po sérii striedaní po pravom krídle prenikol Mak a podarilo sa mu aj vystreliť, no jeho pokus mieril vedľa bránky Lodygina. Vzápätí Sylvestr sa pokúsil vysunúť Stocha, no tesne pred ním odkopla loptu do bezpečia domáca defenzíva. V 81. min "horelo“ pred Muchom, ale Ďurica situáciu vyriešil. Už o minútu neskôr však slovenská obrana - Ďurica a Kiss - nechala Keržakova zakončiť hlavou po Kanunnikovovom centri a miláčik domácich tribún upravil na 1:0.

V záverečných minútach si už domáci tím ustrážil triumf, Slováci sa proti pripravenej defenzíve súpera nedokázali presadiť.

Hlasy po pondelkovom medzištátnom prípravnom zápase vo futbale Rusko - Slovensko (1:0) v Petrohrade:

Ján Kozák (tréner SR): "My sme prišli s úmyslom odohrať čo najlepšie stretnutie a domácich potrápiť. Darilo sa nám to dosť dlho. Rusko je doma silné a prešlo dosť veľa času, kým si utvorilo gólovú príležitosť. Keď však prišla prvá, dokázali ju využiť. V defenzíve sme hrali dobre, chýbalo mi však viac aktivity smerom dopredu.“

Ján Ďurica (obranca SR): "Bol to dobrý zápas, aj keď ťažký. Rusi mali prevahu, kontrolovali hru. Držali loptu na kopačkách, no my sme dobre bránili. Škoda inkasovaného gólu. Bola tam strata lopty v strede poľa a center do otvorenej obrany. Dnes sme mali na remízu, a preto to viac mrzí.“

Peter Pekarík (obranca SR): "Veľká škoda záveru. Počas celého duelu sme boli Rusku vyrovnaným súperom a jedna situácia nás mrzí. Mali sme bod uhrať. Rusi si niečo skúšali pred MS, majú kvalitný káder. Do top formy sa určite ešte len dostanú.“

Filip Kiss (stredopoliar SR): "Som vďačný za šancu. Nie som spokojný, pretože sme nezvíťazili a neuhrali výsledok, pre ktorý sme sem prišli. Som rád za 90 minút a dúfam, že ich príde ešte viac. V defenzíve sme boli solídni, ale smerom dopredu sme mali viac podržať loptu, nebolo to však jednoduché. Dosť veľa energie sme minuli na bránenie.“

Adam Nemec (útočník SR): „Ani jeden z tímov si toho príliš nevypracoval. Škoda jednej hlavičky, ktorá skončila v sieti. Remíza 0:0 by bola lepšia. Rusi boli nepríjemní. Prehral som mnoho súbojov, aj tie, ktoré som nemusel. “

Jakub Sylvestr (útočník SR): "Nastúpil som na približne 30 minút, snažil som sa nejako pomôcť svojím pohybom. Na ihrisku som sa cítil dobre. Škoda inkasovaného gólu v závere, bol to taký remízový zápas bez množstva šancí.“