Slováci prehrali s Fínmi 0:2

NETKY.SK • 5 Máj 2013, 14:14 • 2 min

BRATISLAVA - Slovenskí hokejoví reprezentanti nastúpili v sobotu v druhom zápase B-skupiny MS s domácim Fínskom 0:2.

Najmä v prvej tretine mali streleckú smolu, keď nevyužili minimálne toľko tutových šancí, koľko dali v piatok Francúzom za 60 minút gólov.

Vo svižnom úvode dvakrát nebezpečne zaútočili domáci, ale nasledujúca desaťminútovka patrila Slovákom. Postarali sa o to dve presilovky a medzi nimi mužstvo neustávalo v tlaku. Fíni sa mali čo obracať a za tento interval mali šťastie pri dvoch tutovkách Kopeckého i šanciach Radivojeviča, Záborského a Sekeru. Suomi úplne vyšli z rytmu, lebo Slovácí hrali nátlakovo, agresívne, stíhali korčuľovať a najmä pôsobili mimoriadne sebaisto. Súper mal iba náznak šance po zaváhaní Jurčinu. Až po desiatich minútach sa Fíni dostali nebezpečne do tesnej blízkosti Staňu a o chvíľu na to už viedli zásluhou agilného Aaltonena. Bol to opačný obraz paradoxného diania v piatkovom zápase, v ktorom svoje šance zahadzovali Francúzi a Slováci ich cvičili v efektivite. Pravda, v sobotu to bol iba úsekový moment, lebo do konca tretiny mali navrch Fíni, ktorí sa dostali aj do ďalších šancí, ale v zakončení mali smolu.

Druhá tretina priniesla tiež zaujímavý a rýchly hokej, ale aj menej priestoru na kombinácie. Fíni síce mali trochu navrch v korčuľovaní, ale svoju zvyčajne kmitavú aktivitu držali v medziach. Cítili neustále hroziace nebezpečenstvo od vyspelého súpera a ten ich sám do jedovatých konštrukcií príliš nepúšťal. Ubudlo aj vyložených šancí, ale nejaké boli, zo slovenskej strany sa v nich ocitli najmä Ölvecký a Kopecký, ale najväčšou galibou bolo zakončenie Viitaluomu, ktorý neprehodil ležiaceho Staňu. Na záver tretiny, vlastne hneď po jej skončení rozhodcovia Slovákom pomohli - zle vyhodnotili "melu" za bránkou, ktorú vyprovokoval Sersenov zákrok po odpískaní, pričom ale na trestnú šiel Mihálik a dvaja Fíni...

Lenže bola to medvedia služba, lebo slovenský tím presilovku na začiatku tretej časti prehajdákal a hneď po nej v nájazde troch na dvoch na 2:0 dorazil puk do bránky Kontiola. Fíni potom dlho vývoj kontrolovali, mali aj pár šancí, ale výborne chytal Staňa. Na druhej strane v záver opäť svojich podržal vynikajúci Raanta, najmä pri šanciach Radivojeviča a Kukumberga. V záverečnej minúte počas slovenskej power play Fíni dvakrát netrafili prázdnu bránku z jasných pozícií, čím demonštrovali, že to bol zápas dvoch vyspelých tímov so slabšou koncovkou...

Fínsko - Slovensko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Gól: 12. Aaltonen (Kontiola, Lepistö), 43. Kontiola. Rozhodcovia: Jeřábek (ČR), Vinnerborg (Švéd.) - Arm (Švajč.), Morrisopn (USA), vylúčení: 5:4 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 12.078 divákov

Zostavy

Fínsko: Raanta - Hietanen, Lepistö, Laakso, Mäntylä, Jalasvaara, Väänänen, Kukkonen, Melart - Aaltonen, Kontiola, Pesonen - Viitaluoma, Korpikoski, Salminen - Pihlström, Koskiranta, Savinainen - Hytönen, Haataja, Hagman

Slovensko: Staňa - Sekera, Mezei, Sersen, Ďaloga, Jurčina, Vydarený, Mihálik - Radivojevič, Bližňák, Kopecký - Šatan, Stümpel, L. Hudáček - Miklík, Kukumberg, Záborský - Bartek, Ölvecký, Surový

Hlasy po zápase:

Vladimír Vůjtek, tréner SR: "Myslím si, že dnes sme hrali naozaj dobre, hlavne v prvej tretine. Škoda, že sme nepremenili tie tri-štyri gólové šance, ktoré sme si vypracovali. Fínsky brankár zachytal výborne a ich prvý útok potom dvoma gólmi rozhodol zápas."

Miroslav Šatan, kapitán SR (z RTVS): "Fínom skvele zachytal brankár, ale to platí aj o našom Rasťovi Staňovi. Preto rozhodlo to, že sme na začiatku nevyužili sériu šancí, potom by sa súperovi ťažšie hralo. Aj tak sme mu boli dobrým súperom, lebo v tých ďalších dvoch tretinách už toľko šancí nebolo a mužstvá hrali veľmi dobre po taktickej stránke."

Rastislav Staňa, brankár SR: "Mám pocit, že sme väčšinu času boli lepší, ale mrzieť nás musí začiatok a zahodené šance. Ináč musím chlapcov pochváliť, lebo rýchlym Fínom nedali dýchať. Naozaj škoda tých šancí, mohli sme aj dnes uspieť."

Mário Bližňák, útočník SR: "Hrali sme dobre, na začiatku sme mali veľký tlak, mali sme tam presilovky aj šance, no nedali sme gól. Naopak, oni využili tých pár šancí, čo si vypracovali. Hrali sme tímovo a dobre, ale bez gólu sa nedá vyhrať."

Milan Jurčina, obranca SR: "Ich brankár chytal výborne. Čo sme vystrelili, to ho trafilo, alebo zázračne trafilo jeho lapačku. Ale aj o tom je hokej. Brankár sa naozaj nachystal na zápas."