Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. jan. 2021Bohdana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Pre nedostatok nájomných bytov sa mladí Slováci nechcú sťahovať do iných miest za prácou
Pre nedostatok nájomných bytov sa mladí Slováci nechcú sťahovať do iných miest za prácou
28.08.2017 14:59 Domov
Slováci nemajú motiváciu cestovať za prácou, automobilky žiadajú od štátu nájomné byty pre zamestnancov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.08.2017 14:59 Domov

Slováci nemajú motiváciu cestovať za prácou, automobilky žiadajú od štátu nájomné byty pre zamestnancovBRATISLAVA – Viaceré automobilky pôsobiace na Slovensku očakávajú pomoc od vlády v podobe podpory výstavby nájomných bytov.


Dôvodom je zvýšenie mobility pracovnej sily, pretože Slovensko trpí jej nedostatkom. V počte nájomných bytov sme totiž na chvoste Európskej únie. Ich výstavba pritom môže pomôcť hlavne mladým rodinám v čase, kedy u nás dochádza k sprísneniu pravidiel pre získavanie hypotéky a ceny bytov sú rekordne vysoké. 


Slovensko sa radí hneď za Rumunsko, ktoré má v rámci všetkých krajín EÚ najnižší počet nájomných bytov. Slovenskí politici túto tému riešia už 20 rokov, no žiaľ doteraz na to nevyčlenili dostatočný objem finančných prostriedkov, ktoré by skutočne dopomohli k výstavbe väčšieho počtu nájomných bytov. Ministerstvo dopravy odhaduje počet bytov v nájomnom režime na približne 100 – tisíc, čo predstavuje iba 6% z celkového počtu obývaných bytov na Slovensku. Pričom polovica z nich spadá pod súkromný sektor a druhá polovica do verejného sektora. 

 

Vláda v súčasnosti hovorí o výstavbe nájomných bytov v ekonomických centrách. Dotáciu poskytuje ministerstvo dopravy. Podnikateľský sektor si môže uplatniť úverovú zložku zo štátneho fondu rozvoja bývania. Developeri tak môžu žiadať až 80% obstarávacích nákladov na ich výstavbu.

 

Momentálna situácia na Slovensku totiž developerom neumožňuje výstavbu veľkého počtu tohto druhu bytov, ktoré by po dokončení neboli schopní predať, ale museli ich prenajímať.

 

Vláda chce v roku 2018 investorov motivovať k výstavbe napríklad podporou technickej vybavenosti ako napríklad pri vybudovaní verejného vodovodu či postavenia podzemných garáží. S novelou zákona o dotáciách chce vláda podporiť štartovacie byty s rozlohou do 50 metrov štvorcových. Prenajímať sa budú najviac na šesť rokov s cieľom podporiť mobilitu pracovnej sily. reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky KZ

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok